Чи шкідливі енергозберігаючі лампи для здоров’я?

Звичайні лампочки для освітлення вперше з’явилися в 19 столітті і успішно зайняли лідируючі позиції по популярності. Це лідерство зберігалося за лампами розжарювання більше століття. Останнім часом ці пристрої почали здавати свої позиції, поступаючись місцем більш сучасним пристроям — енергозберігаючим лампам. Такі лампи з’явилися вперше в 70-х роках минулого століття. Вперше був розроблений такий метод освітлення простору Едом Хаммером. Свою розробку він презентував виробничої компанії «Дженерал Електрик».

Що випускаються лампи нового типу на початковому етапі застосовувалися тільки для освітлення громадських та робочих місць, через деякий час їх почали використовувати для освітлення побутових і призначених для проживання приміщень.

Отримавши широку популярність, енергозберігаючі пристрої освітлення почали витісняти лампи розжарювання. Висока економічність і хороша світність пристроїв для освітлення нового типу затьмарили ймовірність того, що енергозберігаюча лампа шкідлива для здоров’я може бути.

На сучасному етапі набули особливо високу популярність компактні люмінесцентні лампи (КЛЛ), що мають вигнуту колбу. Що дозволяє їх з легкістю застосовувати в невеликих за розмірами світильниках

Про те, що енергозберігаюча лампа шкідлива для здоров’я почали говорити значно пізніше їх успішного дебютірованія на ринку освітлювальної продукції. Вперше про те, що люмінесцентна лампа шкоди може завдати здоров’ю, заговорили вже на початку нинішнього століття.

Про те шкідливі енергозберігаючі лампи для здоров’я людини вперше висловилися медики і науковці, а не виробники цієї продукції.

протягом тривалого часу виробники цієї продукції мовчали з приводу того чи шкідливі енергозберігаючі лампочки для здоров’я і пов’язано це було з високим ступенем прибутковості від реалізації цієї продукції.

↑ зміст

Вплив на стан здоров’я людини

Людей використовують ці прилади хвилюють питання, наскільки енергозберігаюча лампа шкідлива для здоров’я людини і в чому полягає шкода цього пристрою.

Вчені дають однозначну відповідь — людям ці прилади здатні завдати значної шкоди здоров’ю.

існує кілька причин, за якими лампочки цього типу здатні завдати шкоди людині.

Основними причинами надання шкоди здоров’ю можуть бути такі:

 1. Наявність мікропошкодження на скляній колбі пристрою призводить до того, що пари ртуті, наявні всередині пристрою, починають в процесі роботи просочуватися в навколишній простір. Такий компонент, як ртуть і її пари є токсичними і здатні спровокувати розвиток найсильнішого отруєння. Особливо багато потрапляє парів в навколишній простір в разі руйнування колби.
 2. Постійний вплив ультрафіолету негативним чином позначається на стані організму. Енергозберігаючі лампи випромінюють ультрафіолет у великій кількості. У деяких випадках ультрафіолетове випромінювання від ламп здатне спровокувати розвиток раку у людини в певних формах.

Негативний вплив позначається на шкірних покривах, на стані волосся, органів зору і т.д., не кажучи вже про високу ймовірність отримання отруєння.

↑ зміст

Шкода від парів ртуті

У разі пошкодження скляної колби лампи в навколишнє середовище виділяється велика кількість парів небезпечного хімічного елемента — ртуті.

В разі руйнування навколо лампи формується невидиме хмара парів ртуті. У образующемся хмарі концентрація токсичного елементу перевищує допустимі параметри в кілька десятків разів.

Пари ртуті здатні проникати не тільки через систему органів дихання, але і крізь пори на шкірному покриві.

Цей елемент дуже важко виводиться з організму і здатний з часом накопичуватися, що провокує виникнення отруєння організму.

Особливу небезпеку пари токсичної речовини представляють для жінок знаходяться на стадії виношування дитини і для маленьких дітей.

Основними симптомами токси еского впливу парами ртуті є:

 • поява металевого присмаку в роті;
 • поява сильних головних болів, що нагадують напад мігрені;
 • поява сильної кровоточивості ясен і їх ослаблення;
 • виникнення сухого кашлю без видимих на те причин;
 • виникнення нічим не обумовленої тремтіння в пальцях рук;
 • поява безпричинної гарячки або ознобу.

При тривалому впливі на людину парів ртуті він стає апатичним і емоційно нестійким. В організмі спостерігається швидке настання втоми і порушення ритму роботи серця. Позбутися від токсичного впливу ртуті можна тільки в умовах медичного стаціонару.

При виникненні сильного отруєння можливий летальний результат.

↑ зміст

Заходи безпеки при використанні енергозберігаючих ламп

Найбільш оптимальним способом уникнути нанесення шкоди організму є відмова від застосування люмінесцентних ламп для освітлення приміщень призначених для проживання.

При застосуванні для освітлення енергозберігаючих лампочок слід максимально мінімізувати їх шкідливий вплив на людину.

Для мінімізації шкідливого впливу слід дотримуватися кількох рекомендацій по використанні. Люмінесцентних лампочок в побуті.

Такими рекомендаціями є наступні:

 1. лампочки цього типу потрібно використовувати тільки для верхнього освітлення, не рекомендується їх встановлювати в каганцях і світильниках, розташованих поблизу від людини.
 2. При руйнуванні лампи, її осколки і крапельки ртуті слід ретельно зібрати. Всі дії слід проводити в гумових рукавичках. Не рекомендується для цієї мети застосовувати віник або пилосос. Краплі ртуті найкраще збирати за допомогою піпетки.
 3. Після збирання осколків місце руйнування лампи слід обробити вологою ганчіркою.
 4. Після прибирання все осколки і саму ганчірку слід покласти в герметичний пластиковий пакет і здати спеццентр по утилізації отруйних відходів
 5. Викидати відробила або розбилася лампу в сміттєвий контейнер категорично заборонено.

Виконання цих нескладних рекомендацій дозволяє мінімізувати збиток наноситься здоров’ю лампами, що містять в своєму складі ртуть.

Чи шкідливі енергозберігаючі лампи для здоров’я?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *