Шкідливо дихати гелієм з кульок для здоров’я?

Хоч раз в житті кожен задавався питанням, чи шкідливо вдихати гелій з кульки. На будь-якому дитячому святі гелієві кульки стають особливою прикрасою.

Клоуни в цирку або коміки з екранів телевізора починають при вдиханні гелію забавно розмовляти — голос стає настільки тонким і «мультяшним», що смішить публіку ще більше і привносить родзинку в виступ.

Що таке гелій?

Гелій відноситься до інертних газів, тобто він не володіє ні забарвленням, ні запахом. У Всесвіті такий газ дуже поширений, хоча на Землі він зустрічається набагато рідше, переважно в результаті розпаду важких хімічних сполук.

Його відносять до четвертого класу токсичності. Газ не вступає в реакції з іншими хімічними елементами і не запалюється. Незважаючи на те, що гелій є нетоксичним газом, присутнім в атмосфері, людина, що потрапила в простір, повністю заповнену ним, швидко задихнеться.

Коли людина дихає гелієм з кульок, його голосові зв’язки тоншають, що призводить до зміни тембру голосу.

Спектр газу володіє декількома сірими лініями. Коли газ наповнює безбарвну трубу, а потім через неї пропускають електрику, він набуває жовтий, рожевий і зелений окрас.

Щоб нормально дихати, потрібен кисень, що міститься в межах 16-21% дихальної суміші. У «літаючих» повітряних кулях концентрація гелію досягає 99,8%. Тому що вдихається на протязі тривалого часу газ може призвести до летального результату — людина задихнеться.

Якщо потроху дихати гелієм, його дія буде схоже з наркозом, але за умови високого тиску атмосфери.

Газ в невеликих концентраціях не здатен привести до серйозних проблем зі здоров’ям.

↑ зміст

Гелій — негативний вплив на організм

Великі концентрації вдихуваного газу можуть негативно впливати на людський організм.

При вдиханні гелію страждає ЦНС і периферична нервова система.

Щоб підтвердити, чи шкідливо вдихати гелій, потрібно вивчити характерні ознаки отруєння газом.

Такими ознаками токсичної дії газу на організм є:

 • розвиток мігрені;
 • потемніння в очах;
 • запаморочення;
 • скрутне дихання;
 • напади нудоти;
 • блювота.

Оскільки гелій безбарвний і не має запаху, людина може вдихнути занадто багато і не думати про інтоксикацію. Великі концентрації газу призводять до непритомності. Знепритомніти можна при різкому вдиху газу з гелиевого кульки.

Чи шкідливий гелій для здоров’я людини ще й тому, що потрапляючи в великих кількостях в дихальні шляхи і легені, він перегороджує (частково або повністю) доступ кисню.

Глибокі і часті вдихи інертного газу викликають появу гелієвих бульбашок в кровотоці. Якщо вони досягають головного мозку, може статися інсульт.

Лікарі категорично забороняють дихати гелієм пацієнтам з хронічними хворобами верхніх і нижніх дихальних шляхів, особливо хворим на бронхіальну астму. Це небезпечно, оскільки може спричинити за собою розвиток:

 1. тремору в нижніх і верхніх кінцівках;
 2. зниження концентрації уваги, ступору;
 3. втоми і сонливості;
 4. погіршення роботи сенсорних органів (слух, нюх, зір, тактильне сприйняття).

Вчені стверджують, що гелій вбиває клітини головного мозку. У людей може розвиватися задишка і кашель.

Все по-різному реагують на це, але у декого може виникнути панічний стан через страх нестачі кисню.

↑ зміст

Відновлення голосу після гелію

Незважаючи на застереження, багато людей все одно розважаються, вдихаючи гелій з кульок. Знаючи, який шкідливістю володіє цей газ, можна уникнути неприємних моментів.

Цікавим є той факт, що гелій необов’язково змінює голос людини. Люди з високим тембром, переважно жіноча стать, не спостерігають змін в своєму голосі.

Для відновлення голосу потрібно дотримуватися кількох нескладних правил:

 1. Після вдихання гелію необхідно максимально забезпечити доступ О2 в легені. Для цього слід пару раз зробити глибокий вдих-видих.
 2. У разі запаморочення потрібно терміново припинити дихати гелієм і вийти з приміщення. Відновитися допоможе свіже повітря.
 3. Коли протягом 15 хвилин самопочуття не вдається поліпшити, необхідно звернутися за невідкладною медичною допомогою.

Безпечний газ може принести багато неприємностей. Але в малому вмісті він не здатний викликати серйозні зміни в організмі дитини або дорослого.

Якщо бажання вдихнути «звеселяючий» кульку більше, ніж страх, спробуйте зробити це. Спочатку потрібно зробити кілька неглибоких вдихів і видихів, а потім перевірити своє самопочуття. Якщо все нормально, можна ще повеселитися, а астматикам доведеться забути про таку забаві.

Шкідливо дихати гелієм з кульок для здоров’я?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *