Що таке цитрат натрію: шкідливий він для здоров’я людини?

Уважні покупці, які вивчають склад продуктів харчування і деяких медичних і промислових засобів, помічають, що на яскравих упаковках нерідко зустрічається позначення Е 331. Це цитрат натрію.

Технологи і дієтологи стверджують, що він не є небезпечним для організму людини. Але що собою представляє порошок і шкідливий він насправді?

Цитрат натрію: що це таке?

Е 331 є натрієвої сіллю лимонної кислоти, тому він має незвичайний лимонно-який смак. Речовина буває одно-, дво- або трехзамещенний, тому його назви можуть змінюватися — trisodium citrate, sodium citrate, disodium citrate.

Зовні добавка виглядає як білий кристалічний порошок. Вона розчиняється в спирті і практично не взаємодіє з водою.

Цитрат натрію довго зберігається, що робить його використання зручним для виробників харчової продукції та фармакологічних засобів. Хімічна формула добавки — Na3C6H5O7.

Sodium citrate отримують простим способом, нейтралізуючи лимонну кислоту будь-яким видом натрію. Примітно, що ця добавка поєднує в собі кілька функцій, одночасно будучи:

  1. консервантом;
  2. антиоксидантом;
  3. стабілізатором;
  4. емульгатором.

Е 331 дозволений в багатьох європейських країнах, включаючи Україну і Росію. Цитрат натрію користь і шкода якого активно вивчаються, використовуються в найрізноманітніших сферах. Тому перш ніж говорити про недоліки і переваги речовини слід дізнатися, у що його додають.

↑ зміст

Області застосування Е 331

Найчастіше добавку використовують в харчовій промисловості. З її допомогою покращують смак прісних продуктів і надають їм кисло-солоний присмак.

Цитрат натрію — невід’ємна складова багатьох десертів на основі желе. Порошок входить до складу соків, кисломолочної продукції, сухого або концентрованого молока і дитячого харчування.

Так, Е 331 додають в продукти, що вимагають тривалої термічної обробки. А ще порошок засипають в кавові машини, що дозволяє стабілізувати кислотність напою і надати йому характерний аромат.

У косметичній галузі лимонну кислоту, нейтралізовану натрієм, використовують як буферну складову або в якості пава. Її вводять до складу багатьох засобів по догляду за тілом і волоссям:

  • кондиціонери і шампуні;
  • дитячі крему;
  • тоніки і лосьйони для шкіри.

У фармацевтиці цитрат натрію теж застосовується досить часто. Завдяки цій речовині донорська кров може довше не згортатися.

Консервант дозволяє збільшувати термін придатності різних білкових засобів. Його додають в препарати проти печії і ліки, що містять вітамін С.

Також добавка пом’якшує ознаки циститу, ацидозу і усуває прояви похмільного синдрому.

↑ зміст

Корисні і шкідливі властивості цитрату натрію

Sodium citrate попереджає згортання крові, завдяки чому він застосовується як антикоагулянт при переливанні. Також речовина нормалізує кислотність шлункового соку, що дозволяє використовувати його для усунення проявів печії.

Е 331 стимулює кишкову функцію, через що його додають в проносні засоби. Так як добавка є консервантом її вводять до складу медичних препаратів для збільшення їх терміну придатності.

Ще одна перевага цитрату натрію — він змінює і регулює кислотність продуктів. Добавка покращує смакові характеристики їжі, роблячи її більш гострою і пряної.

Інші позитивні властивості натрієвої солі лимонної кислоти:

  • підвищує дію аскорбінової кислоти;
  • покращує опірність організму при захворюваннях сечостатевої системи (цистит, ацидоз;
  • зменшує вираженість алкогольного сп’яніння.

Офіційно Е 331 вважається нешкідливим для організму людини. Але експерти стверджують, що речовина повністю не було досліджено.

Так, після вживання їжі і лікарських препаратів, де є така добавка, іноді з’являється дискомфорт в животі, блювота і нудота. У деяких людей пропадає апетит і збільшується тиск.

Особливо обережно треба приймати медичні засоби, в яких концентрація цитрату натрію набагато вище, ніж в продуктах харчування. Хоча випадки отруєння речовиною не були зареєстровані.

Фахівці не дають точних визначень того, яка доза sodium citrate може привести до передозування і розвитку небажаних симптомів. Але вважається що, якщо протягом доби в організм потрапить більше 1,5 г речовини, то появ побічних реакцій не уникнути.

Передбачається, що чистий Е331 не є токсичним і він не викликає алергічних реакцій, коли потрапляє на шкіру. Хоча при вдиханні порошку можуть дратуватися дихальні шляхи.

Що таке цитрат натрію: шкідливий він для здоров’я людини?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *