БАДи: користь чи шкода для організму чоловіків і жінок

Зараз БАДи широко поширені на ринку — їх можна побачити і в аптеках, і на полицях супермаркетів. Чи шкідливі БАДи — питання, які хвилює багатьох споживачів. Біологічно активні добавки відрізняються від лікарських засобів тим, що вони допомагають організму скорегувати порушення в його роботі. Шкода БАДів є відносним.

Погляди фахівців в області медицини, як втім і в інших, ніколи не відрізнялися єдністю. Однак, все медики одностайні в тому, що вживаючи корисні для здоров’я продукти, людина менше хворітиме. Раціон сучасної людини повинен містити всі найнеобхідніші речовини — а їх в наш час існує понад 600 штук.

Збалансований і правильний раціон далеко не по кишені пересічному громадянину. Цю нішу в здоров’я здатні прикрити добавки — продукти на основі корисних речовин, які виділяють з тваринного і рослинного сировини, або ж отримані шляхом створення речовин, які повністю відповідають природним аналогам.

Користь чи шкода БАДів визначається їх дозуванням і частотою вживання. Вони не замінюють функції регуляторних систем, а допомагають їм у роботі, доставляючи всі необхідні речовини для синтезу гормонів, вітамінів та інших ендогенних речовин.

БАДи представлені у всіх формах випуску — бальзами, спиртових настоянки, таблетках і інших.

↑ зміст

Трохи історії створення БАДів

У давні часи людина називав ліками продукти, які вживалися в їжу. Відомості про лікувальні ефекти деяких з цих речовин (коренях і стеблах) збереглися в давньосхідних рукописах. Рецепти тих часів відрізнялися складною і багатокомпонентною технологією. Люди регулярно зустрічалися з сезонним недоліком певних вітамінів або макроелементів — і здійснювали емпіричні спроби усунути його, які не завжди приводили до успіху.

Пізніше науковий погляд на харчування створив точку зору, згідно з якою їжа стала розглядатися як джерело речовин, які регулюють роботу організму. Це стало пусковим гачком для поділу таких дисциплін як фармакологія і дієтологія. Приблизно в цей час була створена фармаконутріціологія, яка створила, вивчила і сформувала правила дозування та вживання біологічно активних добавок в людському раціоні.

Термін «нутрицевтики» вперше був запропонований доктором Стівеном де Феліс, який є засновником і найактивнішим учасником фонду FIM. Ця структура займалася описом продуктів людського раціону і фармацевтичного виробництва.

↑ зміст

Як розрізняються БАДи між собою?

що таке бади чим корисні і шкідливі, допоможе розібрати нам класифікація. Добавки можуть бути розділені на такі види:

  • парафармацевтики;
  • еубіотики;
  • нутрицевтики.

Перша група використовується з метою профілактики різноманітних захворювань, в комплексі базисної терапії при деяких патологіях. До числа таких належать продукти лікарських рослин, компоненти тваринного організму. У них присутні такі корисні речовини як біогенні аміни, кофеїн, флаваноіди і багато інших.

Добова доза речовин не повинна бути вище терапевтичної, яка точно визначена для лікарських засобів.

Нутріцевтики — це група есенціальних нутрієнтів (компонентів раціону). До їх числа належать вітаміни, коферменти, жирні кислоти, мікро- і макроелементи. Такі речовини не можуть накопичуватися і зберігатися в організмі про запас — тому вони повинні постійно надходити в чоловічі та жіночі організми.

Нутріцевтики використовують з метою поліпшення хімічно якісного і кількісного складу їжі. Їх можна назвати проміжним етапом між звичайною їжею і ліками. Вони поповнюють запаси організму необхідними речовинами, однак не можуть повністю замінить їжу.

До складу еубіотиків входять живі і звичні для людського організму мікроорганізми, які позитивно впливають на мікрофлору кишечника, коригують її роботу. Вони створені на базі звичних для організму мікроорганізмів. Такі «мікроби» здатні пригнічувати розмноження патогенних мікроорганізмів, нормалізувати склад і роботу сапрофитной флори. Дуже часто ці біологічно активні речовини застосовуються при терапії такої патології кишечника як дисбактеріоз.

На підставі вищевказаного можна зробити висновок, що чітких відмінностей між групами БАДів не існує. Точного думки про БАДи користь і шкода медики не можуть висловити досі.

↑ зміст

Особливості впливу БАДів на людський організм

Фізіологічні ефекти добавок є наслідком доставки в організм речовин, які мають високу біологічну активність. Вони можуть використовуватися організмом як середовище для різноманітних біохімічних реакцій, активаторів або інгібіторів реакцій і рецепторів, факторів росту для мікроорганізмів і в багатьох інших цілях.

Синтетичні продукти суттєво відрізняються від натуральних побратимів по ряду ознак. Чистота і стерильність в процесі виробництва сприяють відсутності микропримесей різних розмірів, які в природному аналогу впливають на доступність його для організму. По-друге, продукти синтезу можуть складатися з молекул інших модифікацій, які відсутні в природних продуктах і можуть неправильно бути сприйняті організмом. Крім того, продукти заводського походження являють собою суміш декількох (ліво- і правовращающих) ізомерів, а фармакологічний ефект має тільки один або декілька з них. Ще в природі вітаміни і їх попередники представлені кількома формулами, а синтетичні аналоги мають тільки одну таку модифікацію.

Слід звернути належну увагу на корисний антиоксидантний ефект добавок. Освіта активних форм Оксигену неминуче при аеробних окисних процесах. Реактивні освіти кисню ушкоджують ліпідні клітинні структури, сприяє окисленню білків і порушення структури ланцюга ДНК. Це сприяє розвитку величезного числа захворювань, серед яких найбільш поширеними є атеросклероз, інфаркти та інсульти, артрити, онкологічні процеси. Нутріцевтики з антиоксидантними властивостями здатні або нейтралізувати активні форми кисню, або направляти його на інші, потрібні для організму, біохімічні процеси.

↑ зміст

Реклама — двигун прогресу

Продавці яскравих, часом — досить викликають упаковок, обіцяють позбавити людину всіх проблем зі здоров’ям, використовуючи добавки на основі корисних і екологічно чистих речовин. Правильно побудований маркетинг в компанії з антипропаганді офіційних способів лікування сприяє неймовірної популярності біологічно активних добавок. За полярності вони, напевно, поступаються тільки серіалам.

Викладаючи за добавки від десятків рублів до десятків умовних одиниць люди купують не сам продукт, а надію на чудо — для якого не шкода ні часу, ні ресурсів. Останнім часом офіційна влада звернули пильну увагу на ринок БАДів — адже пересічні громадяни вживають їх уже в ролі другого хліба.

Виробники добавок регулярно порушують норми законодавства, які рекламують рекламу таких продуктів. Вона не повинна містити формулювань про лікування від усіх хвороб, взагалі слово «лікування» має бути відсутнім і на первинній, і на вторинній упаковці. Заборонено зображення людей в білих халатах і використання відгуків відомих фахівців без їх дозволу. Ці домішки мають містити на упаковці чіткі вказівки про сферу застосування, точності дозування і тривалості вживання.

Неодноразово проводилися круглі столи, програми на радіо і телебаченні — які дали однозначно зрозуміти, БАДи — це не панацея на всі випадки життя . Вони повинні проводитися згідно з усіма правилами і технологіям, правильно зберігатися і транспортуватися. При дотриманні всіх цих умов вони все одно не можуть за ефектом порівнюватися з ліками. Добавки виступають тільки як харчові продукти, які коригують раціон цивілізованої людини.

Вони поповнюють організм мікроелементами, які необхідні йому для нормального функціонування і не присутні в достатній кількості в звичайному харчуванні.

БАДи: користь чи шкода для організму чоловіків і жінок

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *