Яким рослинам корисна деревна зола, як добриво?

Для підвищення родючості грунту наші співвітчизники звикли удобрювати землю деревною золою, цей рослинний матеріал стане ідеальним джерелом цінних мікроелементів, поживних речовин, необхідних для гарного росту рослин.

Якщо земля на присадибній ділянці містить мало калію, грунт занадто кисла, ситуацію виправить саме деревна зола. Однак при лужному або нейтральному грунті попіл підвищить кислотність настільки, що рослини втратять здатність отримувати з нього поживні речовини.

При спалюванні дров в атмосферу виходять сірка і азот, мікроелементи, магній, калій і кальцій залишаються. Завдяки наявності оксидів і карбонатів застосування деревної золи призводить до норми кислотність грунту. Користь добрива безпосередньо залежить від типу деревини. Зазвичай зола хвойних дерев має менш високий відсоток цінних речовин, ніж попіл листяних порід.

Незважаючи на те, що попіл не містить азоту, його краще не вносити разом з азотними добривами. Замість користі заподіюється шкода, відбувається активне утворення і виділення аміаку, підвищені дозування речовини вкрай небезпечні для рослин.

Якщо показник кислотності грунту більше 7 пунктів, це сприяє підвищенню його лужності. Внесення золи повинне проводитися врозкид:

 1. в лунки під час посадки культур;
 2. при перекопуванні;
 3. в борозенки.

Максимально в грунт дозволяється давати не більше склянки добрива на квадратний метр. Позитивний ефект від застосування засобу збережеться на кілька років.

↑ зміст

Деревна зола і її корисні властивості

Чим корисна зола для городу? Для удобрення грунту рекомендовано приготувати зольний розчин, для цього беруть склянку попелу, засипають у відро води, залишають наполягати на всю ніч. Таким розчином поливають чагарники, дерева і овочеві культури. Безпосередньо перед поливом настій ретельно перемішують, частинки золи повинні рівномірно розподілитися в рідини.

Зола за умови розумного застосування використовується для боротьби з паразитами, а саме равликами, слимаками, оскільки вона здатна всмоктувати воду з внутрішніх органів безхребетних.

попелом посипають землю навколо рослин, це відлякає шкідників, але після намокання він втратить свої стримуючі властивості. Шкідливо безперервно використовувати деревну золу, вона значно підвищить кислотність грунту, що загальмовує ріст рослин.

В складі деревної золи немає хлору, з цієї причини її дозволяється вносити під кущі:

 • виноград;
 • картоплю;
 • цитрусові;
 • смородину;
 • малину.

Названі культури погано переносять хлор і добриво з ним. Додатково попіл попередить захворювання килою і чорна ніжка, викликані паразитує грибом. Краще не вносити добриво навколо рослин, які люблять кислу землю: чорниця, саган Дайля. Через деякий час кислотність грунту знизиться, культури почнуть швидко гинути. На таких ґрунтах краще застосовувати гній.

На користь піде добриво картоплі, крихкість бульб підвищиться в півтора рази, при цьому не можна старатися, надлишок золи провокує небезпечне захворювання парша. Не варто додавати зольний розчин до появи третього листочка розсади перцю, томатів і баклажанів.

При висаджуванні розсади допустимо додавати в лунки по столовій ложці сухої золи, заздалегідь розмішавши її з землею. Зола для городу користь буде тільки при правильному застосуванні, необхідно виключити зіткнення коренів кущиків з золою, інакше рослина:

 1. захворіє;
 2. не приживеться на новому місці;
 3. загине.

Підживлення не використовується до відлякування паразитів на ріпі, редьці і редисці, бо не буде врожаю, коренеплоди перестануть рости, огрубеют і почнуть випускати квіткову стрілку.

Щоб не втратити корисні властивості деревної золи, її необхідно зберігати в сухому і провітрюваному місці. Якщо вона намокла, втрачається практично весь калій. Що стосується процентного вмісту калію в добриві, воно залежить від віку дерева і його породи. Чим молодше сировину, тим більше в ньому корисної речовини.

Фосфору в підгодівлі міститься мало, хоча він використовується рослинами набагато ефективніше, ніж з суперфосфату.

↑ зміст

Зола волоського горіха

Яким рослинам корисна зола волоського горіха? Засіб підходить для удобрення картоплі, огірків, полуниці і помідор. Деякі відгуки свідчать, що горіхова зола шкідлива для овочевих і плодових культур, однак ці твердження є помилковими. Шкідливі речовини нафтохінони містяться виключно в зеленій шкірці, листі і корі горіха, надають шкоду тільки на рослини і дерева, що ростуть поруч.

Повне спалювання деревини вивільняє її від токсичної речовини, в золі залишається калій, фосфор, кальцій і інші цінні компоненти. Також міститься чимало інших корисних речовин, без яких неможливий нормальний ріст рослин.

Зола шкаралупи волоського горіха знайшла широке застосування в косметології, вона добре вирішує проблеми небажаного волосся. Для видалення волосків необхідно:

 • спалити шкаралупу;
 • попіл розбавити теплою водою;
 • розмішати, настояти 15 хвилин.

На кожні 500 мл води беруть чайну ложку попелу, складом косметологи радять обробляти ділянки шкірних покривів з небажаними волоссям.

↑ зміст

Яка ще зола підійде для добрива

В саду і присадибній ділянці допустимо застосовувати попіл від спалювання рисового лушпиння, лушпиння соняшникового насіння. Якщо це соняшник, золи виходить близько 1 відсотка від усієї маси, склад багатий калієм, застосовується для добрива фруктових дерев, чагарників.

Цей вид золи став лідером за наявністю двоокису калію. Під час спалювання лушпиння азот вивільняється в повітря, попіл не збагачує землю азотом, аналогічно деревного попелу.

Чим корисна зола як добриво, якщо вона отримана в результаті спалювання соломи та сіна? Даний вид попелу приносить мало користі, в ньому немає важливих поживних речовин, для якісної підгодівлі потрібно занадто багато добрива.

В регіонах, де вирощують рис, знайшли застосування і рисовому лушпинні. Прийнято вважати, що ця сировина досить цінне, в ньому зосереджені незамінні мікроелементи і макроелементи:

 1. кальцій;
 2. цинк;
 3. бор;
 4. калій;
 5. магній;
 6. марганець.

А ось азот, кисень і вуглець випаровуються під час спалювання. Кращими за якістю стануть добрива від жита, вівса і рису.

Чи шкідливо застосовувати на городі і на дачі вугільний попіл і золу, отриману в результаті спалювання картону, побутового сміття та деревостружкових плит. Їх компоненти містять ряд небезпечних і шкідливих речовин, у великій кількості вони знищать рослини.

Наприклад, клей з картонної коробки або деревостружкової плити складається з бору, токсичного для багатьох дерев, чагарників і рослин речовини. Овочі та фрукти, вирощені на попелі з будівельних відходів, неминуче отруюють організм людини, провокують розвиток неприємних захворювань.

Під час роботи з деревною золою потрібно вживати заходів обережності, надягати спеціальні захисні рукавички та окуляри. При занадто вітряну погоду надягають ще й респіратор.

Як видно, може бути користь і шкода золи для городу, для отримання належного результату рекомендовано правильно застосовувати золу, не використовувати попіл від будівельних матеріалів, іншого сміття.

↑ зміст

Як ще можна застосовувати

Садівники рекомендують використовувати зольно-мильний розчин, він знищить комах і стане відмінною підгодівлею для рослин. Потрібно взяти 300 г чистої золи і 5 літрів теплої води, кип’ятити відвар протягом півгодини на повільному вогні.

Після чого відвар проціджують, додають ще 5 літрів води і 3 великі ложки рідкого мила. Розчином обробляють рослини, але обов’язково в суху погоду. На дні ємності утворюється осад, його застосовують як добриво, вносять між рядами.

Настій вбиває гусінь, блішки і тлю. Після обробки рослини зацвітають набагато раніше, стають здоровими і зеленими. Після обприскування рослини корисно додатково припудрити золою, вона добре прилипає до вологих листю.

Чи не завадить приготувати суміш з тютюну і горіховою золи, це попередить виникнення капустяних і цибулевих мух, крижової блішки. Якщо паразити вже завелися, суміш ефективно їх знищить.

Яким рослинам корисна деревна зола, як добриво?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *