Морські водорості — користь і шкода бурих і червоних водоростей

Водорості — живі організми живуть у морській або прісній воді. Багато з них є багатоклітинними організмами і зовні схожі на наземні рослини. По складу за багатьма показниками вони перевершують кормові та їстівні рослини. Тому деякі з них вживаються в їжу, служать сировиною для фармакологічної промисловості.

Застосування порошку, емульсій, таблеток з морських водоростей приносить користь організму, але при наявності ряду захворювань, індивідуальної непереносимості може завдати значної шкоди здоров’ю.

Види морських «трав» найчастіше використовуваних людиною:

 1. Бурі водорості:
  • ламінарія
  • фукус пухирчастий
 2. Червоні водорості:
  • Хондрус кучерявий
  • гігартіна
  • филлофора ребриста
  • грацилярія
  • анфельция

Більшість морських водоростей користь приносять завдяки великому вмісту мікро і макроелементів:

 • молібдену
 • кобальту
 • ванадію
 • цинку
 • йоду
 • кремнію
 • фосфору
 • калію
 • магнію

↑ зміст

Застосування бурих і червоних водоростей

Бурі водорості

Ламінарія — бура водорість з морів Тихоокеанського і Північного Льодовитого океанів. Основні її зарості на глибині від чотирьох метрів до десяти метрів. Слоевище (тіло) ламінарії дуже широке, велике. Досягає іноді до 20 м в довжину. У народі ламінарія не випадково отримала назву «морська капуста», її широко використовують в їжу як в свіжому, так і в сушеному, консервованому вигляді.

Ламинария — один з основних компонентів для приготування суші та ролів.

Для лікування ряду захворювань (зоба, атеросклерозу, коліти, запорів) ламінарія знаходить застосування у вигляді порошку . Випускається гранульований препарат в таблетках «Ламмінарід».

Фукус пухирчастий — прибережна водорість морів Північного льодовитого і Атлантичного океанів. За змістом корисних речовин не поступається морській капусті.

Застосування порошку з фукуса показано при захворюваннях:

 1. імунної системи
 2. ожирінні
 3. порушень в шлунково-кишковому тракті

Лікування ожиріння засноване на здатності заповнювати шлунок, викликаючи почуттів наповнення і ситості.

Ламинария і фукус використовуються для отримання природних загусників — альгинатов:

 • Е 401, альгінат натрію
 • Е 402, альгінат калію

Альгинати необхідні при виробництві багатьох антацидних засобів, для нейтралізації соляної кислоти шлункового соку.

Маски з альгінової кислоти широко застосовуються в косметології.

Надмірне вживання препаратів і харчових продуктів з бурими водоростями, може принести шкоду особам із захворюваннями щитовидної залози, порушеннями йодного обміну.

↑ зміст

Червоні водорості

Анфельція — представник багрянок, мешкає в багатьох зовнішніх морях півночі і Далекого Сходу, зустрічається в чорному морі. Виглядає як невисокі гіллясті, жорсткі кущики червоного або жовтого кольору. Живе на глибині до 5 метрів в прибережних зонах. Зростає пучками або кулястими утвореннями.

Основне призначення — виробництво природного згущувача — агар — агару. Харчова добавка Е 406 (агар — агар) основне желирующее речовина при виробництві мармеладу, пастили, суфле. У деяких країнах замінює желатин.

Застосовується як живильне середовище для посіву та росту багатьох патогенних мікроорганізмів.

У народній медицині багатьох прибережних країн анфельция використовується як протипухлинний засіб при раку молочної залози.

Безконтрольне вживання продуктів з анфельції може принести шкоду хворим з різними формами діареї.

Грацилярія — червона водорість мешкає в багатьох, переважно теплих морях. Відмітною властивістю від анфельції є велика швидкість росту і придатність до культивування, як марікультури. Великих успіхів досягли в вирощуванні грацилярії вчені приморського краю.

Будучи сировиною для виробництва агароиде, приморські плантації грацилярії здатне наситити сировинний ринок для природних загусників.

↑ зміст

Чорноморська марикультура

Філлофора ребриста — червона водорість Чорного моря. Широко культивується для виробництва агароидного речовин. Великі зарості знаходяться неподалік від Одеси. Як і грацилярія, вважає за краще ті місця, де прісноводні річки впадають в море. На чорноморському північно — західному прибережному шельфі утворює цілі підводні джунглі.

Хімічна речовина йод було вперше отримано в 1813 році при виробництві з червоних водоростей натрієвої селітри. А так як природні поклади селітри були в Чилі, там і було організовано виробництво йоду. Європейський йод в ті роки отримували тільки з червоних водоростей, що з плином часу не витримало конкуренції з чилійським виробництвом.

В Россі в 1915 році на чорноморської філофорі працював завод з випуску йоду в м Катеринославі (Дніпропетровську). При виготовленні агароиде, на Одеському заводі налагоджують виробництво найціннішого порошку з аминопептид, який знайшов застосування у виробництві багатьох косметичних засобів уповільнюють старіння.

Застосування порошку і емульсії з грацилярії і філофлори при виробництві продуктів харчування, косметичних засобів не завдають шкоди організму, за винятком випадків індивідуальної непереносимості.

↑ зміст

Екстракт з Ірландії

Гігартіна і Хондрус кучерявий — це родинні червоні водорості. Виростають в прибережній зоні Ірландії, США. Використовуються для отримання харчового згущувача — Карраген. На основі якого випускається безпечне дитяче харчування.

Завдяки здатності відновлювати епідерміс шкіри, робити її структуру гладкою, екстракт з гігартіни і Хондрус кучерявого широко застосовуються в косметичній промисловості.

Важливе властивість карагенан — це можливість перешкоджати проникненню вірусу папіломи людини (ВПЛ) в здорові клітини. Дослідження показали, що застосування екстракту з червоних водоростей може стати основним профілактичним засобом від зараження вірусом папіломи людини. Гелі та мазі на його основі мають невисоку вартість і після закінчення клінічних випробувань можуть стати альтернативним засобом широкого застосування в боротьбі з ВПЛ.

Користь препаратів, харчових добавок з морських водоростей важко недооцінити. Наприклад така «морська трава» як взморник (камка) використовується для приготування порошку, схожого за своїми якостями з приправою карі. Але страви з ним не тільки смачні, але і дуже корисні.

Придбати продукти або препарати з водоростей можна в торговельній та аптечній мережі, в тому числі і через інтернет. Що б уникнути підробок, звертайте увагу на наявність сертифікату якості. При індивідуальній непереносимості прочитайте склад продуктів, добавки Е 401,402,406 виготовлені з водоростей.

Важливо пам’ятати, що надмірне вживання навіть самих корисних і потрібних речовин може завдати шкоди. А вживання будь-яких ліків краще починати після консультації з лікарем.

↑ зміст

Відео про користь і шкоду морських водоростей

Морські водорості — користь і шкода бурих і червоних водоростей

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *