Шкідливо клацати суглобами пальців на руках?

Жоден сучасний ортопед не здатний точно відповісти, чи шкідливо хрустіти пальцями. Доктор Унгер, практикуючий каліфорнійський ортопед, стверджував, що ця звичка корисна для наших суглобів. З самого дитинства він посмикав свої фаланги, і до 83 років суглоби його не турбували.

Дорослий або дитина любить час від часу хрустнуть пальцями, шиєю або іншою частиною тіла. Однак ця звичка часто дратує оточуючих людей.

Вважається, що такий ритуал заспокоює перед важливою подією або роботою, нагадуючи своєрідну розминку. Чому виникає хрускіт пальців і небезпечно це? Спробуємо дати відповідь.

↑ зміст

Чому суглоби хрустять?

Потягнувши за палець можна почути характерний звук клацання. Він буває різним в залежності від особливостей будови суглобів.

Оскільки в кистях рук знаходиться багато зчленувань, при їх розтягуванні запускається механізм дій, що приводить до клацання:

Тільки кілька груп м’язів призводять до руху певне зчленування. У зв’язку з цим підтримку однакового тонусу утруднено.

При монотонних рухах або незручному положенні м’язи починають перетягувати капсулу суглоба в свою сторону.

При виконанні невеликого обсягу рухів цей процес усувається самостійно. Протилежні м’язи вирівнюють навантаження, і зчленування повертається в нейтральне положення.

Коли людині хочеться клацати пальцями, він виконує згинальні і розгинальні руху. У свою чергу, це викликає розтягнення суглобової оболонки і м’язової тканини. Потім вони повертаються в початкове положення.

Позбувшись від м’язів, тобто своєрідного перешкоди, кістки починають ковзати, прямуючи один до одного. Як тільки вони стикаються, людина чує характерний звук.

Іноді клацання виникає через аномальні змін, що відбуваються в кистях рук:

 1. Гіпермобільність зчленувань. Це патологічна зміна виникає досить часто, тому хрест пальцями є звичайним явищем. У людей суглобові поверхні без труднощів розходяться, а зв’язки розтягуються.
 2. Незбіжні по довжині зчленування. При самостійному їх русі не чути ніяких клацань, але якщо крутити ними, то буде чути хрускіт. Така особливість пов’язана зі спадковою схильністю.
 3. Вроджена патологія в навколосуглобових м’яких тканинах. При монотонному русі і знаходженні в одній позі тканини «костенеют», а при різкому русі вони з силою розтягуються, створюючи неприємний хрускіт.

Існує думка, що хрустіти пальцями шкідливо, коли людина перенесла травму або захворювання суглобів (артроз, артрит і т.п.). Сучасній медицині відомо безліч хвороб, пов’язаних з суглобами і кістковими структурами. Так шкідливо або корисно хрустіти пальцями? Може ця шкідлива звичка викликати серйозні патології чи ні?

↑ зміст

Причини розвитку хвороб суглобів

Найбільш часто патологічні зміни в суглобах викликані травмами, порушенням метаболізму в організмі, що викликає відкладення солей, а також проникненням в кровотік хвороботворних бактерій .

Найпоширенішими захворюваннями суглобів, якими страждає велика частина населення, є:

 1. Бурсит — запальний процес, локалізуються в слизових сумках в області суглобів. При цьому змінюється зміст синовіальної рідини, зростає тиск і суглоб починає опухати.
 2. Тендовагініт — захворювання, що розвивається на тлі бурситу, коли запальний процес переходить на навколосуглобових з’єднання.
 3. Подагра — патологічний процес, що приводить до накопичення солей сечової кислоти в зчленуваннях. В результаті скупчення солей людині важко згинати й розгинати кисті рук.
 4. Ревматизм — хвороба, що характеризується запаленням локалізованим в області зв’язок.
 5. Артроз — патологія, що характеризується руйнуванням структури хряща, що знаходиться всередині суглоба.
 6. Артрит — інфекційний процес, що відбувається в суглобі.

Будь-яка з вище перерахованих патологій викликає набрякання кісточок і хворобливі відчуття при русі фалангами, тому про шкідливу звичку клацати пальцями доведеться забути.

↑ зміст

Клацання пальцями — користь і шкода

Як бачимо, легке посмикування пальців не викликає серйозні захворювання такі, як бурсит, артроз тощо.

Чи корисно хрустіти ними?

Деякі лікарі кажуть, що смикати пальці небажано, але користь все -таки в цьому є:

попередження розтягування капсули суглоба;

профілактика вивихів при сильних фізичних навантаженнях;

усунення місцевого ділянки спазму м’язів.

< p> Тут грає роль також психологічний фактор, тому що деяким людям сіпання пальців допомагає впоратися з хвилюванням.

чи шкідливо клацання пальцями ами? Звичайно, особливо, якщо повторювати такі руху постійно. Згодом регулярний хрускіт призводить до зношування суглоба:

 1. Відбувається розхитування капсули суглоба, що збільшує ризик вивиху.
 2. Постійні удари хрящової тканини при посмикуваннях. Систематичне сіпання пальцями на руках може привести до розвитку артрозу.
 3. Втрачається еластичність м’яких тканин. Згодом клацання утворюють розриви, що заростають рубцевою тканиною. Цей процес призводить до погіршення можливості виконувати точну і дрібну роботу пальцями.

Тому на питання, чи шкідливо хрустіти суглобами, краще відповісти позитивно. Мінусів набагато більше, ніж плюсів. Постійний хрест шкідливий не тільки для суглобів, а й для м’яких тканин. Чи шкідливо хрустіти шиєю? Тут та ж ситуація.

Все добре в міру, оскільки рідкісні хрустіння не приносять шкоди організму.

↑ зміст

Спеціальна розминка для кистей

Щоб попередити розвиток хвороб суглобів, необхідно виконувати нескладний комплекс вправ. Для початку руки розминають. Якщо кисті залишаються сухими, значить, в організмі немає запального процесу. Але якщо вони стають вологими, це може свідчити про захворювання дихальної системи.

Щоб руху суглобами пальців не створювали неприємних відчуттів, потрібно щодня виконувати такі вправи:

 1. Витягніть руки перед собою, долоні поверніть догори. Стискати і розтискати кулаки за п’ять раз, потім переверніть долоні донизу і повторіть руху.
 2. Кожен палець згинайте і розгинайте окремо тричі.
 3. Зробіть кожним пальцем по п’ять клацань.
 4. Все пальці, що знаходяться поруч, схрещуйте, утворюючи «ножиці». Повторюйте по п’ять таких схрещувань.
 5. Зчепите пальці в замок, виверніть кисті і підійміть над головою. Спробуйте прогнути пальці тильною стороною якомога більше, щоб розім’яти м’язи і зв’язки.
 6. Спробуйте створити хвилю, зчепивши пальці в замку. Вправа повторюється по п’ять разів.
 7. Підніміть «замок» над головою і з силою порвіте І опустивши руки. Повторюйте рух по три рази.

Тепер стало ясно, чи шкідливо клацати пальцями та іншими частинами тіла. Коли потрібно їх розім’яти, краще виконати спеціальну гімнастику, що попереджає розвиток травм суглобів. Більшість фахівців рекомендує відучуватися від цієї шкідливої звички, щоб випадково не заподіяти шкоди, особливо якщо у людини є вроджені особливості хрящової і кісткової тканини.

Шкідливо клацати суглобами пальців на руках?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *