Шкідливий мідний купорос для людини?

Мідь стає основним компонентом для злагодженої роботи імунної системи людини і залоз внутрішньої секреції. Вона грає важливу роль в обміні речовин, входить до складу ферментів для продукування кров’яних тілець (лейкоцити, еритроцити). Без металу неможливо виробництво сучасної побутової, комп’ютерної техніки, кухонного начиння.

Основні споживачі міді — транспортна галузь, текстильна, авіаційна, машинобудівна і важка промисловість. Знайшли застосування міді також у фармацевтичній галузі, вона необхідна для виготовлення препаратів для лікування опіків, протигрибкових мазей, крему, сорбентів.

В побуті люди використовують мідь в складі кошти мідний купорос, з його допомогою обробляють плодові дерева і чагарники , квіти від шкідників. Розчин не має яскравого запаху, зате у нього характерний гірко-терпкий присмак, рідина має антисептичні, в’яжучими і дезинфікуючими властивостями.

Чи шкідливий мідний купорос для людини? Небезпечно, коли порушується інструкція із застосування речовини і техніка безпеки, є загроза для життя, коли людина випадково або навмисно проковтнув розчин міді.

↑ зміст

У чому шкода мідного купоросу?

Після проникнення в організм мідь провокує сильне подразнення слизової оболонки органів травного тракту, бронхо-легеневої системи. При попаданні в кровотік руйнується мембрана еритроцитів, що згубно позначається на нервовій системі і клітинах легенів.

Чи не пов’язана з білком мідь особливо небезпечна для здоров’я, вона накопичується в тканинах внутрішніх органів, викликає функціональні порушення роботи печінки, нирок. Надлишок міді стає головною причиною генетичної патології — хвороби Вільсона-Коновалова.

Отруєння мідним купоросом несе загрозу життю людини, не виключений швидкий летальний результат. При контакті з шкірними покривами шкоди не проявляється, але потрібно повноцінна гігієнічна обробка. Попадання на слизову оболонку очного яблука загрожує глибоким опіком, вимагає максимально швидкого промивання великою кількістю води.

Небезпечна токсична доза:

 • при ковтанні — 0.5 г;
 • при вдиханні — 11 мк на кожен кілограм ваги людини.

Смертельна доза варіюється в проміжку від 45 до 125 г, в залежності від віку, маси тіла і стану здоров’я потерпілого.

Якщо не вжити термінових заходів, в організмі відбуваються незворотні процеси, страждають печінку, нирки та інші життєво важливі органи.

↑ зміст

Ознаки отруєння

Якщо мідний купорос дає шкоду для людини, це проявляється характерними симптомами. Причому передозування міддю також трапляється при зловживанні вітамінно-мінеральними добавками, переїданні морепродуктами, печінкою, шоколадом або горіхами. Оптимальна добова доза міді для здорової дорослої людини становить не більше 2 мг.

Отруїтися міддю можна на виробництві або просто в побутових умовах, якщо не дотримуються запобіжних заходів. Залежно від шляху проникнення в організм міді спостерігаються різні ознаки.

При вдиханні мідного купоросу людина страждає від різкого зниження працездатності, млявості, сухості в ротовій порожнині, нападів сухого кашлю. Також у нього підвищується загальна температура тіла, болить голова, з’являється непереборне відчуття спраги, дискомфорт і сором у грудній клітці. Нерідко відзначається посилене рефлекторне підвищення роботи головного мозку.

Коли відбулося випадкове проковтування мідного купоросу, лікувальна інтоксикація міддю або людина постійно користується мідної посудом, у нього неминуче розвиваються ознаки:

 1. неприємний присмак металу в ротовій порожнині;
 2. підвищення слиновиділення;
 3. розлад шлунку, синій кал;
 4. порушення мови.

В ряді випадків спостерігаються епілептичні припадки, прояви печінкової і ниркової недостатності.

Існують і загальні ознаки отруєння: болі і ломота в м’язах, почервоніння очних яблук, порушення продукування сечі, необгрунтовані напади нудоти і блювоти, підвищена дратівливість.

Часто шкоди здоров’ю завдає саме вдихання парів і пилу міді, деякі симптоми розвиваються практично відразу, інші тільки через дві доби. Гостре перебіг отруєння супроводжується появою слідів крові в сечі, желтушностью, гемолізом крові. Симптоматика ливарної лихоманки досить схожа з проявом аденовірусної інфекції.

Хронічна інтоксикація має слабо виражені симптоми, до них додаються тремтіння рук, зміна координації рухів, в сечі з’являється білок, жовтіють шкірні покриви, виникають алергічні висипання.

Коли хворий ігнорує прояви отруєння міддю:

 • збільшується шкоду для організму;
 • підвищується ймовірність цирозу печінки, атеросклерозу судин;
 • ризик летального результату максимальний.

Потрібно вказати, що для отруєння рідким мідним купоросом характерні симптоми ливарної лихоманки, при ковтанні порошкової суміші відзначається симптоматика харчової інтоксикації.

↑ зміст

Як надати першу допомогу, профілактика

При виникненні інтоксикації відразу ж необхідно викликати бригаду швидкої допомоги, до її приїзду потерпілому необхідно дати жарознижуючі препарати, сечогінний засіб і змусити пити якомога більше чистої води без газу.

Якщо людина проковтнула мідний купорос, йому буде потрібно промити шлунок , дати проносне засіб, багато води, а через 10 хвилин він повинен прийняти сорбирующие препарати, хоча б активоване вугілля. При отруєнні міддю категорично не можна вживати молоко, кисломолочну продукцію і кислі соки!

В умовах стаціонару при токсичному ураженні міддю потерпілому введуть антидот, призначать специфічну терапію, за показаннями нададуть першу допомогу. Зазвичай рекомендовані препарати: знеболюючі, жарознижуючі, відхаркувальні, нудоти, протимікробні.

У важких випадках показано:

 1. проведення гемодіалізу;
 2. крапельниці з гідрокарбонатом натрію;
 3. при ливарної лихоманці призначають еуфілін.

З метою попередження інтоксикації міддю на виробництві потрібно строго виконувати всі вимоги техніки безпеки, в побуті не завадить ознайомитися з правилами. Так, заборонено зберігати продукти харчування в мідному посуді, таку тару застосовують виключно для приготування їжі.

Зберігають мідний купорос в порошку і розчині в недоступних для дітей приміщеннях. Обробляючи садову ділянку, працюючи з мідними предметами, потрібно неухильно дотримуватися всіх запобіжних заходів, одягати окуляри, респіратор, спеціальний захисний одяг і рукавички.

Шкода від робіт з металом і його сплавами мінімальний, якщо їх не проводять в приміщеннях , де лежать продукти. Після роботи пил і мідну стружку прибирають пилососом, кілька разів поспіль ретельно миють підлоги.

При виявленні симптоматики гострої інтоксикації міддю потрібно викликати швидку допомогу, хронічні прояви отруєння передбачають консультацію алерголога, токсиколога або дільничного ендокринолога.

Шкідливий мідний купорос для людини?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *