Чи шкідливі статини для зниження холестерину?

Підвищені показники холестерину в кров’яному потоці сприяє появі атеросклерозу судин. Захворювання призводить до поганого кровопостачання кінцівок, нирок, кишечника, мозку і ішемії серця.

Такі патології загрожують життю людини. Щоб попередити розвиток подібних ускладнень необхідно спеціальне лікування, що дозволяє стабілізувати холестериновий рівень.

Найчастіше кардіологи призначають пацієнтові прийом статинів, шкода і користь, яких обговорюються багато років. Але відгуки лікарів сходяться в тому, що такі сучасні ліки роблять сильний частота серцевих.

↑ зміст

Що собою являють статини і чим вони корисні

Що таке статини і чим вони шкідливі або корисні? Це гіполіпідемічні препарати, їх принцип дії грунтується на виборчій ингибировании ферменту ГМГ Коа-редуктази — головного елемента, який бере участь у формуванні холестерину.

Існує чотири покоління статинів. До першої категорії відноситься Розувастатин і його аналоги (Мертеніл, Крестор, АКОРТ).

Ця найбільш поширена група ліків, яка може знижувати холестерин на 55%. Відмітна особливість розувастатином — він довше інших препаратів виводиться з організму.

Другу групу статинів представляють аторвастатину (аторвастатин, Атомакс, Торвакард). Такі ліки знижують холестерин на 47%, попереджають формування шкідливої речовини з жирових тканин і збільшують концентрацію корисного ЛПВЩ.

Інші види статинів:

 1. Симвастатин (Зокор, Вазиліп, Овенкор) — надають гіполіпідемічну дію на 38%;
 2. Флувастатин (Лескол Форте) — дженерик ефективний на 29%;
 3. ловастатин (Кардіостатін) — проводиться з натурального грибка, знижує холестерин на 25%.

Обійтися без статинів не вийде при наявності ряду захворювань. Застосовувати таблетки необхідно при гіпертонії, послеінфартном і післяінсультних стані, коронарном і метаболічному синдромі, ішемії серця, аортокоронарне шунтування і холестеринемии.

Користь статинів для людини полягає в зниженні ймовірності розвитку ішемії при порушенні кровопостачання мозку і серця, профілактиці кардіоваскулярних хвороб у людей, що знаходяться в зоні ризику, зменшенні ймовірності летального результату при дисциркуляторній енцефалопатії і ІХС.

Користь і шкода статинів від холестерину дуже істотний а. Так як ці препарати можуть надавати не тільки лікувальну, а й несприятливу дію на організм, їх прийом необхідно узгоджувати з лікарем.

↑ зміст

Норма статинів і їх природні аналоги

Холестерин не є жиром, як багато хто думає. Це спирт, який з’єднує ліпіди. Коли речовини пов’язують ЛПНЩ, то в судинах накопичується шкідливий холестерин, а якщо вони з’єднуються з ЛПВР — жир виводиться з судин, що вважається корисним.

Норма холестерину в крові повинна не перевищувати 200 мг / дл. Для чоловіка показник становить не менше 40 мг / для, для жінки — не нижче 50 мг / дл. Бажано, щоб концентрація не була більш 130 мг / дл.

При призначенні статинів доктор може і не розглядати показники холестерину в крові, особливо у випадках, коли використання цієї групи ліків важливо для збереження життя пацієнтів. Обов’язковою застосування препаратів вважається при наявності у людини ІХС після інсульту, інфаркту і операцій на судинах. Також лікарі рекомендують прийом гіполіпідемічних засобів при цукровому діабеті, коли ймовірність небезпечних ускладнень дуже велика.

Медичні дослідження довели, що в порівнянні з сатин, менш шкідливо приймати фібрати. Їх використання знижує ризик появи внесосудних наслідків на 20%. Хоча ці ліки також мають ряд побічних ефектів — алергія, нездужання, диспепсичні розлади, мігрені.

Кращою альтернативою лікарським статинам є натуральні речовини. До засобів, що сприяє зменшенню холестерину, відносять:

 • вітамін С;
 • куркуму;
 • цукрова тростина;
 • жирні сорти риби, що містять омега 3;
 • часник;
 • лляне масло;
 • продукти, багаті клітковиною.

Незважаючи на безпеку цих продуктів їх дію набагато м’якше лікарських препаратів. Тому в важких випадках лікар все ж призначає гіполіпідемічні лікарські засоби. Але чим шкідливі статини антихолестеринові препарати і чому їх треба боятися?

↑ зміст

Шкода статинів для організму людини

Подібні препарати почали активно використовувати з 2000-х років. Ліки прописували навіть тим пацієнтам, у яких показники холестерину були завищені незначно. Але через кілька років стали відомі результати досліджень, які довели, що шкідливі для організму статини.

З’ясувалося, що гіполіпідемічні засоби небезпечні для здоров’я печінки. У цьому органі виробляється близько 80% ендогенного холестерину.

При прийомі статинів синтез розбудовується, а гепатоцити починають руйнуватися. Незважаючи на те, що печінка може самостійно відновлюватися, негативний вплив ліків на цей орган істотне. Хоча деструкція клітин печінки відзначається не у всіх пацієнтів.

Щоб знати, яку шкоду статини наносять органу лікарі рекомендують періодично робити спеціальні проби. Аналіз складається з 2 показників:

 1. АсАТ / АСТ — норма до 0.78 ммоль / Л;
 2. АлАТ / АЛТ — результати можуть коливатися в межах 0.12 — 0.88 ммоль / л.

Також бажано періодично оцінювати роботу печінки за допомогою аналізів на непрямий і загальний білірубін. При підвищенні його рівня можна говорити про серйозні збої у функціонуванні органу. В такому випадку прийом статинів необхідно припинити.

У людей, які п’ють протихолестеринові таблетки тривалий час печінкові проби часто перевищують нормальні значення в 2-4 рази. Якщо до прийому ліків показники були завищені, а після різко піднялися, то від застосування препарату доведеться відмовитися або хоча б знизити його дозування.

Встановлено, що статини небезпечно впливають на суглобові і м’язові тканини. Ліки можуть викликати ниючі і тягнуть болі в тілі, що посилюються у вечірній час.

Міалгія розвивається, через те, що активні речовини статинів руйнують клітини м’язів. На місці уражених ділянок часто з’являються запалення і виділяється безліч молочної кислоти, сильно дратує нервові рецептори.

Часто дискомфорт в м’язах відчувається саме в нижніх кінцівках. Але статистика свідчить, що таке побічна дія з’являється все у 0.3-04% людей. Після скасування антихолестеринові препарату неприємні симптоми зникають.

Зрідка статини викликають рабдоміоліз. Це синдром, який характеризується сильною міопатією. При такому ускладненні починають масово відмирати волокна м’язів, продукти їх розпаду всмоктуються в кров’яний потік, що призводить до появи гострого порушення в роботі нирок.

Пацієнтів з рабдомиолизом необхідно терміново госпіталізувати для нормалізації функції хворих органів. Щоб не допустити подібних ускладнень, все людям, що п’ють статини, потрібно періодично обстежуватися на креатинфосфокиназа (фермент, що знаходиться в міоцитах). Нормальні показники КФК в крові — до 180 МЕ / л.

Проблеми з суглобами при прийомі статинів з’являються набагато рідше. Але у деяких людей, препарати змінюють властивості і кількість внутрисуставного речовини. Тому можуть виникнути артрози і артрити великих зчленувань.

Прогресування захворювань закінчується контрактурой, яка характеризується зрощенням ключових суглобових елементів. Це призводить до часткової або повної нерухомості ураженого зчленування.

Незважаючи на те, що статини надають лікувальну дію на серце і судини в 1.1,5% випадків вони шкодять їхній роботі. Це проявляються низкою порушень:

 • стенокардія, що виникає в перші дні прийому;
 • прискорене серцебиття;
 • аритмія;
 • розширення судин;
 • гіпертензія;
 • гіпотонія;
 • головний біль.

Побічні ефекти з’являються через зміни, що відбуваються в судинах. Вони відчувають нестачу кисню і змушені працювати в посиленому режимі.

Найбільш частим наслідком прийому статинів є порушення роботи шлунково-кишкового тракту, що зустрічається у майже у 3% пацієнтів. При збої в травної функції з’являються диспепсичні розлади, що вимагає відміни препаратів або корекції їх дози.

У меншої частини пацієнтів після застосування статинів можуть утворюватися виразки і ерозії або розвиватися запалення в кишечнику, слизової рота, шлунку чи стравоході. У такому випадку рекомендується повна відміна препарату і його подальша заміна на ліки іншої категорії.

Шкода статинів для організму, зокрема сечовидільної системи і нирок, теж істотний. Ці кошти знижують місцевий імунітет, через що підвищується ризик розвитку урогенітальних інфекції. Після зараження бактеріальною мікрофлорою виникають симптоми циститу:

 1. печіння і різі при виділенні урини;
 2. хворобливі відчуття в мочевіке;
 3. часті позиви до сечовипускання.

Порушення функціонування нирок проявляється гематурією, периферичної набряком, протеїнурією і мікроальбумінурією.

Зниження показників холестерину за допомогою статинів може надати неблаготворное вплив на нервову систему. В результаті порушень виникає запаморочення, безсоння, нездужання, погіршується пам’ять, з’являється головний біль, зміни смакових відчуттів, емоційна нестабільність, параліч лицьового нерва. Однак подібні наслідки виникають лише у 2% пацієнтів.

Засоби, що виводять поганий холестерин з організму, можуть негативно впливати на дихальну систему. Ліки знижують імунітет, що дозволяє інфекційних агентів без праці потрапити в органи і спровокувати ряд порушень:

 • носові кровотечі;
 • пневмонія;
 • диспное;
 • фарингіт;
 • бронхіт;
 • синусити;
 • астма.

Більшість лікарів забороняють приймати статини вагітним і годуючим жінкам. А якщо лікування подібними препаратами проводиться в репродуктивному віці (до 45 років), то до початку терапії необхідно переконатися у відсутності вагітності. Також рекомендовано під час прийому гіполіпідемічних засобів використовувати ефективний протизаплідний препарат.

Передбачається, що статини надають несприятливий вплив на плід. Але дослідження за участю людей не проводилися, тому випробуваними стали лабораторні пацюки. Було виявлено, що маса виробленого гризунами потомства дуже маленька

Ще в медицині був зафіксований випадок народження малюка з масою патологій. Примітно, що в 1 триместрі вагітності мати приймала Ловастатін.

Також холестерин — це необхідний компонент для розвитку і зростання дитини. А статини легко долають гематоплацентарний бар’єр після чого вони накопичуються в крові плоду.

антихолестеринові засоби пригнічують ГМГ-КоА-редуктазу, що істотно погіршує синтез жирного спирту в печінці. Це призводить до дефіциту холестерину у плода.

статини проникають в грудне молоко і накопичуються там. Тому якщо необхідний прийом гіполіпідемічних препаратів, лікарі дають раду відмовитися від лактації.

Зрідка статини викликають алергічні реакції, що проявляється низкою неприємних ознак:

 • свербіж шкіри;
 • набряк;
 • висипання на епідермісі;
 • кропив’янка;
 • контактний дерматит.

Поява анафілактичного шоку і більш небезпечних захворювань шкіри (синдром Стівенса-Джонса, Лайлель) фіксувалося в рідкісних випадках.

При тривалому використовувати антихолестеринові засобів найбільш небезпечним ускладненням є пошкодження мозку. Дослідження, проведене вченими з Академії неврології в Америці, довело, що статини значно збільшують вірогідність розвитку поліневропатії (множинне ураження периферичних нервів).

Чи шкідливі статини для зниження холестерину?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *