Чим шкідливий загальний наркоз для людини?

Якщо трапилося так, що належить в найближчому часі хірургічне втручання, людини відразу турбує, наскільки шкідливий наркоз, як підготуватися до серйозної операції. Поки що немає точної відповіді на це питання, проте багато медиків сходяться на думці, що наркоз все-таки шкідливий для людського організму.

Під наркозом необхідно розуміти певний стан, яке схоже на втрату свідомості, воно оборотно за своїм характером. Маніпуляція необхідна при проведенні операційного лікування для мінімізації сильного больового синдрому.

Точне дозування анестетика зазвичай підбирається в індивідуальному порядку, відштовхуючись від типу операції, особливостей організму людини, його ваги і віку. Необхідно вказати, що шкода наркозу також залежить від його виду. У сучасній медицині практикується три види анестетиків: інгаляторнимі, внутрішньовенний, внутрішньом’язовий.

Медики встановили ряд чинників, які вказують на збільшення ймовірності тих чи інших ускладнень після знеболювання. В першу чергу розглядають вік пацієнта, практика показує, що після віку 50 років ризик дискомфортних відчуттів після наркозу стрімко збільшується. Причина проста — для організму людини стає складно вести боротьбу з негативною дією анестетика.

До групи ризику входять пацієнти, хто одного разу вже переніс знеболювання загальним наркозом, особливо якщо оперативне втручання було тривалим. Додатково підвищується ймовірність деструктивних процесів у внутрішніх органах.

↑ зміст

Чим шкідливий наркоз?

Наскільки небезпечний наркоз, які неприємні симптоми можуть виникати після його застосування? Все залежить від конкретної людини, його організму, часто пацієнти скаржаться на порушення пам’яті, сну.

Найчастіше люди стикаються з порушенням пам’яті, воно буває різного характеру, від малопомітних одиничних моментів до виражених постійних випадків. Крім цього, хворий: страждає від погіршення здатності до навчання, зауважує зниження уваги.

В таких ситуаціях проблема посилюється сильними переживаннями з приводу тривалості порушення пам’яті. Медики не можуть дати однозначну відповідь, тимчасово це чи ні.

Важливо вказати, що проблеми з пам’яттю найчастіше бувають після маніпуляцій на серці, якщо вірити статистиці, протягом 14 діб порушення пам’яті діагностують у половини пацієнтів. Відзначено випадки, коли симптоматика зберігається протягом 9-12 місяців і більше.

Інше порушення — безсоння, кілька місяців після операції сон нездоровий, людину мучать кошмари, його кидає в піт.

безпосередньо після втручання відзначається симптоматика:

 • порушення мови;
 • зниження слуху;
 • болю в голові;
 • галюцинації.

На тлі цього з’являється нудота, блювота, м’язові болі, оніміння і тремтіння кінцівок, дискомфорт в горлі. Основна маса названих неприємностей пройдуть вже найближчим часом після операції, як правило, мова йде про 2-3 добі.

Не виключено, що в організмі почнуться більш серйозні і глобальні зміни: пошкодження нервової системи, алергія, проблеми з боку дихальної системи і серця. Знеболювання викликає пошкодження нервів в певних частинах тіла, в дуже рідкісних випадках розвивається повний параліч.

Порушення дихальної та серцево-судинної системи — це можлива зупинка серця, проблеми з диханням, післяопераційна легенева інфекція. Також є ризик розвитку алергічних реакцій, хоча подібне явище спостерігається у 1 людини з 12-15 тисяч. Сильна алергія викликає летальний результат.

Для людини він стане менш шкідливим, якщо попередньо провести тест на чутливість до анестетика. Особлива складність полягає в тому, що про тестування йдеться, тільки якщо застосовують місцеве знеболення.

Чи шкідливий загальний наркоз? Що стосується загального наркозу, перевірити реакцію на нього неможливо, навряд чи лікарі зможуть дати точну гарантію, що не виникнуть які-небудь з розглянутих побічних реакцій.

↑ зміст

Вплив наркозу на організм дитини

Загальний наркоз для дитини так само шкідливий, як і для дорослого. Діти складно переносять перебування під анестезією, вона може негативно відбитися на розвитку центральної нервової системи.

Педіатри і хірурги впевнені, що знеболення провокує відмирання клітин головного мозку, особливо шкідлива анестезія для дітей до 5 років, у них велика ймовірність розвитку негативних наслідків.

Зареєстровані випадки, коли через деякий час після операції батьки помічають у дітей якусь загальмованість у розвитку. Відомий факт, що діти через час наздоганяють своїх однолітків і не відрізняються від них за всіма показниками.

Щоб дитина вийшла від загального знеболювання, має пройти не більше пари годин, за цей період не виключено розвиток симптомів:

 1. запаморочення;
 2. нудота;
 3. блювота;
 4. біль в місці проведення операції.

На сьогодні в арсеналі медиків є препарати, які допомагають вийти з анестезії протягом півгодини.

Для дітей до 2 років особливо шкідливий загальний наркоз, після нього нерідко відбувається втрата сну, пацієнт стає дратівливим. Симптоматика може зберігатися ще протягом декількох тижнів після процедури.

Якщо неприродне поведінку зберігається більш тривалий час, є свідчення звернутися до лікаря для консультації, це дозволяє виключити ймовірність післяопераційних ускладнень.

Від анестезії в окремих випадках може наступати:

 • анафілактичний шок;
 • злоякісна гіперемія;
 • аспірація;
 • гостра дихальна недостатність.

Анафілактичний шок провокує алергічна реакція, спостерігається стрімке падіння рівня артеріального тиску, порушення роботи серця, наслідки фатальні. Як не сумно, уникнути розвитку анафілактичного шоку після анестезії практично неможливо. Але його можна передбачити, якщо у кого-то з кровних родичів виникала подібна ситуація.

Відповіддю на наркоз буває злоякісна гіперемія, тіло дитини нагрівається до 43 градусів. Однак подібні проблеми виникають тільки в однієї дитини на сто тисяч.

Шкода загального наркозу пов’язують з аспірацією, під цим необхідно розуміти потрапляння вмісту шлунка в дихальні шляхи пацієнта. Ускладнення відбувається, якщо проводять екстрену операцію (після прийому їжі пройшло мало часу).

Що стосується дихальної недостатності, вона виникає при проблемах з доставкою кисню до легень, серцева недостатність — результат відсутності нормального кровопостачання внутрішніх органів.

В якості самостійного ускладнення така недостатність трапляється рідко, найчастіше стає результатом інших ускладнень, наприклад, анафілактичного шоку.

↑ зміст

Особливості впливу наркозу на жінок

Наркоз для організму жінки небезпечний, якщо у неї період статевого дозрівання, вагітність або менструація.

Вкрай небажаний наркоз під час виношування дитини, він негативно позначиться на організмі матері та плоду, особливо з 2 до 10 тижня строку, коли можуть відбутися аномалії розвитку.

Краще відкласти операції і знеболення в кінці вагітності, матка і плацента зараз сильно стискаються, може початися кровотеча, викидень, передчасні пологи.

Навіть операція кесарів розтин дає негативні наслідки, наприклад, у женщи и виникає помутніння свідомості, головний біль, запаморочення, м’язові спазми, судоми. Шкідливість анестезії полягає ще в ризик порушення менструального циклу.

У жінок після наркозу в ряді випадків розвивається астенічний синдром — найбільш небезпечне ускладнення хірургічного лікування. При цьому стані спостерігається збій роботи центральної нервової системи, що дає про себе знати первинними і вторинними симптомами. Первинні ознаки:

 1. розлад сну;
 2. часта зміна настрою, апатія;
 3. зниження працездатності, вкрай швидка стомлюваність.

До вторинних симптомів зараховують погіршення пам’яті, неуважність, зниження інтелектуальних здібностей. Астенічний синдром розвивається протягом перших трьох місяців після втручання, люди не завжди пов’язують його з наркозом.

Вірогідними причинами розлади центральної нервової системи стають:

 • зниження тиску і мікроінсульт;
 • порушення балансу між молекулами і медіаторами в головному мозку;
 • відмова від спазмолітиків після операції.

Ризик синдрому зростає при наявності хронічних патологій, передозуванні анестетика, знижених інтелектуальних здібностях, в похилому віці.

Перед проведенням операції рекомендовано пройти обстеження, проконсультуватися з лікарем, це дозволить розвіяти сумніви в питаннях : шкідливий чи наркоз, дізнатися вплив наркозу для організму, чому не варто його панічно боятися.

Чим шкідливий загальний наркоз для людини?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *