Шкідливо жити поруч з високовольтною лінією?

Високовольтні лінії електропередач викликають занепокоєння у людей, які проживають поруч з ними. Багато хто помічає, що після тривалого перебування під ЛЕП їх стан здоров’я погіршується.

Існує думка, що шкідливі електромагнітні хвилі змінюють клітини головного мозку, порушують роботу всього організму і навіть викликають рак. Але шкідливо жити поруч з ЛЕП насправді і яка думка фахівців з цього приводу?

Небезпека ЛЕП: міф чи реальність?

Від високовольтних ліній, як і від електричних приладів і проводки, виходить 2 типу випромінювання — змінні хвилі і статичні поля. Для прикладу можна взяти розетку з напругою від 220 до 240 вольт, розташовану в 1 метрі від людини, і ЛЕП з напругою 200 кіловольт, встановлену в 30 метрах від житлового будинку.

Сила статичного поля зменшується в залежності від відстані . Отже, розетка і лінія електропередачі будуть надавати приблизно однаковий вплив на людей.

Відносно змінних хвиль, то вони загасають слабкіше, адже їх сила прямо пропорційна відстані від енергоджерела. Якщо брати аналогічні дистанції, то еквівалентом розетки стане лінія електропередач, що має напругу 6.5 кіловольт.

Причому в квартирі, на дачі або в офісному приміщенні встановлено безліч розеток, також там є електропроводка і різні прилади, що працюють від струму. У сукупності для людини їх випромінювання набагато шкідливіше, ніж хвилі, які виходять від ЛЕП.

Немає відомостей, стовідсотково підтверджують те, що поруч з високовольтною лінією жити небезпечно. Ця тема не була вивчена повністю. Але є думка, що у людей, живучих поблизу ЛЕП, остання викликає порушення у функціонуванні внутрішніх органів. Але частота промислового струму становить 50 ГЦ, а на організм людини впливають частоти, які набагато нижче.

Але люди, що працюють з високою напругою, відзначали, що після тривалої присутності поруч з лініями електропередачі, шкідливі наслідки у них все ж виявлялися. Більшість людей виявляли у себе такі симптоми:

 1. постійне нездужання;
 2. ослаблення імунітету;
 3. нервозність.

Ймовірно, це пов’язано зі складністю професії, що вимагає високої концентрації уваги та постійної зібраності. Вчені відзначають, що у кожної людини ступінь сприйняття силових електричних і магнітних полів і статичної випромінювання ЛЕП різна.

Болючою стан, викликаний негативним впливом ліній електропередач, називають «електричної алергією». У деяких країнах людина з таким захворюванням має право переселитися в місцевості, що знаходиться далеко від ЛЕП. Причому фінансові витрати і пошук житла здійснюють урядові органи.

Так, люди, самотнього віку, які проживають в будинку, розташованому поруч з лініями електропередач, можуть піддаватися їх негативному впливаю в різному ступені. Одна людина буде постійно відчувати на собі результати шкідливого впливу ЛЕП, а здоров’я іншого залишиться незмінним.

↑ зміст

Якими можуть бути наслідки від проживання поруч з високовольтною лінією?

Імовірно, ЛЕП, що знаходиться там, де розташована дача, квартира, офіс або інше приміщення, де часто перебувають люди, може завдати шкоди їх здоров’ю. Небезпека шкідливих випромінювань полягає в появі у людини синдрому хронічної втоми, ослаблення імунітету і підвищеної дратівливості.

Непрямим доказом цього є результати досліджень, проведені в Каролінському інституті в США. Вчені з’ясували, що тривалий вплив електромагнітних полів підвищує ризик розвитку раку, захворювань серця і судин, погіршує репродуктивну функцію і сприяє депресії.

Дослідники змогли вивчити теорію шкоди ЛЕП, завдяки участі в експерименті кількох тисяч людей, життя яких проходить поруч з високовольтними лініями. Хоча точні причини негативного впливу електромагнітних полів з’ясувати не вдалося.

Але вчені припускають, що ЛЕП іонізує частинки пилу, що витають поруч з ними, а потім проникають в легені людини. У дихальних органах іони заряджають клітини, що порушує їх роботу.

Звичайно при тривалому знаходженні в місці, де є високовольтна лінія, про її шкідливий вплив дізнається кожна людина. Таке «несприятливий сусідство» підвищує ймовірність появи онкологічних захворювань і порушує функціонування багатьох систем організму:

 • нервова;
 • статева;
 • імунна;
 • ендокринна;
 • гематологічна;
 • серцево-судинна.

Шкідлива ЛЕП особливо небезпечна для вагітних жінок, дітей, алергіків і людей з хворобами центральної нервової системи і імунодефіцитом. Це підтверджують відгуки людей, які більше року працювали в зоні електромагнітних випромінювань.

Вони відзначали, що у них з’явилися сильні головні болі, гіпертонія і погіршився зір. А чоловіків молодого віку, раніше не мають проблем з серцем, часто трапляється інфаркт.

↑ зміст

Як зрозуміти чи представляє ЛЕП небезпеку для здоров’я?

Як людині, яка живе поруч з високовольтними лініями, самостійно можна визначити ступінь впливу електромагнітних полів на організм? Ми вже наголошували, що відстань передачі шкідливого магнітного поля визначається потужністю ЛЕП.

Знаючи необхідну інформацію навіть по дротах можна приблизно визначити клас напруги лінії електропередач. Це підкаже кількість проводів в «зв’язці» (фазі). Так, там, де 4 дроти потужність становить 750 кіловат, 3 — 500 кВ, 2 — 330 кВ, 1 — менш 330 кВ.

Щоб встановити клас, необхідно знати число ізоляторів в гірлянді. 220 вК — 10-15 штук, 35 кВ — 3-5 штук, 110 кВ — 6-8 штук, 10 кВ — 1 ізолятор.

Щоб захистити людей від впливу магнітних полів, посилаючись на потужність ліній електропередач , встановлюють санітарно-захисні зони з проекції далекого дроти. Нижче представлений список, де вказується напруга ЛЕП і величина зони в метрах:

 1. 750 кВ — 40 м;
 2. 300-500 кВ — 30 м;
 3. 150-220 кВ — 25 м;
 4. 110 кВ — 20 м;
 5. 35 кВ — 15 м;
 6. до 20 кВ — 10 м.

Однак в цій таблиці, встановлені норми для Москви. Але в ряді випадків саме такий регламент використовують при виділенні ділянок для забудови.

Хоча вищеописані санітарні норми визначалися без урахування впливу магнітного поля. Але сьогодні у всьому світі говорять про їх ще більшу шкоду, ніж від електромагнітного випромінювання. А в Росії і країнах колишнього СНД немає такого поняття, як рівень магнітних полів і воно взагалі не нормується.

Тому перед тим, як купувати дачу, будинок або квартиру поблизу від ЛЕП, варто запросити еколога для проведення дослідження. Експерти здійснять перевірку і дадуть офіційний висновок, підтверджене юридично. Також у великих містах, таких як Москва, можна скористатися послугами фахівців Асоціації незалежних лабораторій, які проведуть професійну екологічну експертизу.

Тим, хто хоче себе повністю убезпечити від негативного впливу магнітних полів, дослідники рекомендують збільшити норму санітарно-захисної зони в десятикратному розмірі. Так, 100 метрів цілком вистачить, щоб організм людини не піддавався впливу слабкої ЛЕП. А якщо нерухомість, що розпадається поблизу від високовольтних ліній, вже куплена, і немає можливості її продати, то однозначно треба викликати фахівців, які зможуть визначити ступінь потенційної небезпеки.

Хоча до сьогоднішнього дня немає офіційних даних щодо безпеки ЛЕП, їх негативний вплив заперечувати не варто. Адже більшість людей, які проживають або працюють поблизу с лінією електропередач відзначали, що з кожним роком їх самопочуття погіршується. Тому тим, хто часто піддається впливу електромагнітних випромінювань, необхідно періодично відпочивати в екологічно чистих зонах — за містом, в лісі, в горах або на морі.

Шкідливо жити поруч з високовольтною лінією?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *