Шкідливий поліпропілен у вигляді труб і посуду для здоров’я і продуктів?

Зміст статті:

Пластик став невід’ємною частиною сучасного життя. З нього виробляють пакети, пляшки, водопровідні труби, посуд і контейнери для їжі. Це забезпечує постійний контакт пластику з їжею та питною водою, що на думку багатьох фахівців негативно відбивається на здоров’ї людини.

В даний час для виробництва предметів побуту широко застосовується п’ять основних видів пластику — це полівінілхлорид, полікарбонат, полістирол, поліетилен і поліпропілен. Причому останній офіційно визнаний безпечним для людини і дозволений до використання в усіх країнах світу, зокрема в Росії, Євросоюзі і США.

Але деякі вчені не застерігають споживачів від постійного використання посуду та інших побутових предметів з поліпропілену. За їх словами, негативний вплив цього пластика на організм людини проявляється не відразу, а через десятки років. Вони впевнені, що потенційно поліпропілен може стати причиною багатьох важких хвороб аж до онкології.

Щоб встановити істину в цьому питанні необхідно більш детально вивчити, що таке поліпропілен, як отримують цей матеріал і якими властивостями він володіє. Крім того, важливо з’ясувати, як правильно використовувати продукцію з поліпропілену — для чого вона придатна, а для чого немає.

↑ зміст

Виробництво

Поліпропілен отримують шляхом нагрівання і подальшого стискання синтетичної сировини. Матеріал найвищої якості виробляють при високому тиск, що забезпечує міцність і повну безпеку пластика. Такий поліпропілен використовується для виготовлення пластикового посуду, упаковки для йогуртів, плавлених сирів, напівфабрикатів та інших харчових продуктів.

Він має високу термостійкість, витримуючи до 150 ℃. Тому таку пластикову тару можна ставити в мікрохвильову піч, не перекладаючи їжу в скляний або керамічний посуд. Стаканчики з високоякісного поліпропілену підходять для вживання гарячого чаю, кави та інших напоїв.

Єдине обмеження стосується лише алкоголю. Справа в тому, що при взаємодії зі спиртовмісної рідиною поліпропілен може виділяти отруйну речовину — формальдегід. Кількість цієї речовини вкрай мало, щоб завдати істотної шкоди людині, але у деяких людей він може спровокувати серйозну алергію.

Поліпропілен, отриманий при середньому і низькому тиску, заборонено використовувати для виробництва посуду і тари для продуктів харчування.

Це пояснюється тим, що технології виготовлення поліпропілену низької якості вимагають обов’язкової присутності каталізатора — нікелю, який може завдати значної шкоди здоров’ю людини.

↑ зміст

шкода

Говорячи про шкоду поліпропілену, більшість людей задаються питанням наскільки серйозний шкоди пластикового посуду для людини? І це не випадково, адже тисячі людей щодня використовують тарілки, вилки і стаканчики з поліпропілену під час обідньої перерви, перекусу в недорогих кафе, вуличних кіосках і на пікніках.

В ході численних досліджень було виявлено, що посуд з пластика не настільки безпечна, як скляна або керамічна. Виявилося, що поліпропілен здатний активно взаємодіяти з жирами, зокрема з рослинним і вершковим маслом, виділяючи в їжу небезпечні для людини фенол і формальдегід.

Крім того, за деякими даними, токсичні речовини з пластика можуть проникати в їжу під впливом високої температури і при тривалому зіткненні з їжею. Але чи означає це, що використання пластикового посуду і контейнерів шкідливо для здоров’я?

За результатами численних досліджень, в ході яких учені вводили в шлунок щурам високі дози поліпропіленової пилу, не було виявлено жодного негативного впливу пластика на організм піддослідних тварин.

Лише тривале вдихання поровим, що утворюються при нагріванні поліпропілену понад 200 ℃, викликало у щурів подразнення слизових оболонок очей і органів дихання. Таким чином, пластиковий посуд не шкідлива для людини, якщо споживачі не будуть порушувати правила її експлуатації.

Але посуд з поліпропілену є не найміцнішою і безпечною. Найбільш високими позитивними властивостями володіє пластиковий посуд, виготовлена з полікарбонатного сировини. Так предмети побуту з полікарбонату здатні витримати дуже високу температуру і мають міцність в 200 разів перевищує міцність скла.

Крім цього, полікарбонат є інертним матеріалом і тому не вступає в реакцію з їжею або напоями. Наприклад мінеральна вода може зберігатися в пляшках з полікарбонату протягом 1 року, при цьому не втрачаючи своїх корисних властивостей.

Але більш детально про полікарбонаті буде розказано в іншій статті, а тут обговорюється питання про безпеку поліпропілену для здоров’я людини, зокрема поліпропіленових водопровідних труб. Ця тема надзвичайно актуальна, так як в наш час відбувається повсюдна заміна застарілих металевих труб на сучасні пластикові.

Багатьох людей лякає така тенденція, оскільки вони не вірять в нешкідливість труб з поліпропілену та бояться за своє здоров’я і здоров’я своїх близьких людей. Інші ж з легкістю погоджуються на установку пластикових труб в своїх будинках і квартирах, при цьому не цікавлячись основними правилами по їх експлуатації.

Для початку важливо підкреслити, що найбезпечнішим способом застосування труб з поліпропілену є забезпечення холодного водопостачання. Це пояснюється тим, що при взаємодії з низькими температурами такі труби не виділяють небезпечних токсинів, а значить не впливають на якість води.

Дещо по-іншому ситуація з гарячим водопостачанням та системами центрального опалення. Справа в тому, що при тривалому нагріванні пластик може виділяти отруйні речовини, такі як фенол і формальдегід. Однак, для цього температура води в трубах повинна бути дуже високою, тоді як в дійсності вона рідко перевищує 75 ℃.

Тому шкода пластикових труб вважається сильно перебільшеним, оскільки вони не мають помітного впливу на організм людини. Але це справедливо лише для якісних виробів, а труби з низькосортної поліпропілену можуть заподіяти серйозної шкоди здоров’ю і значно скоротити тривалість життя.

Щоб уникнути таких наслідків потрібно знати, як вибирати труби з поліпропілену в магазині і на будівельному ринку, і завжди слідувати цим правилам. Ось кілька найбільш важливих з них:

  1. Купувати тільки високоякісні пластикові труби від відомих виробників, які гарантовано не будуть містити шкідливі хімічні сполуки;
  2. Слід відмовитися від придбання якщо виріб має занадто сильний хімічний запах;
  3. Після установки труб в туалеті, ванній кімнаті або на кухні потрібно протягом 2-3 днів добре провітрювати дане приміщення.

↑ зміст

Користь

Безумовно виробів з поліпропілену володіють і корисними властивостями. Так одноразовий пластиковий посуд відрізняється високою гігієнічністю і допомагає уникнути передачі багатьох небезпечних захворювань. До того ж вона не б’ється і володіє мінімальною вагою, тому її зручно брати з собою в будь-яку поїздку.

Поліпропіленові труби також мають цілий перелік позитивних якостей, які забезпечують їм таку високу популярність. Серед них необхідно відзначити наступні корисні властивості:

  • Невисока ціна. Труби з поліпропілену коштують значно дешевше своїх металевих аналогів;
  • Легкість і швидкість монтажу. Для з’єднання пластикових труб не потрібно використовувати зварювальний апарат;
  • Невелика вага. Маленька маса значно полегшує доставку і установку труб з поліпропілену;
  • Стійкість до корозії. Пластикові труби абсолютно не схильні до іржі;
  • Гігієнічність. У трубах з пластика майже не утворюється наліт;
  • Надійність. Незважаючи на поширену думку про неміцність пластикових конструкцій, труби з поліпропілену дуже надійні і здатні прослужити не менше 30 років;
  • Стійкість до температурних коливань. Такі труби не бояться різкої зміни температурного режиму.

↑ зміст

Висновок

З усього вищесказаного напрошується висновок що навіть самі фахівці не можуть сказати, чому саме поліпропілен шкідливий для здоров’я. Негативний вплив цього матеріалу на людину поки не доведено, тому практично у всіх країнах світу він застосовується для виробництва посуду і водопровідних труб.

Тим, хто сумнівається чи шкідливий поліпропілен чи ні, можна порекомендувати максимально захистити себе і своїх близьких від контакту з пластиком. Для цього всі предмети з поліпропілену можна замінити виробами з більш екологічних матеріалів, а пластикові труби змінити на сучасні металеві, виготовлені з міді або нержавіючої сталі.

Шкідливий поліпропілен у вигляді труб і посуду для здоров’я і продуктів?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *