Що шкідливіше пити або курити?

Що шкідливіше пити або курити? Відповідь на це питання неоднозначний і залежить від індивідуальних особливостей організму.

Алкоголь і куріння — невід’ємна риса культур багатьох народів світу. І якщо спиртні напої вважаються забороненими в деяких країнах, тютюнові вироби можна придбати практично в будь-якому куточку світу. Популярність останнього зростає аж до теперішнього моменту, особливо серед молодого населення. Вживання спиртного вкоренилося зважаючи на історичні причин.

З давніх часів вино, пиво та інші напої — така ж важлива частина святкового застілля, як і, власне, їжа. Існує думка, що вибір Володимиром Великим християнства, а не ісламу для Русі був обумовлений табу на алкоголь в останньому.

Можна нескінченно аналізувати історичні основи справжнього стану справ, але в підсумку вони дають один висновок. Етиловий спирт і нікотин вживається протягом багатьох століть в силу звичності, а не безпеки. Це дійсно легкий клас наркотиків, що не несе особливої шкоди при одиничному застосуванні.

У довгостроковій перспективі обидві речовини провокують букет хвороб і розвивають хронічні патології систем органів. У статті розглянуті шкідливі компоненти тютюну і спирту, особливості дії на людський організм, наслідки зловживання. Також читачеві запропонована інформація, як речовини діють одночасно і що шкідливіше: алкоголь або сигарети.

Втрати організму несе єдиний компонент — етиловий спирт або просто алкоголь. Ця безбарвна рідина синтезується штучно або в процесі бродіння. Володіє сильним седативну дію на нервову систему. Пригнічує активність центральної нервової системи (ЦНС), тобто відноситься до класу депрессантов. До слова, тривала алкогольна інтоксикація може посилити розвиток депресії.

Найбільшої шкоди речовина надає на:

 • головний мозок;
 • шлунок;
 • печінку.

Особливо великої шкоди алкоголь завдає підшлунковій залозі.

↑ зміст

Вплив алкоголю на нервову систему та органи шлунково-кишкового тракту

Головний мозок дуже чутливий до дії спирту. Він сприймає дію токсинів в першу чергу. Концентрація етанолу в органі завжди більше, ніж в крові і зберігається навіть на фазі виведення з організму.

Єдина невелика доза не погіршує здоров’я і уповільнює процес мислення на час сп’яніння.

Зате звичка зловживати алкоголем знижує розумові здібності. Причина в наступному. Для передачі імпульсу нейрону потрібно порція іонів кальцію, яка накопичується за період спокою. Спирт перешкоджає їх надходженню, взаємодія мозкових клітин відбувається рідше. Тому алкоголізм несе непоправної шкоди інтелекту.

Поширена думка, що етанол вбиває клітини мозку. Руйнівна дія на ЦНС в даному випадку опосередковано. Алкогольне сп’яніння шкідливо для процесів кровообігу і забезпечення нейронів поживними речовинами. Дані клітини є найбільш крихкими в організмі людини і гинуть при найменшому голодуванні.

Етанол починає шкодити ще до всмоктування в кров і поширення по судинній системі. Речовина відомо і широко застосовується в якості промислового розчинника. Його дія на слизову шлунка аналогічно: найменші вогнища запалення першими приймають удар. Тому при гастритах і гастродуоденітах категорично протипоказані алкогольні напої, незалежно від градуса. Пиво чи горілка однаково шкідливі на початкових фазах запальних захворювань, які характерні відсутністю симптомів.

Розщеплення і переробка етанолу здебільшого відбувається в печінці. Швидкість перетворення речовини в ацетальдегід, а потім в оцтову кислоту залежить від кількості ферментів.

Дані процеси створюють велике навантаження на орган. В результаті здоров’я печінки падає, а її здатність до ферментації погіршується.

↑ зміст

Наслідки вживання алкоголю

Регулярне вживання спиртного підвищує ризик появи смертельно небезпечних захворювань.

Особливо сильно зростають такі ризики, якщо в організмі людини вже є передумови для розвитку патологій.

В такому випадку алкоголь призводить до посилення дії негативних чинників сприяють розвитку захворювань.

Наркозалежність — не обов’язковий пункт, багато з таких хвороб виникають при помірному (до 4 разів на місяць) розпиванні.

Алкоголь провокує такі захворювання:

 1. Гіпертензивний синдром. Небезпечне вплив на резистивні судини призводить до зношування системи кровообігу і її здатності до адекватних реакцій на порушення.
 2. Аритмія, зокрема, тахікардія. Внаслідок погіршення обробки протеїнів і вітамінів групи B зменшується ефективність серцевих скорочень, збивається пульс.
 3. Інсульт. Спирт підвищує агрегацію тромбоцитів і можливість закупорки мозкових капілярів.
 4. Інфаркт. Аналогічно попередньому випадку.
 5. Цироз печінки. Тривала інтоксикація ацетальдегідом оцінюється як причина появи хвороби в 40-80% випадків (за різними оцінками).
 6. Панкреатит. Спирт підвищує тонус сфінктера підшлункової залози, що може стати причиною рефлюксу (повернення ферментів в проток). Особливість хвороби в тому, що вона не вимагає алкогольної наркоманії для появи. Гострий панкреатит можливий при разовому вживанні спирту.
 7. Невротичні розлади. Порушене твір нейронів послаблює розумові функції і може привести до неврозів.
 8. Імпотенція. Статева дисфункція викликана нестачею гормону тестостерону. Причина може бути в ослабленні ферментативного апарату печінки, тобто в алкогольній інтоксикації.

Критичне вплив алкоголю на організм жінок відбувається в період вагітності. Навіть малі дози етанолу швидко проходять через плаценту і можуть викликати патології плода.

Також чутливі до алкоголю молодша категорія населення: молоді дівчата і хлопці.

Ризик полягає в порушенні подальшого розвитку організму, захворюваннях серцево-судинної та сечостатевої систем.

↑ зміст

Шкода куріння для людини

Якщо спирт впливає на здоров’я більш жорстко, але вживається рідше, то з сигаретами навпаки.

До патологій різних органів призводить тютюнова наркозалежність.

Нікотин — це речовина з вираженою токсичністю.

Шкода куріння і алкоголю багато в чому схожий, так як об’єкти поразки знаходяться в дихальної, нервової і серцево-судинній системах.

на відміну від спирту негативний вплив на здоров’я надає комплекс речовин, що виділяється в процесі згоряння тютюну. До них відносять:

 1. Смоли. Почорніння альвеол легенів і забивання бронх, яке демонструє мало не кожен соціальний ролик, обумовлено саме цим компонентом. При охолодженні вони повертаються в рідкий стан і не можуть вийти з дихальних шляхів, крім як в процесі кашлю. Крім цього смоли небезпечні канцерогенні властивості.
 2. синильна кислота. Великі дози цього токсичного речовини викликають почастішання дихання, внаслідок гіпоксії. Дія отрути на органи дихання призводить до ослаблення надходження кисню в організм. Куріння забезпечує регулярну поставку з’єднання в тіло і хронічне кисневе голодування. Синильна кислота погіршує засвоєння кисню в клітинах, розвивається аритмія і серцева недостатність.
 3. Радіоактивні речовини. Це можуть бути радіоактивні нукліди калію, полонію, радію, свинцю, торію і т.д. Є найбільш небезпечними канцерогенами в сигаретному димі. Потрапляють в листя тютюну з грунту. Виробники вважають за краще мовчати про наявність та кількість цих елементів у своїй продукції.
 4. Нікотин. Основна речовина, що викликає наркозалежність. В даний час використовується в двох галузях: в тютюновій промисловості і у виробництві інсектицидів. Для людини смертельна доза становить від 0.5 до 1 мг / кг, тобто одна сигарета на кілограм маси тіла. Несмертельної дози аж ніяк не робить речовину безпечним. Поряд зі смолами і радіонуклідами це найбільш часта причина онкологічних захворювань у курців.

Даний список містить ряд компонентів з найбільшою масовою концентрацією,

Крім них сигаретний дим містить приблизно 12 тисяч хімічних сполук. Серед них 196 — отрути, 14 — визнані наркотичними речовинами.

↑ зміст

Наслідки від куріння тютюну

Одна сигарета являє незначну небезпеку.

Для настання летального результату людині доведеться викурити як мінімум 3-4 пачки поспіль.

Така кількість тютюну за один раз не здатний викурити навіть дуже завзятий курець.

Небезпека продукту полягає в трьох його властивостях:

 • викликає наркозалежність;
 • токсичність;
 • канцерогенність.

Сигарети викликають фізичне і психологічне звикання, після чого організм постійно перебуває в стані інтоксикації. Інша сторона курильних виробів — здатність викликати рак.

Перший пункт на шляху сигаретного диму — дихальна система, зокрема легені. Вони найбільш схильні до ризику появи онкології. За оцінкою British Journal of Cancer в 2004 році серед загального числа хворих на рак легенів 90% були курцями.

Далі куріння неминуче розвиває ефімзему легких. Хвороба полягає в руйнуванні альвеолярних стінок і розширенні повітряного простору в бронхіолах. Характеризується задишкою і ослабленим диханням, на рентгенограмі виявляється підвищенням прозорості легеневих полів.

Токсична дія нікотину та інших речовин проявляється на всіх частинах тіла. Перш за все, отрути поширюються по серцево-судинній системі. Через 7 секунд після першого вдиху диму активні речовини потрапляють в мозок.

Кровоносна система, як основний шлях циркуляції шкідливих речовин, отримує найбільшу хвороботворні вплив. У завзятих курців спостерігається:

 1. підвищений цукор в крові;
 2. артеріальна гіпертензія;
 3. атеросклероз;
 4. аритмія;
 5. стенокардія;
 6. ішемічна хвороба;
 7. серцева недостатність.

До вищесказаного можна додати часті випадки інсульту, а також інфаркту міокарда.

Куріння у підлітків збільшує і без того високий ризик появи вегето-судинної дистонії. Аналогічно алкогольної інтоксикації, сигарети впливають на гормональну систему і можуть спричинити безпліддя в майбутньому. Для підлітка не стоїть питання, що шкідливіше: пити або курити. Обидві звички припиняють або дають збій в процесах розвитку молодого організму.

Сигарети викликають і більш «некрасиві» хвороби — захворювання ротової порожнини. Серед них:

 • гінгівіт (запалення ясен, без пошкодження зубодеснового повідомлення);
 • пародонтит (запалення пародонту);
 • стоматит (осередкове ураження слизової рота, пекучі плями на внутрішній стороні губ і щік).

Чи варто говорити, що сигаретний дим прискорює старіння зовні і внутрішньо. У курців швидше послаблюється тонус шкіри, з’являються зморшки.

↑ зміст

Що шкідливіше — алкоголь або куріння?

Обидві популярні шкідливі звички безумовно небезпечні. При одночасному впливі вони в рази збільшують ймовірність утворення пухлин, частіше в шлунково-кишковому тракті. Спирт вражає харчову систему через безпосереднє вживання, а отруйні суміші від тютюну потрапляють в стравохід і далі опосередковано (через ковтання слини).

Для вирішення цієї проблеми людиною може бути обрана своєрідна профілактика — відмова від однієї з звичок. Тоді доводиться порівнювати шкоду куріння і алкоголю і вибирати менше зло.

Перш за все, варто відзначити, обидва варіанти досить небезпечні, щоб залишати один з них. Піддаючись залежності, будь-яка людина стає наркоманом, нехай навіть його соціальний статус не змінюється. Також і підлітковий алкоголізм або паління однаково небезпечні.

Так що ж краще? Багато вищезгадані захворювання грунтуються не тільки на шкідливі чинники, а й спадковості та інших схильних. Вживання спиртного чи тютюну може призвести до вже існуючих патологій, тоді потрібно попередити їх розвиток.

Тому відповідь очевидна: відмовлятися слід від тієї звички, шкоду якій більше. При розладах шлунково-кишкового тракту шкідливіше алкоголь, при патології дихальної системи — куріння.

Цей метод не підходить при ряді захворювань, особливо в області серця і судин. Будь-яка звичка однаково шкідлива і обов’язково виключається при гіпертонії, аритмії тощо.

В цілому, якщо одна з залежностей встигла насолити, друга рідко обходить стороною отриману патологію. Спирт і сигарети підсилюють наслідки один одного, одночасно приймаються чи ні.

Що шкідливіше пити або курити?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *