Е 171 добавка: якої шкоди завдає діоксид титану організму людини?

Зміст статті:

Діоксид титану — це барвник, який активно застосовується в харчовій промисловості. Він допомагає надати продуктам харчування сніжно-білий колір і зробити їх більш привабливими для покупців. Офіційно діоксид титану вважається абсолютно безпечним для людини, але багато споживачів не згодні з цим твердженням.

Діоксид титану викликає серйозні побоювання у людей, оскільки він не є виключно харчовим барвником. Він широко використовується при виробництві білих фарб, лаків, емалей, емульсій, штукатурки, грунтовки та інших ремонтних матеріалів. Крім того, він застосовується при виготовленні білого пластику, гуми, скла та паперу.

Але широкий спектр застосування ще не вказує на його небезпеку для людини. Тому, щоб раз і назавжди прояснити питання — чи шкідливий діоксид титану для здоров’я, необхідно розібратися в властивості цієї речовини і зрозуміти, як він впливає на організм дорослих і дітей.

↑ зміст

Застосування

Діоксид титану — це порошок без смаку і запаху, що володіє інтенсивно білим кольором і вираженим відбілюючим властивістю. З його допомогою виробники наділяють неприродною білизною ті продукти харчування, які від природи мають сірий або жовтуватий відтінок.

Так без застосування двоокису титану не обходиться жодна молочна фабрика. Цей білий пігмент допомагає зробити більш апетитними йогурти, сметану, сухе молоко, молочні коктейлі, бринзу, згущене молоко і питну молочну сироватку.

Крім цього, даний барвник широко застосовується в кондитерських виробах, зокрема в білій глазурі, кремі, нуге, жувальній гумці, зефір, мороженому і інших солодощах. Діоксид титану завжди присутній в готовому тісті, в тому числі в покупних пельменях і вареники. Його додають в фарш з білої риби, крабові палички і морепродукти.

На присутність діоксиду титану в продукті харчування вказує наявність в його складі добавки Е 171. Ця харчова добавка дозволена у всіх країнах світу без винятку, тому щорічно її поглинають у величезних кількостях жителі всіх континентів.

Іншим властивістю оксиду титану є вміння відображати ультрафіолетові промені. З цієї причини барвник Е171 входить до складу багатьох косметичних засобів, покликаних захищати людину від сонця. Даний білий пігмент забезпечує кремам високі UV-фільтри і надійно захищає від сонячного опіку.

Наостанок слід зазначити повсюдне використання діоксиду титану у виробництві зубних паст і багатьох медичних препаратів. Зокрема, всі білі таблетки і порошки мають в своєму складі саме цей барвник.

↑ зміст

Шкода

Сьогодні в інтернеті можна зустріти масу інформації про те, що діоксид титану вкрай шкідливий, так як руйнує організм людини на клітинному рівні. Однак численні дослідження, в тому числі і на піддослідних тварин, не виявили помітного шкідливого впливу даної харчової добавки на живий організм.

У статті, опублікованій в авторитетному журналі Food and chemical toxicology, було приведено три незалежні дослідження на виявлення шкоди діоксиду титану. В ході них щурам щодня вводили в шлунок по 1000 мк / кг порошкового барвника Е 171 і уважно стежили за їх станом.

За підсумками трьох експериментів не було виявлено жодного негативно шкоди даної харчової добавки для організму тварин. Піддослідні щури зберігали активність, не страждали від захворювань і що особливо важливо змогли дати здорове потомство.

Вчені пояснюють це надзвичайною інертністю титанового оксиду, який розчиняється тільки в сильно концентрованих кислотах і лугах. Ця харчова добавка абсолютно не розчинна у воді, тварин і рослинних жирах, етанолі та інших органічних розчинниках.

Тому діоксид титану не розщеплюється в шлунку людини і не засвоюється в кишечнику, а в повному обсязі виводиться з організму природним шляхом . З цієї причини він не робить ніякого впливу на здоров’я людини — ні шкідливого, ні корисного.

Важливо підкреслити, що діоксид титану не проникає в організм через шкіру. Це робить абсолютно безпечним застосування сонцезахисних кремів і інших косметичних засобів, що мають в своєму складі добавку Е171. Те ж саме стосується лікарських засобів, в тому числі таблеток, порошків і мазей.

Єдиний офіційно підтверджений шкоду від діоксиду титану відчувають на собі тільки працівники підприємств з виробництва даного барвника. Справа в тому, що діоксид титану отримують з титанової руди, а точніше мінералів рутилу, анатазу, брукіта і ільменіту. В ході їх переробки виділяється титанова пил, яка небезпечна для людини.

При вдиханні найдрібніших частинок діоксиду титану вони осідають в легенях і викликають важкі алергічні реакції, порушують обмінні процеси і кровообіг в тканинах, провокують серйозне запалення і розростання фіброзної тканини. В особливо важких випадках таке ураження легень може стати причиною розвитку туберкульозу і навіть раку легенів.

Однак в цьому випадку шкода для організму пов’язаний не з властивостями барвника Е171, а з присутністю сторонніх часток в тканинах легенів. Вдихання будь-яких інших мікрочастинок викликає аналогічне ураження органів дихання.

Так найбільш небезпечним вважається потрапляння в легені людини діоксиду кремнію, що викликає найнебезпечніше захворювання силікоз.

↑ зміст

Висновок

Говорячи про те, якої шкоди для людини представляє харчова добавка Е171, слід підкреслити, що в даний момент вона вважається нешкідливою. Такої думки про неї дотримуються фахівці з різних країн світу, в тому числі і з Росії.

В дійсності — це не значить що діоксид титану абсолютно безпечний. Це означає лише, що його можливі негативні властивості поки не виявлені. Може бути він і справді абсолютно нешкідливий. Але може виявитися і так, що дана харчова добавка відбивається на здоров’я людини не відразу, а через десятки років.

Однак не можна не відзначити, що діоксид титану активно використовується в харчовій промисловості ще з середини минулого століття і поки не було виявлено зв’язку між його вживанням і виникненням тих чи інших хвороб. Це дозволяє припустити, що якщо барвник Е171 і володіє шкідливими властивостями, то вони виражені вкрай слабо.

Е 171 добавка: якої шкоди завдає діоксид титану організму людини?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *