Наскільки шкідливо МРТ для організму людини?

Зміст статті:

Магнітно-резонансне дослідження, що відноситься до сучасних інструментальних методів діагностики патологій людського організму.

Переважно — підлягають МРТ-діагностиці м’які тканини організму на відміну від КТ-діагностики.

Метод заснований на існування явища резонансу, який виникає у зв’язку з насиченістю тканин і клітин людського тіла водневими атомами.

Томографічні знімки є дво- та дають можливість досліджувати в деталях такі органи як мозок, судини, внутрішні органи, м’язи і други паренхіматозні органи.

На сьогоднішній день існує також МР-дослідження, пов’язані з часом. Тобто таке дослідження є тривимірним і дозволяє досліджувати анатомічну одиницю в реальному часі.

Процедура є тривалою і галасливою. Займає для одного органу або відділу приблизно 20 хвилин. Для захисту від шуму використовується спеціальні протекторні подушки або беруші.

Види магнітно-резонансної томографії

Діагностика може бути безконтрастні і з «підсвічуванням» контрастною речовиною.

У кожного способу є певний ряд плюсів і мінусів.

МР-томографія без контрасту є більш безпечною для пацієнта, тому що не викликає алергічних реакцій. Але такий метод також є менш інформативним в разі діагностики пухлин і порушення кровообігу.

МРТ з контрастом є дуже інформативною методикою дослідження. Але в той же час, контраст здатний ряд алергічних реакцій аж до анафілаксії. Крім того, він викликає досить серйозне навантаження на нирки. Контрастну речовину є продуктом фармакологічного ринку. Існує невеликий список компаній, які випускають таку речовину, а ще менший список складають компанії зареєстрованих в ряді країн. Це обумовлює його високу вартість.

За топографії розрізняють МРТ:

 • голови, з окремим дослідженням судин, гіпофізу, відділів мозку, очних ямок, навколоносових пазух;
 • відділів хребта;
 • шиї;
 • кінцівок;
 • внутрішніх порожнин;
 • кісток;
 • окремих органів;
 • всього організму.

Проведення повної діагностики рідко є необхідним для пацієнта. Такий дослідження коштує великих грошей і займає дуже багато часу.

Його проводять лише при великих політравми, підозрі на системні патпроцесси або дисемінації пухлинних утворень.

↑ зміст

Показання до проведення МРТ

МРТ-сканування проводиться строго з урахуванням рекомендацій лікаря.

Часто пацієнти цікавляться про те, чи шкідливо для здоров’я МРТ. Таке питання виникає внаслідок страху пацієнта перед проведенням таких серйозних медичних досліджень. Судити про те, чи шкідливо МРТ для здоров’я людини, можна лише знаючи механізм проведення даного медичного заходу.

Для даної методики немає протипоказань по стану здоров’я пацієнти, тим самим для підтвердження багатьох діагнозів лікар має право направити пацієнти на МРТ-сканування того чи іншого органу.

МРТ проводять при підозрі у пацієнта наступних патологічних процесів:

 1. Патологічних процесів головного мозку, а саме — аневризми, мальформації, тромбози, онкологія, крововиливи, енцефалопатії, ангіопатії, атеросклеротичнеураження судин.
 2. Патологій, що вражають хребет — розриви спинного мозку, пухлини, крововиливу і інші ураження.
 3. пухлин в будь-якому органі.
 4. Метастазування пухлин.
 5. Запальних захворювань ЛОР-органів.
 6. Захворювань в офтальмології.
 7. гінекологічних проблем.
 8. Підозр на інфаркти мягк
 9. Диференціальна діагностика нозологічних одиниць
 10. Остеохондрозу
 11. Стенозу судин
 12. міозитах

Найчастіше під «приціл» МРТ потрапляє голова людини. Таке обстеження важливо для проведення диференціального діагнозу при багатьох схожих симптомах захворювань. У зв’язку з цим часто стоїть питання про те, чи шкідливо МРТ головного мозку. МР-діагностика для всіх органів і систем є аналогічною і не може нашкодити не одному анатомічному відділу тіла.

Іноді при зборі скарг різниця може бути абсолютно не суттєва, а ось лікування може виявитися абсолютно не прийнятним.

Найчастіше такі скарги є причиною направлення пацієнта на МР-дослідження:

 • часті болі в голові або шиї невстановленого походження або НЕ діагностуються за допомогою УЗД, комп’ютерної томографії, ЕЕГ і т.д.;
 • дискомфорт в області обличчя, шийного відділу;
 • встановлений діагноз — атеросклероз для верифікації уражених судин;
 • відчутні новоутворення в різних областях;
 • болю і травми в тазостегновому і колінному суглобах;

Крім цього поява дискомфорту і болю в шийному, грудному і поперековому відділі хребта також може бути приводом для проведення МРТ.

↑ зміст

Протипоказання до процедури МР-діагностики

Магнітно-резонансне дослідження має досить вузьке коло протипоказань.

Це пов’язано з тим, що методика заснована не на явище рентгенівських променів, а на явище магнітних хвиль.

Магнітні хвилі не призводять до радіолізу води в тканинах, а це означає не викликають постлучевая навантаження на організм.

до основних абсолютних протипоказань відносяться:

 1. Штучні водії ритму серця. Пацієнти-носії даного апарату не допускаються до проведення МРТ. Так під час сканування може статися намагнічування металевих елементів апарату.
 2. Перманентний макіяж і різні види татуажу з застосуванням металомістких фарб.
 3. Зубні імплантати.
 4. Різні види протезів

До відносних протипоказань відносяться:

 1. Клаустрофобия. Даний діагноз робить абсолютно неможливим проведення дослідження. Це пов’язано з тим, що людина з даними психічним розладом не здатний витримати час в закритому просторі для якісного сканування. Виходом є тільки введення пацієнта в стан медикаментозного сну.
 2. Молодший дитячий вік і період новонародженості. Це пов’язано з тим, що дитина і немовля не здатні витримати без рухів тривалий період часу. Крім того, нарощування темпів обертання томографа може налякати і привести до нервових розладів маленького пацієнта. У разі, якщо є прямі свідчення до дослідження, проводиться медична седація перед процедурою.
 3. Вагітність. Часто вагітна жінка схильна до різних станів, що може зумовити неможливість проведення процедури.

Всі перераховані протипоказання безпосередньо пов’язані з методикою процедури, а не з можливістю проведення її щодо хворих систем і органів.

Відповідаючи на питання, чи шкідливо робити МРТ, лікарі відповідають з посмішкою, якщо важливо здоров’я хворого, то набагато шкідливіше його не робити.

Боязнь пов’язано з тим, що пацієнти глибоко не розуміють сенс дослідження, пов’язують метод з КТ або рентгеном, і не обізнані, наскільки прогресивно даний захід.

Важливо щоб доктор-рентгенолог перед проведенням дослідження переконався, що у пацієнта немає при собі (в тому числі і в самому пацієнті) ніяких металевих предметів, аж до шпильки в волоссі.

Саме наявність металу в тілі і на тілі є строгим протипоказанням до процедури сканування.

МРТ є абсолютно нешкідливою процедурою для людського організму. Але проводити її слід строго за призначенням лікаря.

Наскільки шкідливо МРТ для організму людини?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *