Трава Фацелія: корисні властивості та протипоказання

Фацелія є однорічна рослина, що відноситься до сімейства водолістнікових. Цей представник рослинного світу є сильним медоносом, яке добре відвідується бджолами.

Найбільшого поширення Phacélia tanacetifólia отримала на просторах Західного Сибіру, в Алтайському краї і на території Новосибірської області.

Відомо близько 80 видів цього трав’янистої однолітник, але найбільш часто культивується кілька видів:

 • Фацелія колокольчатая;
 • скручена;
 • піжмолістная.

Phacelia вирощується в якості:

 • сидерата;
 • медоноси;
 • декоративного однолітник;
 • у вигляді кормової трави для заготівлі сіна.

Трава є морозотривкої і невибагливою, швидко зростає, навіть в разі висаджування її на бідних ґрунтах.

Посів можна проводити в будь-який час року, сівши здійснюється на глибину від 1,5 до 3 см. Насіння здатні давати сходи при різних погодних умовах. Найбільш сприятливий час — є період в першій половині літа. Оптимальним місцем для вирощування вважається простір з відкритим доступом сонячного світла.

Дика форма цього представника рослинного світу на території РФ зустрічається вкрай рідко

Однолітник має стебло висотою від 50 до 100 см, крім основного стебла є бічні відгалуження, кількість таких відгалужень може досягати 20, на них формуються пагони другого порядку.

Листя є перисторозсічені, розташовуються в черговому порядку.

Трава фацелія має дрібні квіти з діаметром до 2 см. Забарвлення формірующіхс кольорів може варіювати від блакитно-сірого до блакитно-лілового. Пелюстки невеликі і зрощені, мають лійкоподібної або колокольчатой формою. Всі квітки зібрані в невеликі суцвіття по 4-9 штук в кожному.

При вирощуванні рослина не вимагає особливого догляду і частого поливу, не боїться значних температурних перепадів.

Фацелія піжмолістная вважається фітосанітарним однолітниками . Це властивість їй притаманне завдяки наявності в зеленій масі великої кількості фітонцидів, що перешкоджає розмноженню паразитів і шкідників.

Цвісти починає через 40 діб після здійснення посіву. Розкриття квітів здійснюється послідовно. Масово процес розвивається через 15-20 діб після розкриття перших квітів. Тривалість періоду цвітіння становить від 40 до 50 діб.

Для максимального медозбору бджолярами здійснюється висівання в 3-4 заходу. Це дозволяє отримати 3-4 періоду цвітіння за один сезон. Квіти Phacélia tanacetifólia мають високу нектаропроізводітельностью, що становить до 5 мг на добу.

↑ зміст

Особливості фасцеліевого меду

Рослина фацелія медонос корисні властивості продуктів, отриманих з його квітів вивчені досить добре.

Продукт, вироблений бджолами з нектару однолітник, є одним з найбільш цінних, лікувальних і унікальних продуктів. Фацелієвий мед є рідкісним сортом цього продукту.

При хорошому цвітінні при площі посіву рівній один га можна отримати до 1000 кг продукції. Phacélia tanacetifólia є унікальним медоносом, так як збирають нектар бджоли навіть у вечірній час, така здатність збільшує час збору нектару.

Продукція, отримана бджолами з нектару, володіє тонким ароматом, має приємний смак і легку терпкість післясмаку. В якійсь мірі цей продукт нагадує липовий.

Колір одержуваного продукту світлий іноді може виникати легкий зеленуватий відтінок.

Для цього типу продукту не властива швидка кристалізація, що особливо цінується серед бджолярів.

Ця властивість продукту обумовлює те, що більшість бджолярів Західного Сибіру і Алтайського краю запасаються ним для проведення зимової підгодівлі бджіл.

Після настання моменту кристалізації продукт не перетворюється в густий ком, а набуває вигляду тягучою і тістоподібної маси.

↑ зміст

олезние і лікувальні властивості меду з Phacelia

Продукт бджолиної життєдіяльності володіє відмінними дієтичними якостями. Рекомендується його вживати при виявленні захворювань пов’язаних з порушеннями роботи печінки і шлунка.

Показаннями для його застосування як лікувальний і профілактичний засіб можуть бути:

 • діарея;
 • часта печія;
 • різні форми гастриту;
 • розвиток запалень в кишечнику.

При виявленні шлункових хвороб фацелієвий мед використовують в суміші з ядрами волоських горіхів або соком алое і приймається тричі на добу. У тому випадку якщо середовище в шлунку має знижену кислотність, то застосовується каланхое смешиваемое з продуктом. Додатково до суміші додається спиртовий екстракт прополісу. Отриману суміш витримують на паровій бані протягом 5 хвилин. Отриманий засіб приймається всередину.

Достовірно встановлено благотворний вплив меду з фасцеліі на слизову оболонку шлунка. Лікувальний складу сприяє загоєнню невеликих ранок і виразок. Мед, отриманий з Phacelia, застосовується при лікуванні захворювань серцево-судинної системи.

Використання в їжу продукту покращує пам’ять людям, які займаються інтелектуальною діяльністю.

Для поліпшення самопочуття мед можна використовувати в їжу не тільки хворим людям, використання його в раціоні дозволяє попередити розвиток в організмі великої кількості різних хвороб.

↑ зміст

Застосування Phacelia як сидерат

Рослина застосовується в якості досить ефективного зеленого удобрення грунту.

Використання однолітник улучшіает структуру важкої глинистого грунту. Виростання цього представника флори на ділянці розпушує грунт, шар землі лужним. Розпушування грунту і залуження її корінням вак підвищити ступінь проникнення в грунт повітря і вологи. Ці зміни грунту роблять її на ділянці більш родючої і легкою. У процесі розкладання коренів в землі вони збагачують грунт корисними речовинами і додатково розпушують його.

перегнивання коренів в грунтовому шарі дозволяє створити природні канали-повітроводи, по яких відбувається надходження повітря в грунт.

відповідно до досліджень агрономів посів 100 грамів насіння рослини на площі в 100 кв. метрів і подальша перекопування грунту з внесенням в нього зеленої маси однолітник є рівноцінною внесення в грунт 300 кг якісного органічного добрива.

Використання фацелії дозволяє удобрити грунт не тільки азотистими сполуками, але і з’єднаннями містять калій і фосфор. Крім цього перегнивання рослинної маси збагачує грунт цілим спектром органічних речовин, необхідних для нормального росту і розвитку будь-яких рослинних культур.

На поверхні коренів відбувається формування невеликих кластерів з азотофиксирующими бактеріями, які переводять азот, що міститься в повітрі ґрунту, в форму доступну для засвоєння іншими рослинами. Азот, що міститься в таких з’єднаннях, знаходиться в біологічній формі і відрізняється від елемента входить до складу мінеральних добрив.

Phacélia tanacetifólia здатна виконувати функцію захисту ґрунту від забруднення бур’янами. Це пов’язано з тим, що коренева система цього представника флори розвивається настільки швидко, що не дозволяє прорости і зміцнитися бур’янам. Використання Phacelia дає позбавляє від дикорослих бур’янів на ділянці. Однолітник в процесі свого росту здатний пригнічувати навіть пирій, з яким боротьба іншими методами є дуже важкою справою.

Використання цього представника рослинного світу дає оздоровлює ділянку, що пов’язано з наявністю в різних частинах трави великої кількості фітонцидів. Ці сполуки сприяють пригнічення і вигнання з ділянки великого числа шкідників і шкідливих мікроорганізмів. Фітонциди, наявні в кореневій системі, дозволяють знезаразити грунт, так як діють згубно на більшість грибків, здатних вражати кореневу систему.

Присутність на ділянці цієї трави виганяє нематод і дротяники, останній особливо шкідливий для буряка, картоплі, винограду і полуниці.

↑ зміст

Фацелія красивий і корисний однолетник

Застосування Phacelia дозволяє змінити кислотність грунту, такі зміни сприяють знищенню бур’янів. При висіванні насіння в кислий грунт її рН змінюється і наближається до більш нейтральної позначці.

Для більш якісного добрива грунту рекомендується засівати відведену площу якомога густіше. Це значно збільшує обсяг зеленої маси, перегниває в грунті.

Можна використовувати фацелію медоносну для залучення запилювачів на ділянку, що значно збільшить врожайність культивованих сортів. Особливо такий ефект помітний при висаджуванні поруч з травою овочевих і ягідних культур.

При застосуванні цього медоносної рослини в якості зеленого або сушеного корми для худоби вдається домогтися зниження показників по захворюваності тварин, а самі тварини при годуванні цим кормом починають значно швидше набирати масу тіла.

Для поліпшення росту овочевих культур рекомендується площу, відведену під посадку овочів, спочатку засіяти фацелією і через тиждень провести мульчування. Надходження цієї трави в грунт дозволяє зберегти в ній вологу і знезаразити ділянка, відведена під висадку овочевих культур.

Трава може застосовуватися в якості газонної рослинності в саду це збільшує ступінь дезінфекції грунту і поліпшити ступінь запилення плодових дерев і чагарників.

Користь від рослини величезна виявляється при вирощуванні картоплі. Для підвищення врожайності агрономи рекомендують висівати траву між рядами картоплі і після появи сходів проводять мульчування. Такі заходи дозволять грунті залишатися постійно у розпушеному стані. Ефект від таких дій полягає в тому що в грунт проникає більше повітря, який сприяє посиленню росту бульб.

Високий ступінь морозостійкості та посухостійкості рослини дає можливість використовувати його для поліпшення якості ґрунту навіть в несприятливих кліматичних умовах. Phacelia здатна витримувати мороз до -9 градусів Цельсія.

При використанні її для отримання корму з однієї сотки можна отримати при наявності сприятливих умов до 300 кілограм зеленої маси. Максимальний обсяг зеленої маси досягається при наявності відповідних умов протягом 40-45 діб. Такий прискорений ріст дає можливість заготовити необхідну кількість кормів за короткий час.

Фацелія відмінно уживається з більшістю культивованих рослин, що є важливою особливістю при застосуванні її в садівництві та городництві.

Трава Фацелія: корисні властивості та протипоказання

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *