Хміль — користь і протипоказання

Хміль — рослина, яке у багатьох людей асоціюється з процесом пивоваріння. Як це не дивно, але використовується він не тільки для цього. Користь хмелю досить значна і представляють багато в чому його лікувальні властивості.

Часто ця рослина є основним компонентом медичних препаратів, на його основі готують і народні зілля. Застосовують його і в харчовій промисловості, і в косметології, і в медицині. Цікаво, що навіть зараз при всьому різноманітті різних матеріалів, багато художників віддають перевагу саме фарбам на основі хмелю.

↑ зміст

трохи з історії

Мало хто знає, що хміль прийшов до нас із далекої Великобританії. Саме вона вважається його батьківщиною. Англійці першими виявили лікувальні властивості хмелю, а сталося це ще в 1520-му році.

Стародавні греки теж знали про існування цієї рослини. Грецькі майстри зображували хміль на своїх полотнах, користувалися фарбами на його основі.

Своєю назвою рослина зобов’язана давньо-німецької мови. Цікаво, що в перекладі на російську мову слово «hummeln» звучить, як «шарити».

↑ зміст

Де знайти

Зараз вчені виділяють два основних види хмелю:

 • звичайний, який росте в помірних широтах;
 • лазающий або японський, який можна зустріти на Далекому Сході, в Японії і Китаї, на Сахаліні і острові Кунашир.

Склад

Хміль — одне з тих рослин, склад якого безпосередньо залежить від його «віку». Різні галузі виробництва і промисловості віддають перевагу різним частинам хмелю.

В цілому в цій рослині в сухому його вигляді містяться компоненти в наступних частинах:

 • 8% мінеральних речовин;
 • 18,5% гірких речовин;
 • 3,5% дубильних речовин;
 • 0,5% хмелевого ефірного масла;
 • 20% дубильних речовин.

Якщо говорити про показники в природному вигляді, то вони наступні:

 • 10% вологості;
 • 2% ефірних масел;
 • 14% поліфенольних речовин;
 • 4% вуглеводів;
 • 22% азотистих речовин;
 • 25% загальних смол;
 • 17% целюлози;
 • 3% воску і ліпідів;
 • 10% мінеральних речовин.

Перераховані вище значення є максимально можливими. Це означає, що їх точна кількість варіюється від самої рослини, його виду, віку і місце зростання.

Кожне з речовин має важливу роль для організму. Наприклад, поліфенольні речовини забезпечують захист інших від окислення. Вони також не дають утворити комплексні сполуки, які часто є шкідливими.

↑ зміст

Шишки хмелю

Лікувальні властивості хмелю в основному представлені його шишками. У їх складі знаходяться компоненти, які позитивно позначаються на здоров’ї нервової системи, роблять благотворний вплив, сприяють заспокоєнню і нормалізації сну.

Багато в хмелі і фітоестрогенів. Вони являють собою, так звані, жіночі гормони в їх природному вигляді. Це дає можливість використовувати хміль для відновлення жіночого здоров’я. Часто лікарі радять робити спеціальні примочки для зони декольте і бюста. Фітоестрогени додаються в креми і гомеопатичні засоби, останні допомагають боротися з раннім клімаксом.

Цікаво, що настоянка застосовується в косметології. Завдяки значному кількості заліза, амінокислот і В-вітамінів, їх застосовують як основа для зміцнювальних препаратів для волосся. Одним з найпопулярніших рецептів є відвар шишок і кропиви. Їх властивості вражають, дозволяючи відновити структуру волосся.

Суцвіття хмелю включають в себе смоли та дубильні речовин. Вони, в свою чергу, служать в якості протизапального речовини. Саме тому їх використовують для лікування хвороб нервової системи, а також для позбавлення від акне і фурункулів.

Рослина містить в своєму складі велику кількість ефірних масел. Видобувають їх з нього за допомогою сучасних технологій. Вони активно використовуються в парфумерії, часто додають в креми, емульсії і гелі для душу.

В шишках хмелю можна навіть маринувати м’ясо. Воно виходить напрочуд ніжним і пікантним.

↑ зміст

Шкода хмелю

Зрозуміло, кожна рослина здатна нанести і шкода. Незважаючи на численні лікувальні властивості негативний вплив також можливо. В основному воно представлено тим, що хміль активно накопичує токсини.

Шишки хмелю вбирають в себе важкі метали з грунту і води. Все це говорить про те, що використовувати в кулінарії, гінекології, медицині можна тільки ті рослини, які ростуть далеко від великих міст, промислових станцій, заводів. Якщо цей момент нехтувати, шкода буде неминучий.

Також дуже важливо використовувати дану рослину в своєму раціоні дозовано. З давніх-давен відомі його лікувальні властивості стимулюють центральну нервову систему. Однак якщо застосовувати настойки і відвари незв’язно, то можна завдати шкоди своєму організму. Пояснюється це тим, що хміль — активний релаксант.

Також потрібно розуміти, що, незважаючи на приємний запах шишок хмелю, вдихати його багато і часто не потрібно. Результатом стануть постійні головні болі, запаморочення і сонливість. Також можлива і блювота. Це дозволяє стверджувати, що вирощувати ця рослина на своїх ділянках поблизу будинку не бажано.

Спиртові настоянки на основі хмелю — не найкращий варіант. Симптоми при їх вживанні будуть наступними: головний біль, блювота, нудота, болі в шлунку. Їх застосування обмежується строгими дозуванням. Не варто використовувати спиртові настойки їх хмелю в тих випадках, коли необхідно управляти автомобілем або вести роботу, яка вимагає посидючості і вникання.

Шкода від хмелю може бути представлений також і алергічними реакціями. Найчастіше їх викликає пилок і окремі частини рослини. Найчастіше симптоми такі ж, як і у звичайної алергії: почервоніння очей, нежить, чхання.

Лікувальні властивості хмелю справді неоціненними. Правильне вживання цього рослина — запорука вашого здоров’я і благополуччя. Властивості хмелю благотворно позначаються на організмі людини, проте неправильне вживання може завдати шкоди. Можна скористатися порадою лікарями, щоб виключити можливі негативні нюанси.

↑ зміст

Відео про користь і шкоду хмелю

Хміль — користь і протипоказання
4 (80%) 1 голос(ів)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *