Чим шкідливий нікотин для людини?

Всі знають, що нікотин шкідливий для організму. Він робить згубний вплив на більшість його органів і систем.

Але мало хто знає, чим саме є нікотин і наскільки він небезпечний для людини. Причому у цього природного елемента, як і у інших речовин, є своя користь і шкода.

Що собою являє нікотин?

Нікотин є природним алкалоїдом (рослинна зола, луг), що містяться в рослинах, що належать до сімейства пасльонових. Його більше кількість є в стеблах, листі тютюну і коки. Трохи менше речовини міститься в зеленому перці, баклажанах, картоплі та помідорах.

Цей вид лугу має маслянисту консистенцію і гіркуватий смак. Він добре змішується з водою і має таку ж щільністю.

Нікотин — потужний кардіо- та нейротоксин, надзвичайно небезпечний для комах. Тому його похідні застосовуються як інсектицид.

Так як алкалоїд мало полярен, він швидко всмоктується в шкірні покриви і без проблем проникає через гематоенцефалічний бар’єр. Після вдихання диму тютюну, нікотинові смоли вже через 7 секунд виявляються в мозку.

Час напіввиведення рослинної золи з організму — 120 хвилин. Але кількість нікотину, що всмоктується організмом в процесі куріння, різниться. Багато що залежить від ряду факторів:

 1. різновид тютюну;
 2. наявність або відсутність фільтру;
 3. частота та інтенсивність затягування і вдихання.

Мало хто знає, що нюхальний і жувальний тютюн завдають більшої шкоди організму, ніж сигарети. А медичний нікотин в ряді випадків може бути корисний для здоров’я.

↑ зміст

У чому небезпека нікотину?

Тим, хто сумнівається чи шкідливий природний алкалоїд для здоров’я, варто знати, що речовина токсична. Воно підсилює вироблення дофаміну (гормон задоволення), викликаючи залежність у людини навіть після викурювання однієї сигарети.

У людей, які намагаються позбутися шкідливої звички, розвивається ряд неприємних симптомів. Це поява безпричинного занепокоєння, мігрені, нездужання і нервозність.

Але для людини набагато небезпечніше нікотинове отруєння. Найчастіше інтоксикація відбувається після «першого знайомства» з тютюном. Хворобливий стан супроводжується нудотою і блювотою.

При перевищенні допустимої добової дози шкоду нікотину на організм людини буде ще більш істотним. Якщо вжити 40-80 мг (30-60 сигарет в день) речовини за раз, то це призведе до смерті.

В разі передозування у хворого розвивається наступна симптоматика:

 • запаморочення;
 • порушення серцевого ритму;
 • апатія;
 • постійна втома;
 • гіпергідроз;
 • збліднення шкірних покривів;
 • блювота;
 • судомні стани;
 • тремор;
 • порушення роботи НС;
 • слинотеча.

Щоб не допустити нікотинового отруєння, потрібно знати якої шкоди надає тютюн на організм, зокрема на окремі його органи і системи. Пристрасть до куріння негативно відбивається на дихальної функції. З сигаретним димом в тіло проникає понад 4 000 хімічних елементів, що дратують носоглотку, гортань, бронхи і трахею.

Тютюнопаління сприяє інтенсивному виділенню слизу і слинотеча. Це призводить до надмірного накопичення секрету в бронхах, що викликає кашель і спазм органів.

Нікотинові смоли збуджують нервову систему, через що у людини з’являється безсоння, він стає нервовим і дратівливим. Також у людей виникають головні болі, зникає апетит, і вони стають апатичними. При регулярному отруєння речовиною розвивається атеросклероз судин мозку, через що в ньому порушується кровообіг і підвищується ймовірність виникнення крововиливу.

Ще шкоду від нікотину і елементів, що містяться в тютюновому димі, полягає в порушенні діяльності серця, що призводить до виникнення ряду захворювань:

 1. аневризма аорти;
 2. стенокардія;
 3. ендартеріїт;
 4. інсульт;
 5. ІХС;
 6. атеросклероз.

Сигарети погіршують нюх і притупляють смакові рецептори. А регулярне тютюнопаління призводить до кисневого голодування, що негативно відбивається на зорової функції. Страждає очна сітківка, в якій відбуваються дегенеративні зміни.

Також до проблем із зором причетний нестача вітамінів С, А і В. Їх дефіцит погіршує трофіку очних тканин.

А чим шкідливий нікотин для вагітних? Проводилось безліч досліджень, які вивчають негативний вплив алкалоїду на організм жінки, яка перебуває в положенні, і її плоду.

Запорукою вдалого виношування дитини є здоров’я судинної системи. Це особливо важливо в другому триместрі, коли вплив будь-якого несприятливого фактора призводить до судинних патологій. Нікотин сприяє виникненню залізодефіцитної анемії і гіповітамінозу у вагітних, що негативно відбивається на розвитку плоду і засмучує імунні, обмінні і будівельні процеси.

Рослинна зола, що входить до складу тютюну, порушує репродуктивну функцію: у чоловіків послаблюється потенція і вони стають безплідними. У жінок зростає ризик небажаної вагітності, так як речовина знижує дію протизаплідних препаратів.

У курців відбувається інтенсивне слиновиділення, через що дратується слизова рота, а ясна стають пухкими і кровоточать. Луг також шкідлива для зубів — вона робить їх більш темними і руйнує емаль

Нікотинова залежність призводить до збою в роботі шлунково-кишкового тракту. Речовина пригнічує апетит, що обумовлено уповільненням секреторною і скорочувальної функції шлунка.

Ще у прихильників тютюнопаління підвищується кислотність і збільшується ризик розвитку гастриту, виразкових захворювань і спазмів судин травних органів.

↑ зміст

А чи може нікотин принести користь організму?

Наукові дослідження довели, що в розумних дозах алкалоїд, що міститься в тютюні, робить благотворний вплив на організм. Так, нікотин і його похідні попереджають появу раку, що викликається канцерогенними, що містяться в сигаретному димі.

Вчені прийшли до висновків, що тютюнової залежності, як наркотичної, не існує. А вітамін В3 (нікотинова кислота), навпаки, пригнічує тягу до марихуани і ЛСД, він розщеплює їх і виводить з організму.

Рослинна зола надає протизапальну дію. Тому вона є протиотрутою при отруєнні рицином (хімічна отрута).

Кількість нікотину, що є в сигаретах, надає сильний антіестрогенний ефект. Тому у жінок, що палять, схильних до появи раку ендометрія і фіброматаза, такі захворювання не розвиваються в 100% випадків.

Природний алкалоїд сприяє нормалізації ваги. Люди, що викурюють по кілька сигарет в день, мають масу тіла, наближену до ідеалу. Їх жировий прошарок в півтора рази тонше, ніж у тих, хто проти тютюнових виробів.

Інші корисні властивості нікотину:

 • попереджає ймовірність розвитку хвороби Паркінсона;
 • підвищує розумову діяльність;
 • активізує кровообіг, відновлює судини;
 • попереджає розвиток діабету і робить перебіг хвороби менш вираженим;
 • сприяє збереженню пам’яті у літніх людей;
 • послаблює вплив спиртного на організм;
 • знижує апетит;
 • використовується при лікуванні виразкового коліту, стимулює роботу кишечника;
 • знищує збудників туберкульозу;
 • використовується при лікуванні шизофренії та депресії.

Нікотин і його похідні, підвищує витривалість, покращує швидкість реакції, позбавляє від гіпотонії і робить координацію рухів чіткішою. У вагітних речовина попереджає розвиток токсикозу, еклампсії, гіпертонії і навіть знижує ймовірність появи хвороби Дауна.

палять майже не страждають від герпетичних висипань в області обличчя і губ. У людини, який захоплюється тютюнопалінням, рідше розвивається сінна лихоманка, виразковий стоматит і алергічний альвеоліт. Регулярне вживання нікотину усуває шкірні запалення і навіть допомагає боротися з нападами астми.

Рослинна зола, що міститься в пасльонових, в людському організмі перетворюється на вітамін РР (В3), який визнаний офіційною медициною, як самостійний лікарський препарат. Але варто пам’ятати, що курцям, необхідно додатково приймати аскорбінову кислоту для зміцнення ясен.

Незважаючи на ряд переваг, не можна забувати, що шкода нікотину для здоров’я досить істотний. Тому медики рекомендують відмовитися від сигарет, замінивши шкідливу звичку вживанням рослин з сімейства пасльонових, а в разі потреби краще приймати никотинсодержащих препарати, призначені лікарем.

Чим шкідливий нікотин для людини?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *