Шкода гормональних препаратів для жінок і чоловіків

За часів глобалізації виглядає найкращим чином найважливіший аспект для багатьох людей. Кожна людина прагне до того, щоб мати чисту шкіру і доглянутий здоровий вигляд. У гонитві за красою люди вдаються до різних засобів, які часто лише тимчасово допомагають, але не надають належного лікуючого ефекту.

До таких препаратів належать і гормональні, безумовно, їх значимість не можна применшувати, але лише використовуючи їх за призначенням можна домогтися потрібного ефекту, а не нашкодити організму. Гормони використовують як зовні — мазі, креми, так і внутрішньо, наприклад, оральні контрацептиви в таблетках для жінок, або ін’єкційний гормон росту, який використовується з метою придбання бажаних форм чоловіками.

Але завжди варто поставити запитання щодо того, чи корисні оральні контрацептиви, шкідливий гормон росту для людей з нормальним станом здоров’я.

Гормональні мазі мають широкий спектр показань. Захворювання, лікування яких не можна уявити без застосування кортикостероїдів:

 1. Атопические шкірні захворювання — атопічний дерматит, контактний дерматит.
 2. Захворювання з аутоімунними механізмами ушкодження — псоріаз, червоний плоский лишай.
 3. Захворювання з ураженнями нервової системи — нейродерміт.
 4. Хвороби, пов’язані із судинною недостатністю — варикозна екзема.

Препарати, в складі яких присутні гормони, лікують і навіть рятують життя, але яка зворотна сторона їх швидкого і стійкого ефекту?

↑ зміст

Ефект від застосування гормональних мазей

Особливість гормональних мазей складається в ефектах, що надаються ними на організм, зняття запалення за рахунок зменшення міграції клітин імунітету в осередок ураження.

Застосування мазей дозволяє зменшити набряклість, за рахунок звуження судин, а, отже, знижується перехід рідини з кровоносноїрусла в інтерстиціальний простір.

Мазі знижують відчуття свербіння, оскільки ці препарати зменшують дегрануляцію тучних клітин, які виділяють гістамін і брадикінін — речовини, що викликають запалення і подразнення нервових закінчень, нд ледствии чого виникає свербіж.

Гормональні топические препарати, або кортикостероїди місцевого застосування можуть випускатися в різних формах:

 • мазі — більш жирна основа сприяє швидкому всмоктуванню препарату і більш глибокому проникненню в шари шкіри;
 • креми і лосьйони — легша текстура сумішей забезпечує можливість застосування препаратів в чутливих зонах — особа, статеві органи;
 • спрей — зручна форма для використання на великих ділянках ураження, або у дітей для більш швидкого нанесення і меншою всмоктуваності в кровоносне русло.

Нетривалий використання кортикостероїдів не принесе значної шкоди, але варто пам’ятати про те, чим шкідливі гормональні препарати, і про побічні ефекти, які виникають навіть при недовгому використанні цих ліків.

Особливо вони проявляються на обличчі:

 • зміною пігментації;
 • розвитком акне, особливо якщо його причиною є демодекоз, оскільки жирне підставу мазі лише створює додаткове джерело їжі для цього паразита;
 • зменшенням вироблення колагену — що робить шкіру більш тонкої і чутливої, що веде до більш легкому утворенню зморшок.

Крім побічних ефектів гормональні мазі мають протипоказання, при цих станах мазі не тільки не принесуть користь, але і зашкодять.

Такими станами є:

 1. Період вагітності — що містяться в цих препаратах гормони всмоктуються в кров і впливають на плід.
 2. Дитячий вік.

Крім цього такі лікарські форми можна використовувати при наявності вірусних і бактеріальних інфекцій, а також при станах, що супроводжуються імунодефіцитом.

↑ зміст

Шкода гормональних мазей для дітей

По-перше, препарати можуть викликати затримку росту, а, по-друге, впливати на функцію надниркових залоз, що в подальшому призведе до зниження вироблення гормонів цим органом.

Для дітей рекомендовані лише мазі з невисокою концентрацією гормонів (препарат Локоід, Афлодерм) і у вигляді лосьйону або спрея, оскільки препарати в такій формі найменше проникають в глибокі шари шкіри.

Також в підлітковому періоді хлопці і дівчата використовують гормональні мазі для боротьби з вугрові висипання, часто вони дають необхідний ефект, але якої шкоди несе їх вживання?

Шкода може полягати в наступному:

 • раніше статеве дозрівання або порушення статевого дозрівання (у хлопчиків прийом гормональних препаратів загрожує безпліддям);
 • розвиток артеріальної гіпертензії;
 • гіпертрихоз — посилення росту волосся;
 • поява гіперпігментацій;
 • якщо препарати використовують в області навколо очей, це може привести до розвитку глаукоми і катаракти;

Додатково використання препаратів веде до більш повільного загоєнню порізів і ран, які є частим явищем у цій віковій групі. При загоєнні ран часто спостерігається формування рубців.

Обережно слід застосовувати гормональні мазі з тестостероном, оскільки у чоловіків і у жінок може спостерігатися випадання волосся, зниження вироблення власного ендогенного тестостерону і підйом рівня холестерину.

↑ зміст

Шкода гормональних препаратів для жінок

Часто естрогенвмісні гормональні мазі призначаються жінкам в період клімаксу, в зв’язку з наявністю сухості піхви, появою акне внаслідок нестачі гормонів в період менопаузи.

При правильному використанні, ці мазі несуть лише позитивний ефект. Але як зворотна сторона медалі — розвиток грибкової флори (кандидоз), також розвивається гіпертрихоз, синдром відміни при відмові від мазей.

Гормональні препарати серед жіночого населення використовуються не тільки у вигляді мазей, але і в таблетованій формі. Форми препаратів, призначені для прийому всередину, мають більшу кількість побічних ефектів, ніж ліки, розраховані на місцеве використання.

Гормональні препарати — це крайній захід, коли інші засоби залишаються безсилими.

Призначаються вони тільки тоді, коли ризик хвороби для життя і здоров’я вище, ніж ризик ускладнень від цих ліків.

Безумовно, коли жінці видалили яєчники або у неї недостатня їх гормональна функція, гормональні препарати стають справжньою панацеєю. Отже — відмовлятися від їх застосування в лікарській практиці нерозумно і недоцільно, але застосовувати їх потрібно обережно і з урахуванням всіх анамнестичних факторів та докладного обстеження, наприклад, жінці з хворобами травної системи краще використовувати гормони у вигляді ін’єкцій або у вигляді пластиру.

↑ зміст

Види гормональних мазей

1 група — мазі, що мають невисоку концентрацію препарату і не роблять сильного впливу. Їх можна застосовувати в дитячій дерматології і у виняткових випадках, вагітним. Мазі можна наносити на область обличчя та шиї. Мазі цієї групи мають в своєму складі або преднізолон або гідрокортизон (гідрокортизону мазь, Локоід).

2 група — мазі більш сильного впливу, використовуються при неефективності першої групи. До складу цих мазей входять — бетаметазон і беклометазон.

3 група — мазі, що володіють сильним ефектом. Застосування даної групи показано при стійких хронічних дерматитах, а також при необхідності швидкого впливу. Такі препарати не можна приймати довго, вони призначаються коротким курсом, після чого пацієнт знову переходить на мазі першої або другої групи.

4 група — дуже сильні гормональні мазі. Ця група препаратів має найбільшу здатність до проникнення в глибокі шари шкіри і в кров. Мають дуже швидкий ефект, але і найбільша кількість побічних дій. Ці препарати призначаються строго лікарем дерматологом. Представник цієї груп — Дермовейт.

При передозуванні препарату можна очікувати появу явищ характерних для гіперкортізолізма:

 • ожиріння;
 • порушення менструального циклу у жінок, і зниження лібідо у чоловіків;
 • порушення чутливості до інсуліну і розвиток цукрового діабету;
 • м’язова слабкість;
 • ламкість кісток;
 • підвищення артеріального та

Дивлячись на список серйозних можливих ефектів препарату, варто задуматися над тим, чи варто призначати гормональні мазі собі самостійно. Адже можна вилікувати акне, але заробити ожиріння.

Тому при проблемах зі шкірою, а вона є справжнісіньким сигнальним органом потрібно, негайно звертатися до лікаря.

Увага до власного тіла, а особливо до шкіри — секрет здорового і свіжого зовнішнього вигляду.

Шкода гормональних препаратів для жінок і чоловіків

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *