Чи шкідливі інфрачервоні обігрівачі для здоров’я людини?

Інфрачервоне опалення — сучасний і зручний спосіб обігріву приміщень в холодну пору року. Причому виробники запевняють, що подібні системи абсолютно безпечні і економічні. У порівнянні з масляними радіаторами і тепловентиляторами, вони не з’їдають кисень і виділяють набагато більше тепла.

Сьогодні прилади, що працюють за принципом теплового випромінювання, можна придбати в будь-якому магазині техніки. Але шкідливі інфрачервоні обігрівачі для людини? Що вони собою являють і як часто можна їх використовувати?

↑ зміст

Що таке інфрачервоне випромінювання?

Будь-яке опалювальний пристрій виділять інфрачервоне світло. Різниця полягає в інтенсивності й довжини хвиль.

Інфрачервоні хвилі — це електромагнітне випромінювання, природним джерелом якого вважається сонце. Наскільки шкідливо або корисно перебувати під таким приладом можна визначити, враховуючи глибину проникнення променів в шкіру.

УФО-обігрівачі розподіляють тепло в просторі, поступово збільшуючи нагріваючи навколишні предмети і людей. І чим вище ступінь розжарювання пристрою, тим більше стає чисельність вироблених променів.

Виходячи з температури нагрівального елементу і довжини хвиль, виділяють три типи ІК-опалювальних приладів:

 1. Перший — довжина хвиль становить 50-200 мікрон, максимальний нагрів — 300 градусів.
 2. Другий — середня довжина хвильового випромінювання (2.5-50 мікрон), вища температура розжарювання — 600 градусів.
 3. Третій — випромінює короткі хвилі (0.7-2.5 мікрон), нагрівається до 800 градусів.

Шкода інфрачервоних обігрівачів для людини визначають за ступенем проникнення хвиль в шкіру. Так, проникність променів радіаторів IR-A дуже висока — до 4 сантиметрів, а довжина хвиль коливається від 0.76 до 1.6 мікрон.

Діапазон хвиль IR-B -1.5-3 мікрон. Пристрої відрізняються середнім рівнем проникнення. А радіатори IR-C, довжина хвиль яких досягає 3 мікрон, не проходять глибше верхнього шару шкіри, який їх поглинає.

Нагрівальний елемент може випромінювати середні, довгі та короткі хвилі, що відрізняються за величиною спектра. Чим більше температура розжарювання, тим вище чисельність коротких хвиль виникає в цьому спектрі.

Хоча багато фірм, що випускають опалювальні прилади, вважають за краще приховувати цю інформацію. Наприклад, якщо температура джерела 255 градусів, довжина хвиль становитиме 6.8 мкм, а потужність — 150 Вт / м2. Коли температура радіатора 685 ° C, довжина хвиль — 3.15 мкм, то його потужність дорівнює 1000 Вт / м2.

Як приклад можна взяти людину, нормальна температура його тіла — 36.6 градусів. Для людей безпечними вважаються теплові хвилі довжиною до 9.6 мікрон.

Перевірені виробники в паспорті до виробу вказують діапазон випромінювання.

Найчастіше він коливається від 2 до 10 мікрон, що є прийнятним і відносно нешкідливим показником.

↑ зміст

Як інфрачервоні хвилі впливають на організм?

Щоб знати інфрачервоний обігрівач шкідливий чи ні, вплив ІК випромінювання на людей досліджується багато років медиками, вченими і фізіотерапевтами. В результаті з’ясувалося, що істотний недолік ІК приладів — це пересихання шкірних прокувати.

При роботі радіатора епідерміс миттєво нагрівається, з нього починає випаровуватися волога, запаси якої клітини не можуть швидко заповнити в необхідному обсязі. Тривале перебування під тепловим пристроєм, що виділяють хвилі середньої та короткої довжини, небезпечно тим, що у людини може з’явитися сильний опік.

Інфрачервоні обігрівачі шкідливі для здоров’я зоровий органів, адже вони опромінюють кришталик і сітківку. При тривалому перебуванні під ІК приладом у людини знижується зір і підвищується ризик розвитку катаракти.

Короткі хвилі негативно впливають на клітини організму, руйнуючи з мембрани і порушуючи будова і характеристики молекул білка. Подібне явище відбувається при кип’ятінні молока, коли воно згортається.

При неправильної експлуатації людьми опалювальних приладів, використовуваних для підвищення температури на вулиці, коли їх встановлюють в закритих приміщеннях у тих, хто довго перебуває в кімнаті на шкірі утворюються почервоніння і пухирі.

Зв’язки з виявленням ряду негативних якостей у ІК приладу багатьох цікавить питання, чи шкідливий він, якщо його застосовувати при фізіотерапевтичному лікуванні. Медичні установи зобов’язані контролювати всі параметри використовуваної техніки. Тому обігрівачі, встановлені в лікувальних кабінетах, як і якісна інфрачервона сушарка, лампа та інше ІК оснащення, можна вважати безпечним при їх грамотної експлуатації.

Але не тільки шкідливо, а іноді і корисно грітися під інфрачервоними променями. Науково доведено їх позитивний вплив на організм, включаючи імунну систему, але тільки за умови нетривалого перебування поруч з ними.

Джерело тепла буде корисний, якщо, прийшовши з вулиці, де низька температура, трохи погрітися біля приладу. Радіатори, що стоять в кутку кімнати, або пристрої, підвішені під стелею, також безпечні, як і звичайні каміни.

Кращий сучасне ІК оснащення — це мікатерміческій обігрівач. Його достоїнства:

 • не сушить повітря;
 • попереджає розвиток мікробної мікрофлори і поява грибка в приміщенні;
 • спалює мінімальна кількість кисню;
 • завдяки точковому напрямку променів може використовуватися для обігріву великих просторів і вулиць.

Грамотне застосування ІК приладів надає ряд лікувальних ефектів — покращує стан здоров’я при застуді і підвищує опірність організму до ГРЗ.

Інфрачервоні промені активно застосовують в хірургії, стоматології, їх використовують для лікування псоріазу, гіпертонії, алергії, цукрового діабету і дерматозів різної етіології.

↑ зміст

Як убезпечити себе від негативного впливу інфрачервоних обігрівачів?

Щоб шкоду від застосування ІК техніки був мінімальним, важливо знати види і характеристики теплових приладів, що продаються в магазинах. Так, якщо нагрівальні частки галогенові, то вони будуть дратувати очі і випромінювати короткі хвилі, які надають згубний вплив на організм.

Керамічні нагрівальні елементи відрізняються м’яким світлом, а діапазон їх хвиль середній або довгий. Ці переваги роблять їх максимально безпечними для здоров’я людини.

Нагрівальні частки з карбону випромінюють червоне світло, неприємний для очей. Такий недолік не дозволяє використовувати теплової джерело хворим на алергію та астму.

В будь-якому радіаторі нагрівальний елемент обмотаний теплоізоляцією, щоб не допустити розплавлення корпусу. Матеріали з домішками можуть викликати інтоксикацію організму. Кращою ізоляцією являє базальт, який не містить в своєму складі токсини.

Хороший джерело тепла коштує дорого. При виробництві дешевих приладів часто використовуються токсичні матеріали і неякісні нагрівальні елементи. Тому тим, хто не хоче мерзнути в холодні зимові вечори і зігріватися без шкоди для здоров’я, не варто навіть розглядати найдешевші варіанти.

Крім рекомендацій по вибору, щоб знизити несприятливий вплив інфрачервоних обігрівачів на здоров’я, необхідно правильно встановити прилад:

 1. Розміщувати пристрій треба в дальньому кутку кімнати або над стелею.
 2. При монтажі обігрівача важливо враховувати висоту стін і площа приміщення.
 3. Якщо радіатор буде розміщений низько під стелею, то інтенсивне теплове вплив пересушить шкіру голови і спровокує мігрень.
 4. Грамотний монтаж обігрівача проводиться так, щоб випромінювання рівномірно розподілялося по всій кімнаті і прямувало нема на людину, а предмети, що знаходяться в ній.
 5. У дитячій і приміщеннях, де збирається багато людей, встановлювати ІК пристрою не бажано.

Так, ідеальний монтаж інфрачервоного обігрівача полягає в тому, щоб потік тепла прямував на меблі, стіни і підлогу. Предмети і поверхні довго зберігають тепло, навіть після провітрювання кімнати.

Чи шкідливі інфрачервоні обігрівачі для здоров’я людини?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *