Лісові мурахи в саду: користь і шкода

Зі школи діти знають, що не можна розоряти мурашники, адже трудівники-мурахи є «санітарами лісу».

З приходом весни і літа з’являються лісові мурахи в саду, користь і шкода яких змушують власників дачних ділянок вдаватися до різних методів боротьби.

з одного боку, комахи поїдають безліч дрібних шкідників, але з іншого, великі мурашники в городі або саду стають величезною проблемою. Перед більшістю садівників постає питання з’являються мурахи в саду і городі — користь чи шкода для ділянки?

↑ зміст

Величезна користь крихітних мурашок

В природі трудівники-мурахи займають важливе місце в харчовому ланцюжку. Вони є відмінною їжею для птахів і ссавців — борсуків, ведмедів і лисиць.

Пернаті використовують мурашники, щоб позбавити себе від паразитів. Вони буквально «купаються» в кишить комахами мурашнику, запускаючи їх собі під крила, а потім здавлюють їх. Під впливом мурашиної кислоти багато птахів чистять собі пір’я.

Садові мурашки позбавляють рослини і дерева від личинок мух, гусениць, павутинних кліщів і слимаків.

Цікавий факт, що мешкають в саду мурахи-лазіуси, за 1 літній день можуть зібрати в мурашнику близько 2000 личинок, мушок і ін. середній мурашник в лісі за 24 години збирає 17000 комах, захищаючи 0,2 га площі.

Це не вся користь від мурах на дачі. Крихітні трудівники на присадибних ділянках виконують чимало функцій:

 1. Поліпшення структури грунту і збільшення її родючості. Ходи, пророблені комахами, зберігають землю пухкою, що сприяє поліпшенню дихання коренів рослин. Дощові черв’яки досягають всього 20 см, коли мурахи розпушують землю до 1,5 м глибиною. Вони забезпечують на 3 роки прекрасне харчування для грунту з вологістю більше 90%, корисними бактеріями і грибами-сапрофіти.
 2. Збільшення вмісту в грунті калію і фосфору. Завдяки комахою, концентрація цих елементів збільшується до 10 разів. Вони сприяють перетворенню нерозчинної форми калію і фосфору в розчинну, що необхідно для живлення рослин.
 3. Поширення насіння рослин. Чистотіл, грушанка, ковила, марьянник, чебрець та інші переносяться мурахами. У них є особливі придатки, які мурахи розносять на великі дистанції. У світі 1% рослин є мірмекохорнимі, тобто переносяться цими маленькими трудівниками.
 4. Компонент лікарських засобів. Мураха — це джерело білків, мікроелементів і вітамінів. Інформація, що міститься в ньому мурашина кислота широко застосовується в якості в’яжучого засобу і стимулятора. З неї виготовляють мурашиний спирт — розчин, який надає бактерицидну і протизапальну дію. Деякі лікарі рекомендують вживати мурах для лікування атрофічного артриту, хронічного гепатиту, ревматичного артриту, неврозу, безсоння і старечого запаморочення.

Наявність на присадибній ділянці чорних мурашок — добрий знак.

Вони вибирають здорову грунт з нормальним рівнем вологості, насиченістю киснем і температурним режимом.

↑ зміст

Шкода від садових мурашок

Незважаючи на всю корисність, власники саду або городу можуть відчути шкоду від мурах. Довгий проживання комах призводить до зростання кислотності грунту, яка негативно впливає на розвиток рослин.

Коли мурахи споруджують мурашник в незручному місці (кущ полуниці, суниці), вони погіршують ріст рослин. «Житло» комах стрімко розростається, йдучи вглиб, що призводить до більш серйозних проблем.

Коли мурах в городі стає занадто багато, вони починають ласувати ягодами, коренеплодами і овочами, які містять багато вуглеводів (морква, суниця, гарбуз). Нерідко можна побачити вигризені стиглі ягоди або плоди на присадибній ділянці.

Шкодять мурахи палісадник, де харчуються вмістом бутонів багатьох квітів. Смачним ласощами для комах є нектар з бутона півоній і троянд, вони починають згризали пелюстки і чашолистки. В результаті квіти або засихають, або розпускаються з деформованими і потворними пелюстками. Тут явно можна побачити шкоду і користь мурах в саду, адже комахи покращують грунт для рослин, але згубно впливають на квіти.

Для людини в весняний період ці трудівники стають справжніми шкідниками, оскільки люблять поласувати розсадою і сіянцями. За один сезон мурашник може з’їсти більше 10000 насіння. Поїдаючи їх, мураха розносить по всій ділянці бур’яни, створюючи зайві проблеми господарям.

Городники і садівники можуть відчути шкоду мурах-червиць. Вони люблять селитися в сухих деревах і пнях, які перетворюють в труху. Якщо господар захотів спорудити садові меблі з спиляного дерева, можна очікувати, що мурахи незабаром її зруйнують.

Значної шкоди від мурах в саду полягає в тому, що вони переносять на рослини тлю. Попелиця живиться молодим листям смородини, квітів та ін., Виділяючи відходи у вигляді цукру, т. Н. медяний росу. Таке ласощі подобається мурашкам, тому вони переносять тлю на нові рослини, натомість отримуючи «цукрові крапельки». Помічений на рослині мураха може передвіщати незабаром появу попелиці, а потім скручування і хвороба листочків.

Знаючи, якої шкоди від мурах на городі і користь від їх перебування, господар зважує всі «за і проти», вибираючи оптимальний варіант — боротися з ними або залишити все як є.

При обробці землі власник може постраждати від болючих укусів мурашок, які захищають своє «житло».

↑ зміст

Методи боротьби з мурахами в саду

Коли необхідно позбутися від шкідника попелиці, то стає ясно, що доведеться боротися з садовими мурахами.

Якщо усунути тільки тлю, то результат буде марним, адже кожен мураха принесе її заново і відновить кількість паразитів на присадибній ділянці.

оскільки боротися з комахами не так вже й легко, то до цього питання потрібно підійти комплексно.

Щоб усунути мурах, можна поєднати кілька способів:

 • не допустити розмноження комах на деревах;
 • винищити мурашники за допомогою народних методів;
 • побороти шкідників за допомогою сучасних хімічних засобів.

Щоб врятувати рослини і урожай хоча б на час від шкідників, необхідно застосувати один з нижче запропонованих методів:

 1. Навколо стовбура дерева споруджують перепону в формі опущеного ковпака з фольги. Мурахи і інші комахи не зможуть пробратися по стовбуру вгору.
 2. Роблять навколо рослини перешкоду з води. Дерево обкопують, споруджуючи канавку. Ставлять в неї поліетиленову плівку і заливають її водою.
 3. Чіпляють пояса на клейкою основі на висоті півметра. Такі пастки замінюють новими, коли вони висихають. Пояси вбережуть рослини не тільки від мурах, а й інших комах.

Наші предки ще здавна знали про мурах, користь і шкода яких дуже значні. При боротьбі з ними використовувалися такі народні засоби:

 1. У місцях проживання комах висаджують часник. Навколо мурашника посипають мелений чорний або червоний перець. Вони не переносять різких запахів і залишають ці місця.
 2. Поливають навколо мурашника рослинним маслом. Виконавши таку процедуру всього 2-3 рази, можна позбутися від шкідників.
 3. Розсипають столову сіль за основними стежках і норкам мурах. Після закінчення декількох днів вони залишають своє житло.
 4. Закупорюють мурашник пшоном, яке при попаданні вологи починає набухати. Комахою набридне пробиратися крізь пшоно, і вони почнуть шукати новий будинок.

При використанні хімічних засобів, потрібно бути дуже обережними. Застосовуючи інсектициди, потрібно подумати про свою безпеку та безпеку свого саду. Не можна використовувати отруйні засоби поблизу с деревами. Варто подумати про повторній обробці мурашників, адже одиничним знищенням навряд чи вийде обійтися. Найбільш дієвими є кошти на основі диазинон, що викликають параліч у комах. Вони впливають як на личинок, так і на дорослих особин.

З’ясувавши, чим корисні мурахи і чим шкідливі для присадибної ділянки, господар сам вибирає тактику — залишити їх або усувати. Кожна дитина знає, що вони роблять велику користь в лісі і на присадибних ділянках. Покращуючи родючість грунту, і подарувавши безліч лікарських засобів (мурашиний спирт і ін.), Поряд з цим мураха надає шкоду в саду або городі, поїдаючи насіння, рослини і плоди.

Лісові мурахи в саду: користь і шкода

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *