Шкідливий азбест для здоров’я людини?

Зміст статті:

Азбест — загальна назва категорії мінералів, що відноситься до силікатів, що мають природне походження. Основні поклади цієї сировини знаходяться в районі Уралу.

Протягом тривалого терміну азбест широко використовувався в багатьох сферах життєдіяльності людини.

Широке застосування матеріалу змушує задуматися над питанням про те, чи шкідливий азбест для здоров’я людей.

маючи високу стійкість до вогню і підвищених температур, маючи підвищену стійкість до несприятливих погодних умов і хімічного впливу, цей матеріал широко застосовувався:

 • в автопромисловості;
 • в будівництві;
 • в конструюванні космічних апаратів;
 • в промисловості;
 • в системах водопроводів;
 • в лакофарбової промисловості;
 • у виготовленні оздоблювальних матеріалів.

Мінерали, які стосуються цій групі, мають високий ступінь абсорбції, підвищеної хімічної стійкістю і низькими показниками електричної і теплової провідності.

Найбільшого поширення мінерали цієї групи отримали в сфері будівництва. Азбестовий лист застосовується при виготовленні:

 1. теплоізоляційних матеріалів.
 2. Шифера.
 3. Пінобетону.
 4. герметик.
 5. Різних будівельних сумішей.

Крім цього протягом тривалого часу азбест використовувався при виготовленні товарів широкого вжитку, таких, наприклад, як:

 • шкільні крейда;
 • обігрівачі;
 • садові пристосування.

В 80-х роках минулого століття дослідження виявили, що азбест здатний завдати шкоди для здоров’я людини.

Заподіяна від азбесту шкоду для людей залежить від різновиду застосовуваного мінералу.

< h2> Сучасна класифікація азбесту

Чим шкідливий азбест для організму людини, і які наслідки можуть настати від використання цього матеріалу в будівельних і оздоблювальних роботах? Наслідки від застосування азбесту при проведенні робіт залежать від його різновиди і форми застосування.

Сучасна класифікація цієї сировини включає в себе дві групи мінералів відрізняються за своїм хімічним складом і структурою волокон. Існує хрізотіловий і амфіболовий азбест.

Прийнято вважати, що хрізотіловий азбест є менш шкідливим для організму людини в порівнянні з амфіболового. Але слід зазначити, що цей тип азбесту відноситься до категорії з’єднань, що мають канцерогенні властивості. Цей вид матеріалу здатний спровокувати розвиток ракового захворювання при наявності в організмі людини відповідної схильності.

Найбільш небезпечним є амфіболовий азбест. Цей тип матеріалу сприяє розвитку в організмі людини бронхітів, раку гортані і легенів, емфіземи легенів асбестоза і фіброзу.

Достовірно встановлено на людину небезпечно впливає азбестовий пил при проникненні в організм через дихальні шляхи, вона здатна спровокувати розвиток важких патологій .

На сьогоднішній день амфіболовий азбест належить до найбільш агресивних канцерогенів і заборонений до застосування в багатьох країнах світу.

↑ зміст

Шкода мінералу для людини

Дуже часто люди задаються питанням про те, шкідливий чи ні азбест для організму і який ступінь такої шкоди?

Ступінь шкоди від мінералу для людини залежить від ступеня контактування дихальних шляхів людини з утворюється азбестовим пилом.

< p> Найбільший ризик матеріал являє для людини при тривалому контакті з ним. Це відноситься до людей, які займаються будівельними роботами, обробкою і видобутком мінералу.

Встановлено, що при здійсненні механічного руйнування виробів, що містять в своєму складі азбест, відбувається утворення азбестового пилу проникаючої через дихальні шляхи в легені.

Отруєння азбестовим пилом не проявляється відразу, порушення в організмі проявляються в міру накопичення пилу мінералу в організмі. Найчастіше негативні наслідки отруєння азбестовим пилом проявляються через 6-10 років, а в деяких випадках навіть на більш пізніх термінах.

Шкода азбесту проявляється в розвитку в організмі бронхітів і асбестозом. Це обумовлено тим, що пил, проходячи по дихальних шляхах, осідає на них і провокує виникнення подразнення слизової.

Асбестоз є важке захворювання супроводжується осіданням частинок пилу мінералу в легких, це призводить до формування рубцевих формувань на поверхні легеневої тканини.

чи може азбест спровокувати розвиток онкологічного захворювання? Мінерал не є безпосереднім канцерогеном, а виступає в ролі провідника, здійснюючи і стимулюючи проникнення канцерогенів в організм.

Азбестова пил прискорює і ускладнює перебіг онкологічного захворювання. Під впливом пилу мінералу здатне розвиватися у людини рідкісне онкологічне захворювання — мезотеліома.

↑ зміст

Заходи безпеки при використанні мінералу

На сучасному етапі практично всі країни світу, включаючи і РФ, заборонили застосування амфіболового мінералу.

Крім цього забороненої є технологія нанесення азбестового напилення на поверхню металевих конструкцій.

Для зниження негативного впливу мінералу на організм потрібно звести до мінімуму вплив на організм всіх можливих факторів ризику.

Рекомендується повністю відмовитися від застосування будь-яких конструктивних елементів і виробів, що містять в своєму складі азбест. При відсутності такої можливості слід використовувати вироби, які мають сертифікати якості і безпеки.

При здійсненні будівельних робіт рекомендується використовувати азбестоцементні конструкції не піддаються руйнуванню з утворенням пилу і мають підвищену щільність.

Відходи виробництва, в якому застосовується мінерал, слід герметично упаковувати і піддавати утилізації за спеціальними технологіями, що виключає шкідливий вплив на організм людини.

на виробництві, пов’язаному з використанням азбесту сл дме проводити регулярний контроль складу повітря на предмет вмісту в ньому азбестових волокон.

Заборонено застосовувати матеріали, що містять азбест при проведенні монтажу систем вентиляції.

Заборонено відходи виробництва, в яких присутня мінерал застосовувати для проведення відсипки проїжджої частини доріг. Це пов’язано з тим, що під дією транспорту відбувається ущільнення і руйнування волокон мінералу, і перетворення їх в мінеральну пилюку. Цей пил, вступаючи в повітря, призводить до проникнення пилових частинок в дихальні шляхи людей знаходяться поблизу дорожнього полотна.

Якщо стіни будівлі зводяться з використанням азбестовмісного матеріалу, то їх слід покрити спеціальним складом, що забезпечує якісну ізоляцію і перешкоджає проникненню азбестового пилу в атмосферу приміщення.

в разі суворого дотримання всіх вимог техніки безпеки та санітарно-гігієнічних норм азбест не здатний завдати шкоди організму людини.

Шкідливий азбест для здоров’я людини?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *