Корисні і шкідливі властивості маку

У радянські часи до маку не було такої кількості претензій з боку держави і всяких борців з наркоманією, як зараз. Поля невигадливих, але прекрасних квіток радували своєю неземною красою. Смачні сіруватого кольору макові зерна активно використовувалися в кулінарії, а босоногі хлопчаки й дівчатка насолоджувалися смаком вмісту дозрілих макових коробочок.

У наш час не можна висаджувати мак, з 2004 року діє заборона з розведення маку. Мало того, не можна привозити його в якості сировини з-за кордону. Смачні булки з маком в магазинах тепер лише віддалено нагадують ті, що продавалися три десятка років тому в булочних. Повітряні, ароматні, набиті маком під зав’язку, вони були особливо улюблені й дорослими і дітьми. Тепер ласувати булочками з цієї дивовижно смачною спецією можна лише зануривши себе в ностальгічні спогади.

↑ зміст

Покарання без злочину

Відомо 100 видів цієї рослини, і як стверджує офіційна наука, всі вони опіум містять культури. Красиві невибагливі квіти могли б прикрашати червоними, жовтими, синіми, рожевими, пурпуровими бутонами сади, дарувати користь зерен людям, але замість цього мак став в нашій країні засудженим. Всі багаторічні та однорічні, холодостійкі, піоноцветущіе і інші сорти вважаються снодійними або опіумної. Це правда. Але для законослухняних людей важливо використання цілющих властивостей рослини, адже користь маку настільки велика, що заборона на його розведення через окремих зловживань є дуже сумнівним і просто кажучи недоцільний.

Papaver somniferum найдавніша рослина світу відоме з неоліту. У перекладі з латині мак — значить батько. Ця квітка став символом сну і спокою у католиків, які в дні свят прикрашають вінками з маків святі обителі. Стародавні використовували мак в якості снодійного . У середньовіччі мак входить до складу податків, його опіумні властивості використовувалися ботаніками та лікарями, мета яких полягала в дослідженнях корисних властивостей. Досліджувався також і шкоду опіумного дії. Рекомендації про розумне вживанні маку відомі з 16 століття.

Рослина як приправа входила в раціон королівських дворів. Як лікарський засіб використовувалася від головного болю і проблем з травленням. Макове молочко вживали в якості снодійного, як для дорослих, так і для дітей. Мак служив Протигельмітний засобом, протизапальним і відхаркувальну при захворюваннях дихальних шляхів. В Індії мак ефективно справлявся з ударами, пухлинами і хворими суглобами. Лікувалися маковими відварами від лихоманки і випалювали бородавки і усували інші проблеми зі шкірою.

Шкода, що подібні знання сьогодні не затребувані в народній медицині так широко як раніше. Однак при виготовленні лікарських засобів використання маку добре відомо.

↑ зміст

Корисний склад

Лікувальні властивості рослини полягають в його складі. Природа заклала багато корисних елементів в макові зерна. У них містяться:

 • Жири,
 • Білки,
 • Вуглеводи,
 • Харчові волокна,
 • Насичені жирні кислоти,
 • Моносахариди,
 • Дисахариди,
 • Вітаміни, «Е», «РР»,
 • Мінеральні елементи, калій, мідь, кальцій, залізо, фосфор, натрій, магній.

На основі маку виготовляється безліч медичних препаратів широкого спектра дії:

 • Снодійні,
 • Болезаспокійливі,
 • Спазмолитические,
 • Протизапальні,
 • Відхаркувальні,
 • Онкологічного характеру.

Усім відомі такі препарати як морфін, кодеїн, папаверин та інші.

Фармакологічні властивості маку полягають в блокуванні больових імпульсів, зниження збудливості при кашлі, зниженні тонусу гладкої мускулатури.

Мак вкрай корисний для організму людини. Це невибаглива рослина, яке довго зберігається, не втрачаючи своїх цілющих властивостей.

↑ зміст

Коли безцінну користь перетворюють на шкоду

Про користь маку знали наші бабусі, змішуючи його з медом і пригощаючи своїх онуків цими ласощами, вони допомагали чадам вирости міцними і здоровими. Так вони боролися з гіпперактівностью малюків, захищали від хвороб та злих духів. Бабусі знали міру, відали її сакральні властивості. Вони не могли заподіяти шкоду своїм дорогим чадам.

Шкода від маку отримують лише ті, хто зловживають його властивостями, ті, хто не знає давньої східної легенди про те, як один бенгальський дервіш, що жив на самоті, дружив з маленької мишкою. Він трепетно любив мишку. Побоюючись за її життя, дервіш перетворив її в кішку, потім в собаку, мавпу, кабана і так далі, але ніяк не міг знайти спокій. Нарешті, тог, що колись було мишкою, стало принцесою. Дервіш дав прекрасну принцесу ім’я — Мак. Вона була така гарна, що стала дружиною короля. Але випадкова безглузда загибель підстерегла її. Вона впала в колодязь. Убитий горем король засипав колодязь землею і через деякий час побачив на тому місці макове поле. Ця східна легенда якнайкраще розповідає про те, якої шкоди завдає опіум. Той, що вживає опіум людина завжди буде гнаний баченнями і страхом, уподібнюючись всім перерахованим в легенді тваринам, поки не завершиться його падіння остаточно.

Шкода маку поширюється тільки на тих, хто використовує його наркотичні властивості, заважаючи всім іншим отримувати від рослини цілющу силу його можливостей подарованих маку природою.

↑ зміст

Відео про користь і шкоду маку

Корисні і шкідливі властивості маку

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *