Читання книг — користь і шкода для освіченості людства

Кожна людина вчиться читати ще в ранньому дитинстві і багато хто помилково вважає, що цього достатньо. На сприйняття прочитаного можуть впливати багато факторів: настрій, звички, навколишнє оточення і багато іншого. При цьому користь читання книг може звестися до нуля, а може і бути заподіяно шкоду. Зустрічаються люди, які інтуїтивно вміють читати правильно, але більшості цього все-таки слід вчитися.

Умовно читання книг можна розглядати з двох аспектів (що читаєте і як саме). Невірний підхід хоча б до одного з них може негативно вплинути на результат всього процесу.

↑ зміст

Що ви читаєте?

Не варто недооцінювати ступінь впливу читаного змісту. Якісні тексти книг формують естетичне почуття, сприяють розвитку уявлення про художньому. Їх читання відіграє найважливішу роль у складанні свого стилю мовлення, розвитку способу мислення, грамотності. Нізкохудожественние твори (вульгарні романи, бульварне чтиво) можуть перешкодити формуванню доброго смаку. Неякісне видання може погано вплинути на зір.

Але все це здається нешкідливим порівняно зі збитком, що наноситься психічному здоров’ю навіть зрілої особистості текстами, побудованими з урахуванням принципів НЛП (нейролінгвістичного програмування), часто вживаними в релігійній літературі, поширюваної різними сектами. Нацистська пропаганда, заклики до насильства навряд чи розбудять в читача добре і світле. Деякі видавці дбайливо прописують на титульних сторінках деяких книг протипоказання для людей з нестійкою психікою і попередження про зафіксовані випадки божевілля, які відбулися після їх прочитання.

↑ зміст

Як саме ви читаєте?

Швидке читання книг вважається гідністю, але користь від такого «ковтання» літератури викликає сумніви. Без підготовки таке читання як мінімум відбивається на якості засвоєння прочитаного матеріалу, але відомі також випадки появи головних болів, нервових розладів, погіршення пам’яті, неврозів, неможливості зосередитися, а також появі звички не замислюватися про прочитане. На сьогоднішній день проводяться курси, на яких люди навчаються правильному скорочтению. Їх користь — тема для окремої статті, тому що існують різні думки з цього приводу.

Чи не залишимо без уваги категорію читачів, яких можна за аналогією назвати «запійними». У них набагато раніше книг руки не доходять, але вже коли доходять, то зупинитися вони не в змозі. Результати подібного проведення часу не змушують себе чекати. Це головні болі, втомлені очі, високе внутрішньочерепний тиск. Очевидно, що толку в «запійного» читанні немає, так як говорити про осмислення прочитаного або про те, щоб що-небудь затрималося в пам’яті, не доводиться . Людина отримує лише кашу в голові.

Результати неправильного читання можна спостерігати в житті на читачів, яких умовно можна назвати фразерами і папугами.

↑ зміст

фразером

Це люди, які витягують з утримання книги лише яскраві фрази, які згодом декламують з глибокодумним виглядом в кожній слушній ситуації. Причому, фраза може бути прочитана в якомусь збірнику афоризмів, але підноситися в видом глибокого розуміння сенсу всього життя. Все це позерство чистої води. Варто трохи копнути вглиб і стає очевидним, що книга, про яку йде мова, не була ні осмислена, ні пропущена через серце. Відповідно, говорити про будь-яке позитивний вплив читання на особистість людини в цьому випадку не доводиться.

↑ зміст

Папуги

Цю категорію читачів можна було б віднести до анекдотичної, але, напевно, кожен може знайти в своєму оточенні хоча б одного такого знайомого. Їм відомо безліч фактів, вони пам’ятають заумні слова і цілі речення, якими «хизуються» до місця і не до місця. Мета всього цього зрозуміла — показати себе людиною начитаною і розумним. Але результат при цьому виходить завжди протилежним, так як вони не орієнтуються, до чого саме їх знання застосовні, а до чого немає, власну думку з приводу ними ж сказаного відсутня, систематизації прочитаного немає. Більшість цитованих фраз звучить недоречно.

↑ зміст

Шкідливі звички в читанні

Їх існує безліч. Перерахуємо деякі.

  1. Пропущення невідомих слів і термінів без уточнення їх значення. Напевно автор не дарма вжив саме це слово для опису предмета або явища. Для повного розуміння змісту книги все-таки є сенс не полінуватися і дізнатися значення вживаного слова. До того ж це розширить ваш власний словниковий запас.
  1. Читання книги після перегляду фільму, знятого за її мотивами. В цьому випадку дуже складно абстрагуватися від режисерського бачення, воно неминуче буде впливати на сприйняття читача. Досягти об’єктивізму при цьому практично неможливо.
  1. Складання думки про книгу до її прочитання. Невірно орієнтуватися за назвою твору, яке може не відображати змісту або бути метафорою. До критики і відгуками також слід ставитися скептично. По-перше, тут часто у великій мірі присутній маркетинг, по-друге, це просто думка людей, яке може не збігатися з вашим. Стереотипний підхід (наприклад, жіночі романи завжди погані) заважає бачити цінність твору.
  1. Пропущення довгих описів. Хороший автор нічого не пише даремно. Те, що на перший погляд здається незначним вам, може бути значним в задумом автора. Навіть маленький нюанс, упущений вами, може в підсумку вплинути на цілісне сприйняття твору. Тому, якщо вже ви вирішили витратити час на прочитання книги, то довіряйте її автору. Пара зекономлених хвилин може зробити безглуздим читання всієї книги.

Кілька слів про те, як потрібно читати, щоб не зіпсувати зір. Це слід робити сидячи, поза повинна бути зручною, відстань книги від очей — не менше 30 см, джерело світла — з лівого боку. Кожні півгодини краще відволіктися на кілька хвилин і зробити гімнастику для очей. Дотримання цих простих правил дозволить вам насолоджуватися улюбленим заняттям протягом багатьох років і не вдаватися до використання окулярів.

↑ зміст

Відео про користь і шкоду читання книг

Читання книг — користь і шкода для освіченості людства

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *