Шкода ультразвуку для людини: небезпечний вплив на організм?

Базовим методом дослідження внутрішніх органів без оперативного втручання є УЗД. З початку появи методу і до сих пір пацієнти запитують, чи шкідливий ультразвук для людини?

Ультразвук необхідний не тільки в медичних цілях, але і в промисловості, сільському господарстві, косметології та просто в побуті. Щоб відповісти на питання, чому і в якій мірі небезпечний ультразвук для організму, потрібно підійти до нього з наукової сторони.

↑ зміст

Ультразвук — вплив на людину

Механічні коливання, що відбуваються в пружною середовищі, частоти яких варіюються від 16 до 20 кГц, являють собою ультразвук. Людське вухо не здатне сприймати такі коливання.

В індустрії ультразвук особливо необхідний для різання, сверловки, очищення поверхні продукції від різних домішок, зварювання металів, роботи турбін, реактивних двигунів і т.д. У сільському господарстві його застосовують як відлякувач від щурів, мишей і комах. У медицині ультразвук використовують для діагностування патологій і лікувальних фізіопроцедур.

Під час УЗД частота ультразвукових хвиль досягає 10 МГц. Це безпечний показник, який легко переноситься людьми і не робить негативного впливу на організм. Головне — дотримуватися певні часові рамки. Менші частоти нагрівають тіло, викликаючи поколювання й оніміння верхніх і нижніх кінцівок. У той же час шкоду ультразвуку можна порівняти з його користю. Завдяки йому вдається дослідити картину внутрішніх органів пацієнта, проводити терапію суглобів, розладів нервової системи і новоутворень.

Широко застосовуються лікувальні фізіопроцедури, при яких здійснюється вплив ультразвуку на певну уражену область. Тривалість однієї процедури не повинна бути більше 3-5 хвилин, а сумарна тривалість процедури на кількох зонах — не більше 15 хвилин. Протягом трьох місяців дозволяється проводити ультразвукову терапію 12 раз.

Коли частота ультразвуку більше 120 дБ, людський організм наражається на небезпеку. Перш за все, це стосується центральної нервової системи (ЦНС) людини. Тому робота медпрацівників, техпрацівників ультразвукових пристроїв на підприємствах стає небезпечною.

Тому кожен повинен стежити і пам’ятати за кількістю проведених сеансів ультразвукової терапії, щоб не нашкодити здоров’ю. Наприклад, доведеться відмовитися на 2-3 місяці від косметичного пілінгу, якщо пацієнт проходив фізіопроцедури для лікування суглобів, хребта або УЗД.

Працівникам, які постійно взаємодіють з ультразвуковими приладами, необхідно дотримуватися деяких правил.

Апаратуру потрібно утримувати в ізольованій кімнаті, а руки захистити двома рукавичками, і бавовняними, і гумовими.

↑ зміст

Симптоми шкідливого впливу ультразвуку

Особи, які постійно взаємодіють з ультразвуковими пристроями, потрапляють в зону ризику шкідливого впливу ультразвуку.

В першу чергу небезпечні частоти вражають центральну нервову систему.

Поразка ЦНС ультразвуком призводить до розладу в роботі всього організму, шкідливий вплив ультразвукових частот проявляється порушеннями в роботі різних органів і систем.

Персонал, який обслуговує апаратуру, може зіткнутися з такими проблемами:

 • слабкість і стомлюваність;
 • дратівливість;
 • закладеність у вухах;
 • поганий сон;
 • головні болі;
 • збільшення чутливості до звуку;
 • бліде або почервоніле обличчя;
 • погіршення пам’яті;
 • холодні ноги і руки;
 • непритомність.

Іноді виникають скарги диспепсичний природи, тобто порушення нормального функціонування шлунка (біль у животі, відчуття тяжкості або раннє насичення).

Можливі також симптоми діенцефального порушення, яке проявляється схудненням, галюцинаціями, незначним збільшенням температури тіла (37-37,5 градусів), пароксімальнимі нападами типу вісцеральних кризів.

Нерідко зустрічається порушення роботи кори надниркових залоз, статевої і щитовидної залози. Вестибулярна збудливість значно пригнічується. У пацієнтів відзначається знижена реакція на високі і низькі тони. Ультразвук провокує вегето-чутливий або вегетативний поліневрит. Його основними ознаками є:

 1. Зниження чутливості кистей рук.
 2. Синюшний забарвлення шкіри (ціаноз).
 3. Надмірне або недостатнє лущення шкіри (гіперкератоз).
 4. Набряклість шкіри (пастозність).

Нерідкі випадки порушення роботи серцево-судинної системи. Ультразвукові частоти можуть викликати такі симптоми:

 • біль в серці;
 • гіпотонію;
 • брадикардію;
 • брадісистолії.

При електрокардіографії нерідко виявляють проблеми з внутрипредсердной і внутрішньошлуночкової провідністю. Аналіз крові може показати низький рівень глікемії, моноцитоз, еозинофілію, зменшення насиченості вітамінів і т.д.

В залежності від ступеня шкідливого впливу ультразвуку умовно виділяють три стадії зміни в людському організмі.

Початкова — незначне порушення роботи центральної нервової системи, ендокринних органів, вегетативний поліневрит і вестибулярні розлади. До речі, для стабілізації роботи нервової системи можна використовувати сухофрукти, користь від яких досить висока.

Помірна — перераховані вище зміни більш вираженого характеру, а також діенцефального порушення нерезкой ступеня.

Виражена — симптоми органічного ураження ЦНС і діенцефальні порушення нерезкой ступеня.

↑ зміст

Лікування та профілактичні заходи

Терапія направлена на усунення симптомів і зміцнення імунітету хворого. При легких симптомах розлади ЦНС, коли працездатність людини зберігається, йому необхідно постійно спостерігатися у лікаря і проходити амбулаторне лікування. Рекомендується відвідувати профілакторії, санаторії або здравниці. Корисним буде тимчасове відсторонення працівника від ультразвукової апаратури (1-2 місяці) і переклад на іншу роботу, яка не вимагає постійної взаємодії з такими приладами. Якщо у хворого виражена стадія шкідливого впливу ультразвуку, йому знадобиться і амбулаторне, і стаціонарне лікування.

Щоб уникнути серйозного ураження систем внутрішніх органів, особливо ЦНС, слід виконувати нескладні правила профілактики:

 1. Ультразвукові пристрої розміщують в окремому кабінеті.
 2. Обмежують контакт рук і миючих засобів в ультразвукових ваннах.
 3. Деталі на верстатах і машинах закріплюють спеціальними механізмами.
 4. Вивантаження або завантаження деталей відбувається тільки після виключення генератора ультразвуку.
 5. Руки захищають двошаровими рукавичками (всередині — бавовняними, зовні — гумовими).

Отже, шкідливий ультразвук, питання складне. Все корисно в міру, тому дотримуючись певний частотний і часовий діапазон, можна домогтися позитивного терапевтичного ефекту.

Використовуваний в медичних цілях ультразвук є цілком безпечним. Тому вагітним жінкам не потрібно переживати про шкідливість УЗД. Навпаки, воно допомагає підтвердити вагітність, визначити її термін, стать дитини і т.д. Щодо нешкідливими вважаються ультразвукові прилади, що застосовуються в побуті — зволожувачі повітря, відлякувачі. Ультразвук не проходить через перешкоди (меблі, стіни), тому він впливає тільки при безпосередньому контакті з тканинами організму людини. Ось чому медпрацівникам, постійно контактують з ультразвуковими пристроями, платять надбавку до заробітної плати за шкідливість.

Шкода ультразвуку для людини: небезпечний вплив на організм?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *