Кедрові горіхи — користь і шкода плодів сибірської сосни

Ніякого відношення до власне кедру смачні зернятка не мають. Це плоди сибірської сосни, яку традиційно, але з точки зору ботаніки абсолютно неправильно називають кедром. Дерево живе близько 200 років, і приблизно чверть з цього терміну дає горішки. Сосна молодше 20-30 років не здатна плодоносити.

Займалися збиранням плодів сибірської сосни — кедрових горіхів — потомствені шишкарі. Цілі покоління однієї сім’ї добували плоди, які володіють цілющими і профілактичними властивостями. Кожна шишка може містити до 150 зерняток, а загальний урожай з дерева доходить до 12 кілограм .

Плоди кедра не тільки найкорисніші з усіх видів цього продукту, але і найдорожчі.

↑ зміст

Древнє народні ліки

Користь і шкода кедрових горіхів досліджувалися з давніх часів. Ще великий лікар Авіценна, «який практикував» в XI столітті, рекомендував плоди кедра як тонізуючий засіб, що додає організму сил.

Пізніше академік Паллас називав ці плоди «насінням довголіття». Про їх шкоду в той період не могло йти й мови.

Сучасна наука про кедрових горішках

Користь кедрових горіхів, яку дослідним шляхом встановили вчені давнини, сьогодні підтверджена за допомогою наукових досліджень. У цих плодах дуже високий вміст вітамінів D, E і групи B, для отримання добової дози необхідних людині речовин досить з’їсти всього 100 грам горішків.

Мають плоди сибірської сосни і цілим рядом інших корисних властивостей. У складі таких зерняток безліч мікроелементів, які досить непросто знайти в інших продуктах. Горішки — джерело міді, марганцю, цинку і кобальту. Вони швидко засвоюються і перетравлюються.

Майже на 64% плоди сибірської сосни складаються з масла. Білків в них близько 17%, причому вони містять 19 різних амінокислот, 70% з яких належать до незамінних для людини або до умовно незамінним.

Маслянисті зернятка містять значну кількість лецитину — за цим показником з ними може зрівнятися тільки соя. У них також багато йоду, необхідного для правильної роботи щитовидки.

Ванадій і фосфор, що входять до складу насіння, допомагають зміцненню і росту кісток і зубів. Калій нормалізує роботу серця і судин. Бор вкрай корисний людям, які зазнають значні фізичні навантаження, «працюють м’язами».

↑ зміст

Кому корисні кедрові горішки

Є зернятка сибірської сосни можна і дітям, і літнім людям. Особливо корисні вони можуть бути для людей зі специфічними потребами в наборі вітамінів.

  • Годують матерям ці плоди рекомендовані для поліпшення вироблення молока.
  • Зерна також нормалізують склад крові.
  • Регулярне вживання плодів кедра знижує ризик виникнення захворювання серця і судин, зокрема атеросклерозу. Тому в раціоні літніх людей вони особливо доречні.
  • Горішки зміцнюють імунітет.

↑ зміст

Користь кедрових горіхів для психіки

Зміцнити насіння кедра можуть не тільки фізичне здоров’я, але і психологічне.

  • Плоди «кедра» покращують роботу центрального відділу нервової системи.
  • Людина, яка регулярно їсть горішки, стає менш дратівливою, йде підвищена збудливість.
  • Горішки покращують якість сну, зникає безсоння.
  • Молочко з горішків кедра

В лікувальних і профілактичних цілях використовують не тільки самі горішки, а й продукти на їх основі. Наприклад, так зване кедрового молочко допомагає при туберкульозі, проблемах з нирками і сечовим міхуром.

Подрібнені насіння наполягають на спирті або воді, застосовуючи складу при лікуванні величезного числа захворювань: артритів, ревматизму, неврологічних хвороб, порушення процесів обміну речовин в організмі.

↑ зміст

чи можуть кедрові горіхи заподіяти шкоду

Чи може корисний продукт заподіювати шкоду? Тільки у вкрай рідкісний випадках, коли у людини спостерігається індивідуальна непереносимість — алергія саме на ці горіхи. Якщо ви пробуєте зернятка вперше, не варто захоплюватися і є більше 1-2 горіхів. Варто почекати кілька годин і поспостерігати за реакцією організму.

В іншому випадку можуть нашкодити не власними насіння, а їх кількість. Як і всі горіхи, плоди кедра дуже калорійні (близько 600 ккал на 100 грам) і містять занадто багато жирів. Захоплюватися ними не варто, особливо тим, хто схильний до швидкого набору зайвої ваги.

Небезпечними горіхи можуть бути і для зовсім маленьких дітей, але не через склад, а через форми і розміру. Крихітні зернятка можуть потрапити в дихальні шляхи дитини, тому давати їх малюкам краще в подрібненому вигляді і під наглядом батьків.

Після занадто великої кількості зерняток в роті може надовго залишитися гіркуватий присмак. Викликаний він речовинами в горіхах кедра, які активізують рецептори, що сприймають гіркий смак. Це нормальна ситуація, рецептори відновляться самостійно через кілька днів. Звертатися до лікаря і переживати про стан здоров’я немає причини.

↑ зміст

Народні рецепти

Для зміцнення здоров’я і підвищення імунітету радили є товчені горіхи кедра і «закушувати» їх медом. Так покращували склад крові і лікували від шлунково-кишкових хвороб.

Кедровим маслом зцілювали хвороби шкіри, воно допомагає при екземі і фурункулах.

Настояні на вини зерна з кедрових шишок з додаванням меду застосовують в якості препарату, що очищає судини. За допомогою того ж настою справляються з камінням (в жовчному і сечовому міхурі).

При виразкових хворобах подрібнені горішки змішують з медом у рівних пропорціях. Отриману пастоподібну суміш приймають по ложці три рази на добу за 30 хвилин до повноцінного прийому їжі. Курс проводять протягом 2 тижнів, після чого роблять перерву на місяць і повторюють двотижневий цикл.

Небезпеки кедрові горішки не уявляють, шкоди організму (при помірному вживанні) заподіяти не можуть, зате користь їх для здоров’я неоціненна. Горіхи без побоювання можна їсти як «в чистому вигляді», так і застосовувати в кулінарних рецептах. Кедрові горіхи не тільки не несуть шкоди, а й особливо корисні для дітей, жінок, що годують і літніх людей.

↑ зміст

Відео про користь і шкоду кедрових горіхів

Кедрові горіхи — користь і шкода плодів сибірської сосни

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *