Манна крупа — показання та протипоказання

Зважаючи кращої ранкової їжею, каша являє собою поживний і дуже цінний продукт для людського організму. Її користь для дитини або дорослого однакова. З’їдена на сніданок порція каші легко засвоюється травною системою і заряджає нас енергією на весь день.

Однак не все так просто якщо мова заходить про манну кашу, на якій виросло не одне покоління дітей. Сучасні педіатри і дієтологи ведуть активні дискусії, ставлячи під сумнів очевидну для всіх радянських батьків і бабусь з дідусями користь манки і навіть стверджують, що бути присутнім в раціоні маленьку дитину цей продукт не повинен .

Чому так? Чи справді манка може завдати шкоди організму, що росте і чи існує все таки користь цієї крупи, давайте розбиратися разом …

↑ зміст

Що таке манна крупа

Манка — це другорядний продукт переробки пшениці в борошно. Залежно від сорту злакової культури розрізняють три види манки, кожен з яких має власне маркування:

 • крупа Т проводиться з твердих сортів;
 • крупа М — з м’яких сортів;
 • крупа ТМ — з суміші твердих (до 20%) і м’яких сортів пшениці.

Для приготування каш, в основному, використовується другий вид манки, білі крупинки якої швидко розварюються, сильно збільшуючись в обсязі.

За змістом корисних елементів манка практично нічим не відрізняється від пшеничного зерна. До її складу входять:

 • вітаміни (Е, РР, вітаміни групи В, тіамін, рибофлавін, піридоксин, фолієва кислота);
 • мінеральні компоненти (кальцій, магній, фосфор, калій, сірка, хлор)
 • мікроелементи (залізо, цинк, фтор, хром)
 • рослинні білки;
 • крохмаль.

Продукт містить мінімальну кількість клітковини, а за наявністю вітамінів і мінеральних речовин істотно програє іншим круп. Багато в чому саме цим фактором і пояснюються аргументи противників манної каші, які вважають її вживання абсолютно марною.

↑ зміст

Користь продукту

Насправді, це не зовсім так. Користь, безсумнівно, присутній і полягає вона ось у чому:

 • По-перше, манка — це єдина крупа, яка перетравлюється в нижньому відділі кишечника. Рухаючись по шлунково-кишковому тракту, вона виводить зайвий жир і очищає його від слизу, після чого всмоктується в стінки кишечника. Ця властивість робить манну кашу особливо необхідною в раціоні людей із захворюваннями органів травної системи.
 • По-друге, манка має здатність обволікати хворий шлунок, знімати спазми і заспокоювати біль. Допомагає вона впоратися і з тріщинами, що утворюються в кишечнику, полегшуючи при цьому стан хворих на гастрит, виразку і іншими патологіями шлунково-кишкового тракту.
 • Показання до введення манки в раціон існують при порушеннях роботи нирок. Особливо це стосується тих, кому лікар призначив безбілкову дієту. Крім того, вважається, що каша з манної крупи знижує ризик розвитку пухлинних утворень в кишечнику і гальмує процес демінералізації клітин крові.
 • Користь продукту величезна і під час важкої хвороби або відновного періоду після перенесеної операції. Завдяки невисокому вмісту клітковини, манка прекрасно засвоюється ослабленим організмом і активізує його внутрішні сили.

Великий плюс каші, звареної з манки, в тому, що її приготування займає зовсім мало часу, а значить всі корисні компоненти зберігаються в ній в незмінному вигляді.

↑ зміст

Шкода манної крупи

Розглянувши корисні властивості манної крупи, варто перейти до доводам, які наводять противники цього продукту.

Що містяться в манки гліодін і фітин можуть досить сильно порушити процес всмоктування корисних речовин, що надходять разом з їжею в шлунок малюка. Ряд проведених досліджень показав, що, насичений фосфором фітин, вступаючи в реакцію з кальцієм, пов’язує його солі і не дає останньому надходити в організм, тим самим завдаючи величезної шкоди незміцнілої кісткової системі дитини. Дефіцит кальцію призводить до виникнення рахіту, зниження імунітету і порушень діяльності ЦНС.

Шкода завдає і у великій кількості міститься в манки глютен — білок, непереносимість якого існує у деяких дорослих людей і багатьох дітей. Глютен, потрапляючи в організм, в ряді випадків викликає алергію, розлади процесів травлення і стільця. У зв’язку з цим лікарі рекомендують обмежити введення манки в раціон дітей до року, а після цього віку давати її приблизно раз на тиждень, чергуючи з іншими кашами — вівсяної, гречаної, рисової і ін.

Крохмаль, що входить до складу продукту, небажаний до вживання маленькими дітьми і може надати шкоду при наявності захворювань дихальної системи (хронічного кашлю, астми та ін.)

Манка не є калорійним продуктом, як стверджують багато, але зазвичай готується не на воді, а на молоці з додаванням олії, меду або цукру, що в рази збільшує її енергетичну цінність. Цілком очевидно, що часте вживання манної каші може привести до набору зайвих кілограмів.

В цілому, можна зробити висновок, що побоюватися манки варто лише людям з непереносимістю глютену. Всім іншим виключати її раз і назавжди зі свого раціону не варто. Її шкоди не такий страшний, як здається. Головне — дотримуватися правил помірності в усьому і готувати з манної крупи не тільки каші, але і пудинги, запіканки, додавати її в десерти та інші страви.

↑ зміст

Відео про користь і шкоду манної крупи

Манна крупа — показання та протипоказання

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *