Багато спати шкідливо або корисно для здоров’я людини?

Скажений ритм сучасного життя не дає відпочивати в повній мірі, як тільки у людини з’являється трохи вільного часу, йому хочеться відіспатися, довше поніжитися в ліжку. Багато спати шкідливо або корисно для організму? Чи є ризик, що довгий сон ще більше нашкодить, посилить втому?

В нормі сон людини не повинен тривати більше восьми годин, допускаються відхилення в ту або іншу сторону, це вважається індивідуальною особливістю організму. Точний показник залежить від часу, протягом якого відбувається відновлення організму.

При потребі спати понад вісім годин говорять про гиперсомнии, стані, коли людина не висипається вночі і постійно хоче спати вдень. Іноді доходить до того, що він засинає в самий невідповідний момент. Чи шкідливо вдень спати в подібних ситуаціях? Чи корисний денний сон?

↑ зміст

Чому шкідливо довго спати

Чому шкідливо багато спати? Неодноразово проводилися дослідження, в ході яких з’ясували, що довгий сон прямо пов’язаний з розвитком депресивних станів. Перевищення тривалості нічного сну збільшує ризик депресії відразу на 25%, якщо доросла людина часто спить по 9 і більше годин на добу, патологічний стан виникає в 50% випадків.

Інша проблема — це погіршення роботи головного мозку, більш того, довгий сон негативно позначається на концентрації уваги, пам’яті. Примітно, що довгий сон відбивається на ймовірності вагітності, причини такого феномену на даний момент не встановлені.

Любителі пізно вставати у вихідний частіше мають схильність до цукрового діабету другого типу, ризик неприємного метаболічного захворювання підвищується в два рази. Закономірність проявляється незалежно від таких факторів: вік, вагу, шкідливі звички, спадковість.

Якщо вірити статистиці, сплячі вночі більше 9 годин можуть незабаром помітити збільшення маси тіла, з кожним роком підвищується ризик ожиріння навіть за умови :

 1. нормального харчування;
 2. помірного фізичного навантаження;
 3. відсутність згубних пристрастей.

Чи шкідливо багато спати для серця і кровоносних судин? Є дані, що сплячі по 8 годин на 38% рідше страждають патологіями серцево-судинної системи.

Ще необхідно брати до уваги, що довгий сон стає причиною передчасної смерті.

↑ зміст

Коли виникає « хвора »сонливість

За регуляцію сну відповідає головний мозок, як кора, так і ретикулярні, підкіркові і лимбические структури. При порушенні злагодженої роботи цієї системи спостерігається гиперсомния. Причинами патологічного стану можуть бути тривалий недосип, підвищена фізична і психічна навантаження, перенесені стресові ситуації.

В ряді випадків людина багато спить після прийому певних видів лікарських препаратів, серед них медикаменти проти підвищеного кров’яного тиску, цукрового діабету, транквілізатори і нейролептики.

Шукати причини сонливості слід в перенесених черепно-мозкових травмах, онкологічних ураженнях головного мозку, нарколепсії, соматичних захворюваннях, порушенні фун ня серцевого м’яза і кровоносної системи, розладах психіки.

Буває, що людина багато спить, але лікарям не вдається знайти справжню причину проблеми, оскільки сонливість не пов’язана з будь-яким:

 1. захворюванням;
 2. порушенням;
 3. травмою.

Подібні стани мають назву ідіопатична гіперсомнія.

Головний симптом гиперсомнии — тривалість нічного сну більш 12-14 годин, протягом наступного дня сонливість зберігається, людина відчуває себе втомленим, розбитим. Таким людям досить складно прокидатися, вони довгий час перебувають в загальмованому стані, його ще називають п’яним сном.

Різні форми хвороби викликають денну сонливість: постійну, періодичну. Бажання прилягти й поспати негативно відбивається на концентрації уваги, працездатності і настрої пацієнта.

Сонливість збиває життєві ритми, змушує робити тривалі перерви в роботі. Для деяких порятунком стає денний сон, вони в цей час навіть відчувають певне полегшення, однак сонливість залишається і після його.

При гострій стадії захворювання вплив на нервову систему настільки сильне, що бажання спати стає непереборною, людина засинає, не розуміючи того. Для діагностики необхідно звернутися до лікаря, гіперсомнію необхідно лікувати.

Щоб позбутися від проблеми, потрібно визначити, чому людина багато і довго спить, можливо, він:

 • хворий;
 • перебуває в стані затяжного стресу;
 • приймає певні препарати.

В таких випадках потрібно трохи більше часу для відновлення, через пару днів самопочуття нормалізується, повернеться життєвий тонус.

Коли сонливість стає постійним супутником, необхідно задуматися про своє здоров’я. Порушення сну може бути спадковим, перші тривожні симптоми проявляються ще в підлітковому віці, передбачають лікарський контроль.

Буває, що сонливість розвивається у людей, хто вважає за краще вживати спиртні напої, наркотичні речовини.

людина далеко не завжди зможе самостійно впоратися з порушенням і згубною звичкою, тому потрібна допомога близьких людей і медиків.

↑ зміст

Чому шкідливий недосип

Багато сказано про шкоду недосипання, адже ця проблема не менш актуальна, ніж постійна сонливість. Особливо шкідливо недосипання, якщо воно набуває хронічної форми, спостерігаються явні прояви недостатності: зайва дратівливість, низька працездатність, апатія.

Є і більш небезпечні і тривожні негативні ефекти, пов’язані з недосипанням. Для жінок нестача сну загрожує синцями під очима, погіршенням стану шкірних покривів, виникненням дрібних зморшок і інших проблем зі шкірою обличчя.

Якщо тривалий час недосипати, втрачається колишня еластичність шкіри, перенапруження провокує продукування гормону кортизол. При його підвищеної концентрації особа швидко старіє, жінка виглядає старше свого віку.

І при відсутності проблем зі здоров’ям людина може недосипати, причини зазвичай в незручному спальному місці. Не виключено, що:

 • подушка і матрац невідповідного розміру (хребет знаходиться у викривленому положенні);
 • ліжко стоїть в неправильному місці;
 • є звичка засинати під включений телевізор.

Постійний недосип дає негативні наслідки, людина втрачає здатність логічно мислити, приймати правильні, розумні рішення. Крім цього, часто болить голова, відчувається дискомфорт, у вирішенні поставлених завдань виникають труднощі.

Якщо не висипатися, в будь-якій стресовій ситуації людина поведе себе неадекватно, тривала безсоння викликає галюцинації, втомлений головний мозок не може нормально працювати. Особливо гостро проблему відчувають пенсіонери, скільки б вони не намагалися, нормально висипатися у них не виходить.

Порушення сну буває у тих людей, хто лягати спати відразу після їжі, оскільки їжа не встигає перетравлюватися, в шлунку починається дискомфорт . Так само не можна лежати після обіду, їжа окрім безсоння викликає ще і тяжкість в правому боці.

Багато спати шкідливо або корисно для здоров’я людини?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *