Плазмаферез — показання та протипоказання до очищення крові

Ще буквально 10-15 років тому про плазмаферезе говорили як про виключно медичній процедурі і призначали при певних захворюваннях. Сьогодні плазмаферез — це модний і досить популярний спосіб очищення організму, звернутися до якого може кожен бажаючий.

Отже що ж це таке, як проводиться процедура і чи не може вона завдати шкоди організму? Ці питання не задавав, мабуть, тільки ледачий, хоча б раз в житті почув слово «плазмаферез». Ми не будемо оперувати складними медичними термінами, а спробуємо максимально просто розкрити суть цієї методики і розповісти, для лікування яких захворювань буде найбільш ефективна.

↑ зміст

Суть методики

Плазмаферез є сучасним, в деяких випадках безальтернативний, метод лікування окремих органів і систем організму, що передбачає поділ крові на власне формені елементи крові (еритроцити, тромбоцити, лейкоцити, і ін.) І плазму — рідку субстанцію і подальше видалення останньої. Чому? До тому що саме в ній накопичуються токсини, шлаки, білки, солі, гормони, антитіла та інші речовини, які є основними носіями захворювань. Їх шкода полягає в руйнує дії на організм і активізації в ньому запальних процесів.

Відділяючись від клітинної маси крові, плазма видаляється разом з метаболічними і патологічними компонентами, а очищені еритроцити з додаванням стерильних розчинів повертаються назад в судини. Основною метою проведення плазмаферезу є поліпшення основних клінічних показників крові і, як наслідок, загального самопочуття пацієнта.

Як бачите, сенс в очищенні організму на клітинному рівні є. Причому це рівень є найглибшим, а тому ефект від процедури плазмоферезу у багатьох випадках виявляється просто приголомшливим. Щодня відчуває колосальні навантаження, який зазнає впливу поганої екології, шкідливих звичок неправильного харчування і стресів організм не може самостійно впоратися із завданням утилізації відходів. І допомогти йому в цьому може лише медицина.

↑ зміст

Як і де проводиться плазмаферез

Процедура плазмаферезу обов’язково повинна проводитися в медичних кабінетах, оснащених спеціальним високотехнологічним обладнанням, і під контролем кваліфікованого персоналу. Апаратний плазмаферез, виконаний досвідченим лікарем-трансфузіології, з використанням одноразових витратних матеріалів виключає ризик зараження гепатитом або ВІЛ-інфекцією і зводить до мінімуму ймовірність розвитку ускладнень.

Плазмаферез у більшості пацієнтів не викликає дискомфорту. Людина розташовується в зручному кріслі в положенні напівлежачи і може насолоджуватися переглядом телепередач, прослуховуванням музики або просто дрімати, в той час як через пластиковий катетер, встановлений на його руці, здійснюється забір крові. Як правило, інвазія мінімальна і проколюється лише одна вена. Дві вени (центральна і периферична) задіюються в рідкісних випадках.

Час проведення процедури — 1-2 години. Саме стільки потрібно, щоб «прогнати» негативну кров через апарат, розділити її на фракції, видалити плазму і повернути чисту кров в організм. Весь цей час здійснюється моніторинг стану пацієнта: вимірюються його тиск, частота дихання, пульс і ступінь насичення крові киснем.

Кількість крові, що забирається за один сеанс, розраховується лікарем індивідуально для кожного пацієнта і грунтується на клінічному аналізі крові , ріст, вагу і інших показаннях Однією процедури для того, щоб повністю очистити кров від токсинів, звичайно, недостатньо. Домогтися бажаного результату і закріпити його можна лише за 3-5, а деколи і 9-12 сеансів плазмаферезу.

↑ зміст

Види плазмаферезу

Розрізняють такі види методики очищення крові:

 • Дискретний (гравітаційний, центріфужний). Забір крові з вени здійснюється в гемакони — спеціальні мішечки з полімерних матеріалів ємністю 500 мл. В процесі обробки крові в центрифузі клітинна маса осідає, а плазма піднімається над нею. Плазмоекстрактор видавлює матеріал з мішечка, після чого залишилася еритроцитарна маса розбавляється фізрозчином і вводиться внутрішньовенно крапельним способом назад в організм. За один сеанс забір крові у пацієнта зазвичай відбувається тричі.
 • фільтрації. Суть методу в тому, що кров очищається, проганяючи через спеціальний фільтр, який і відокремлює непотрібну плазму, а розбавлена фізіологічним розчином хлориду натрію клітинна маса знову ж повертається у кров’яне русло.
 • Мембранний. Поділ крові на фракції відбувається в спеціальних камерах, розділених мембранами.
 • Каскадний. Даний метод передбачає фільтрацію плазми в спеціальному мікропористої фільтрі, який, затримуючи крупномолекулярні білки, дає пройти виключно низькомолекулярних білків.

↑ зміст

У яких випадках рекомендується проведення плазмоферезу

Детоксикаційні властивості цієї унікальної методики широко використовуються лікарями для лікування і профілактики численних захворювань. Зазвичай її призначають в якості додаткової в тих випадках, коли основний курс не дає належного ефекту. Показання до проведення плазмоферезу існують для людей:

 • з хворобами серця і судин (кардіоміопатією, кардитом, вірусним міокардитом, стенокардією, постінфарктним синдромом, гіпертонічною хворобою);
 • захворюваннями печінки (гепатит, жировий гепатоз) і нирок;
 • з гінекологічними проблемами (ПМС, клімактеричним синдромом, ЗПСШ, підготовці до ЕКЗ);
 • хворобами шлунково-кишкового тракту;
 • хворобами дихальної системи, наприклад при хронічних формах пневмонії, бронхіальної астми, альвеоліті та ін.;
 • з шкірними захворюваннями (псоріаз, екзему, герпесом, токсикодермію) і алергією;
 • з порушеннями роботи ендокринної системи (при цукровому діабеті, аутоімунному тиреоїдиті, хвороби Адиссона);
 • офтальмалогіческімі захворюваннями (уівеіте, псевдотумор, діабетичної ретинопатії);
 • захворюваннях нервової системи (вірусні інфекції ЦНС, розсіяному склерозі, міастенії, енцефаліт)

Величезна користь плазмоферезу існує для жінок, що палять на етапі підготовки до материнства. А вагітним жінкам процедура зазвичай призначається при сильних токсикозах, гестозах, наявності резус-конфлікту або фетоплацентарної недостатності.

Знизити шкоду від впливу алкоголю і наркотиків також можливо за кілька сеансів плазмоферезу. Методика набула широкого поширення в токсикології та наркології, а з її допомогою вдалося врятувати вже не одну тисячу життів.

↑ зміст

Плазмаферез — шкода і протипоказання

Фахівці стверджують, що плазмаферез, що проводиться за всіма правилами і з урахуванням всіх клінічних особливостей наявних захворювань, абсолютно безпечний. Основну шкоду зводиться до легким побічних ефектів — невеликого запаморочення, потемніння в очах і зниження тиску.

Однак існують і протипоказання, відповідно до яких проведення плазмаферезу загрожує серйозними наслідками. Шкода процедура може завдати при:

 • кровотечах будь-якого генезу;
 • незворотні зміни головного мозку і життєво важливих органів.

Відносний шкоду простежується при:

 • зниженому тиску,
 • порушення згортання крові,
 • недостатній кількості білка в плазмі,
 • менструації,
 • слаборозвинених венах,
 • схильності або ризику виникнення кровотеч
 • гострих інфекційних захворювань.

В будь-якому випадку, проведення процедури передує здача аналізів і консультація з фахівцем, який і призначає плазмаферез крові.

Основна маса пацієнтів вже після першого сеансу очищення відзначає позитивний ефект і поліпшення самопочуття. Курс процедур дозволяє:

 • очистити організм від токсинів, шлаків, холестерину;
 • поліпшити харчування шкіри і розгладити зморшки;
 • поліпшити харчування мозку, підвищити увагу і пам’ять;
 • очистити стінки судин і поліпшити циркуляцію крові;
 • нормалізувати обмін речовин;
 • зміцнити імунітет;

Підводячи підсумки вищесказаного, варто ще раз підкреслити, що незважаючи на приголомшливий ефект і наявність численних свідчень, вважати плазмаферез панацеєю від усіх хвороб не можна. Так само як і не правильно використовувати методику в якості монотерапії. Лікування і профілактика завжди повинна бути комплексними, а очистити свій організм, не змінивши свій спосіб життя, раціон харчування і не опинившись від згубних звичок, не вдасться нікому.

↑ зміст

Відео про користь і шкоду плазмаферезу

< p>

Плазмаферез — показання та протипоказання до очищення крові

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *