Чим шкідливий для людини аміак і його пари?

Аміак спокійно можна назвати одним з найбільш важливих продуктів хімічної промисловості.

Більша частина газу, який виробляється промисловими підприємствами, використовується для виробництва азотної кислоти і барвників різного роду. Аміак шкідливий для людини — над цим питанням рідко хто замислюється.

Детальніше про аміаку

Аміак — як і більшість подібних з’єднань — це прозорий газ, який добре розчиняється в воді, спиртових розчинах і багатьох органічних розчинниках. У промисловості його добувають шляхом синтезу з двох елементів — нітрогену і гідрогену, яким в природі відповідають прості речовини — азот і водень відповідно.

Промисловий процес видобутку характеризується складними фізико-хімічними законами, які підвищують вихід готового продукту. У природі аміак є продуктом розкладання азотовмісних речовин.

У медичній сфері аміак використовується у вигляді 10-ти процентного розчину, який в народі іменується «нашатирний спирт». Різкий «аромат» у людей здатний порушувати рецептори носа і запускати збудливі процеси, які по нервових волокнах передаються в задній мозок.

В ньому розташовані структури, які відповідають за дихання і роботу серця — саме тому нашатирний спирт використовують для того, щоб привести людину до тями при непритомності або інтоксикації будь-якого роду.

в процесі пайки використовується інше похідне аміаку — його сіль соляної кислоти, амонію хлорид. При високій температурі він розпадається з утворенням парів аміаку і соляної кислоти у вигляді газу. Аміак звільняє робочу поверхню паяльника від оксидів металів і частинок виробів, які піддаються пайку.

Випаровування аміаку — ендотермічний процес. Завдяки таким властивостям йому знайшли застосування в холодильних установках.

[ads_func]

↑ зміст

Чому аміак шкідливий для здоров’я?

Шкода аміаку в рідині відомий давно. Він здатний викликати опіки, тому його транспортують в сталевих балонах з особливою маркуванням — балони фарбують у жовтий колір і наносять напис «Аміак» чорною фарбою.

Поєднання аміаку зі звичайним повітрям небезпечно через високу ймовірність вибуху. Аміак здатний горіти при відкритому вогні. Парами аміачних газів можна сильно отруїтися. При отруєнні в першу чергу страждають очі і слизові дихальних шляхів.

При отруєнні високими концентраціями може бути летальний результат. Все шкідливості газу полягають у тому, що подразнення слизової оболонки дихальних шляхів запускає сильний напад кашлю; при збільшенні концентрації вражається нервова система — людина починає марити, його дії і слова стають неадекватними.

При попаданні на шкіру аміак провокує напад сильного болю, а на місці контакту утворюється опік, що характеризується великим набряком. При хронічних отруєннях в організмі будуть страждати травна система, дихальні шляхи і нервові волокна.

Крім вищеназваних, аміак здатний бути причиною обморожень, паралічів і навіть — втрати можливості бачити. Невеликі кількості газу викликають різь в очних яблуках, а великі концентрації здатні стати причиною опіку тканин рогівки і повної втрати зору.

Аміак токсичний через те, що його іони в формі іонів амонію є причиною защелачивания плазми крові. В такому випадку гемоглобін здатний поглинути більше кисню, однак він не здатний віддати його клітинам — розвивається гіпоксія організму. Аміак здатний зв’язувати глутамінової кислоти і утворювати глутамин, який відомий своєю осмотической активністю. Великі кількості глутаміну затримують воду в клітинах, стають причиною їх набухання і розвитку набряку в певній частині тіла.

Якщо уражаються структури нервової системи, то страждає мозок і можливий летальний результат.

[ads_func]

↑ зміст

Перша допомога при гострій інтоксикації

Отруїтися парами аміаку можна і в побуті, так як він входить до складу різних миючих засобів. 25-ий розчин аміаку є відмінним засобом для очищення техніки від забруднень, меблів від «нальоту часу», виведення плям від продуктів і фарб.

Він перебуває в магазинах у вільному доступі. Зберігати його в домашніх умовах потрібно тільки в щільно запечатаних ємностях.

При використанні в побуті популярних засобів для миття кахлю та інших поверхонь необхідно одягати маску, так як вони теж містять аміак.

Попадання парів в дихальні шляхи може викликати нудоту і запаморочення, яке потім може перейти в непритомність.

Дії першої домедичної допомоги полягають в наступному:

  1. Місце контакту необхідно промити проточною або перевареною водою. Людині, який знаходиться в середовищі з летючим аміаком, необхідно озброїтися протигазом або марлевою пов’язкою, яка оброблена слабким розчином лимонної кислоти, зі шкільного курсу хімії вивчалося, що аміак у водному середовищі буде проявляти лужні характеристики, і буде нейтралізуватися слабкою кислотою, якої оброблена пов’язка.
  2. При попаданні аміаку в шлунково-кишковий тракт необхідно якомога швидше прийняти 3-4 склянки перевареної води з додаванням 5-7 мілілітрів оцту на склянку води. Питання про те, чи викликати блювоту — краще залишити на піклування медикам, так як потерпілий не зможе точно сказати, яка кількість аміаку потрапила в його організм. Викликана блювання може спричинити за собою повторний опік слизової оболонки шлунка і стравоходу, і тільки погіршити і так складний стан потерпілого.

При знаходженні в зоні ураження необхідно якомога швидше зайняти навітряну сторону і дотримуватися всіх заходів безпеки. Ні в якому разі не можна палити.

В разі витоку необхідно спрямувати всі зусилля на усунення джерел відкритого вогню. Для того щоб осадити газ, можна і потрібно розпорошувати воду. Служби МНС сповіщають про всі події органи влади і простих жителів, потім транспортують їх в безпечні місця. Подальші їхні дії спрямовані на профілактику потрапляння шкідливих речовин у відкриті водойми та каналізацію близь лежачих населених пунктів.

Чим шкідливий для людини аміак і його пари?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *