Шкідливо робити УЗД при вагітності на ранніх термінах?

Ультразвукове дослідження — планове стандартне заходи при вагітності. Цей метод постає одним з найбільш безпечних, достовірних і інформативних методів діагностики.

За допомогою УЗД можна виявити вроджену ваду серця, порушення внутрішньоутробного розвитку, визначити стан плода, матки і плаценти, що дозволяє своєчасно виявити проблеми і «прибрати »за допомогою медикаментозної корекції.

Але питання про безпеку методики залишається відкритим. Майбутні мами і тата хвилюються, задаючись питанням, чи шкідливо УЗД при вагітності для плода? Якої шкоди може завдати дослідження і чого побоюватися?

Про ультразвуковому методі діагностики багато підтверджених даних, але є й чимало домислів, що змушує сумніватися і нервувати жінок в положенні. Тому потрібно розібратися, чи може УЗД шкодити чи ні?

↑ зміст

Що таке УЗД?

Перш ніж дізнатися, шкідливо чи ні УЗД на ранніх термінах вагітності, розберемося, що являє собою цей метод. Ультразвукове дослідження обумовлено звуком, який знаходиться за межами людського сприйняття — його не чути.

Це проста звукова хвиля, її можна порівнювати з розмовою або музикою, але вона відрізняється частотою коливань, тому людина їх не може почути. Як і будь-який звук, хвиля проникає через перешкоди, трохи відбиваючись від них.

УЗД випускає сигнал певної частоти, а він в свою чергу дає відлуння, яке «відштовхується» від різних органів і тканин з різною силою. Коли це реєструється, то спостерігається поява картинки на моніторі.

Вплив на плід базується на звукових коливаннях, які від нього відштовхуються. Існує вкрай невелика ймовірність, що ембріон їх чує. Адже він «майбутній» людина, відповідно, слух у нього буде такий же, як і у всіх людей. А люди не можуть чути звукові коливання.

На 16-17 тижні вагітності орган слуху у ембріона недостатньо розвинений для того, щоб зовсім чути будь-який звук. Часто по час дослідження можна спостерігати, як малюк відвертається від датчика.

Але це обумовлено не впливом звукової хвилі, а тиском на передню область черевної стінки.

↑ зміст

Коли проводять УЗД і на якому терміні ?

Як правило, лікуючий лікар протягом всієї вагітності дорослої жінки призначає дослідження три рази. Це не багато, але й не мало. Тому на питання, чи шкідливо часто робити УЗД при вагітності, відповідь, швидше негативний, ніж позитивний.

Не має сенсу заперечувати, що обстеження жінки дозволяє на ранніх етапах виявити відхилення у розвитку, відповідно, своєчасно їх усунути. УЗД надає інформацію про різні внутрішніх органах дитини — мозок, нирки, печінку, серце та ін.

Існує медичний протокол, який зумовлює призначення УЗД відповідно до триместром жінки. Його періодичність порушується, якщо виявлені небезпечні ускладнення. В останньому випадку можуть призначати обстеження кілька разів поспіль в незалежності від терміну.

В сучасному світі не існує незаперечних доказів, що ультразвукове дослідження шкодить дитині і жінці.

Призначення УЗД:

  • Перше дослідження здійснюється в проміжку між 11 і 14 тижнем. У медичній практиці його називають генетичним обстеженням, оскільки воно дозволяє виявити генетичні порушення, наприклад, синдром Дауна. Також воно допомагає виявити точний термін (аж до пари днів) або встановити багатоплідної вагітність;
  • Друге УЗД роблять в другому триместрі, приблизний термін 18-22 тижні. Маніпуляція дозволяє уточнити терміни, стан дитини. Також реєструється стан навколоплідних вод, їх кількість, розташування пуповини, ступінь розвиненості плаценти. На другому обстеженні можна дізнатися статеву приналежність малюка;
  • Найпізніше обстеження проводять на 30-34 тижні. Воно потрібне для того щоб визначити положення малюка в матці, встановити його передлежання, виявити ступінь відповідності розвитку дитини терміну вагітності. Також ще раз перевіряють стан плаценти, пуповини.

Це три необхідні процедури, які призначаються всім жінкам без виключення. У певних клінічних картинах маніпуляцій може бути більше. Наприклад, якщо необхідно спростувати / підтвердити зачаття поза маткою або існує загроза мимовільного аборту.

Турбуватися про шкоду дослідження не потрібно, оскільки в цьому випадку стоїть питання не тільки про здоров’я, але і життя малюка і матері.

↑ зміст

Шкода УЗД під час вагітності — правда чи вигадка?

Проаналізувавши думку багатьох лікарів можна сказати, що УЗД здатне приносити більше користі, ніж ймовірного шкоди. Безумовно, краще позапланові обстеження не робити, однак не відмовлятися від них, якщо є медичні показання.

Ультразвукове дослідження роблять немовлятам — це необхідно, щоб виявити певні патології. Якщо порівняти цей метод з МРТ або КТ, то він набагато безпечніше, ніж інші.

Вивчаючи інформацію про УЗД, можна знайти різнопланові відповіді. Деякі експерти в повній мірі відкидають будь-якої шкоди, інші відзначають нім. Лікарі кажуть, що обстеження — обов’язкова маніпуляція, що дозволяє дізнатися про стан плода. Також вона завжди проводиться для новонароджених діток, якщо є сумніви в діагнозі.

Інші ж стверджують, що від такої діагностики краще відмовитися. Але тут постає інше питання, як же запобігти ускладненням, якщо щось піде не так?

Проводилися наукові дослідження на тваринах. Вони показали, що хвиля здатна до певної міри впливати на розвиток і зростання ембріона. Але по відношенню до людей ці експерименти не проводилися, тому дані відсутні.

Більш точну відповідь можна отримати за допомогою статистики. За весь час використання даної методики для діагностики вагітних і немовлят, не було зафіксовано випадків агресивного впливу звукової хвилі.

Ультразвукова діагностика — один з найбільш безпечних та інформаційних методів дослідження плода в період вагітності. Але це не означає, що вдаватися до маніпуляції можна необмежену кількість, мотивуючи турботою про дитину. Доцільно призначати додатково обстеження, якщо:

  1. У матері обтяжена спадковість, є аутоімунні порушення, генетичні патології, мастопатія.
  2. У жінки є хронічні патології в анамнезі, які здатні вплинути на внутрішньоутробний розвиток. Наприклад, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, фенілкетонурія та ін.
  3. Якщо мама піддавалася патологічної дії шкідливих факторів — радіаційне випромінювання, токсичні та хімічні речовини, інтоксикація.

Стандартна процедура дослідження займає близько 10 хвилин. 3D діагностика має велику тривалість — від 30 до 50 хвилин. В останньому випадку можна не тільки дізнатися стать дитини, але і отримати його фотографію.

При нормальному перебігу вагітності необхідно тільки три УЗД. Позапланові дослідження допускаються в тих випадках, коли є строгі медичні показання. Дослідження до 12 тижня краще не робити.

Шкідливо робити УЗД при вагітності на ранніх термінах?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *